
Aurelija SERVIENĖ
Gruodžio 6 dieną Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800 metų jubiliejaus šventinė konferencija ir atminimo ženklo „Už nuopelnus Žemaitijai“ įteikimo ceremonija.
Tądien Lietuvos Respublikos Seimo narė, Laikinosios žemaičių grupės pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė ir Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas įteikė 63 atminimo ženklus „Už nuopelnus Žemaitijai“. Juos gavo asmenys už reikšmingus, išliekamąją vertę turinčius, įsimintinus darbus Žemaitijai, už nuopelnus ir pasiekimus įvairiose veiklose, stiprinančiose Žemaitijos tapatybę, istorinę atmintį, kalbą, Žemaitijos kaip istorinės Europos žemės gyvybingumą šiuolaikiniame pasaulyje.
Tarp nominantų buvo pagarsintas ir Degaičių seniūnijos seniūnas Antanas Kontrimas, tačiau šventiniame renginyje jis dalyvauti negalėjo ir medalis tądien jam nebuvo įteiktas.
Atminimo ženklą A. Kontrimui gruodžio 19 dieną garbingai norėjo įteikti vieni iš projekto vykdytojų Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės bibliotekos atstovai: direktorė Jolanta Sutkutė ir jos pavaduotoja Vida Urnikienė.
Deja, atsiimti atminimo ženklo „Už nuopelnus Žemaitijai“ atvykęs Degaičių seniūnas šio apdovanojimo atsisakė: „Kadangi tokiu pat ženklu yra apdovanojamas ponas Alfredas Bumblauskas, kuris naikina Žemaitiją. Kai mes buvome teisme, jis, uždėjęs ranką ant Konstitucijos, prisiekė sakyti teisybę ir pasakė, kad tokios žemaičių tautos nėra, Žemaitijos nebuvo ir nė būti negali, o į mano komentarą dar atšovė: „Jei dar čia kalbėsi, aš pasakysiu, kad Žemaitija už Kauno.“ Ir dabar jam yra įteikiamas ženklas „Už nuopelnus Žemaitijai“. Man, kaip tikram žemaičiui, jis padarė gėdą, ne tik spjovė man į tarpuakį, bet ir apspjovė visą Žemaitiją. Todėl aš oficialiai atsakau priimti šitą apdovanojimą. Aš nenoriu stovėti ant vieno laiptelio su šiuo žmogumi. Ačiū širdingai už apdovanojimą!“
Šį savo sprendimą žemaitiškumo puoselėtojas patvirtino raštiškai.
Bibliotekos direktorė J. Sutkutė, išklausiusi A. Kontrimą, pasakė: „Mūsų misija perduoti apdovanojimą, o jūsų valia priimti jį ar nepriimti.“
Anot V. Urnikienės, apdovanojimas buvo išrašytas Laikinosios žemaičių grupės ir pasirašytas pirmininkės R. Šalaševičiūtės. Šis sprendimas ne bibliotekos, o garbingų devynių žmonių, kurie buvo vertinimo komisijoje.
Kadangi nuostatuose nėra numatyta, kaip elgtis tokiu atveju, todėl bus atsiklausta vertinimo komisijos, ir koks bus jos sprendimas, toks bus ir ženklo likimas.
Pagarba Ontuonou, keita…
Šaunuolis Žemaitis daugiau tokiu žemaičių
Koks saunuolis ir Zemaitijos nuostabus patriotas A. Kontrimas , nuostabu.
Didliausia pagarba mūsa tėkram žemaitiou! Ontanis i toliau mylies Žemaitėjė i kap ons jau iruodė- anam nerūp pėgi garbinę kap kai kuryms pseudožemaitems
Jei iš tiesų buvo toks faktas su Alfredu Bumblausku,tai Antanas pasielgė labai teisingai.
Labai negarbingas, ne žemaitiškas ir nekrikščioniškas poelgis. Jis savo poelgiu „spjovė į tarpuakį” komisijai, o ne A. Bumblauskui. Jei būtų nepriėmęs apdovanojimo iš A. Bumblausko, tuomet dar galima būtų suprasti, o dabar …
Yra žemaičių tauta, dzūkų tauta, sūduvių tauta, aukštaičių tauta. Visos jos dabar vadinasi lietuviais.
kyk teka girdiet tai dėl Bumblauska komisija biški „suhimičiji”, kažkap tėn gavuos ale „skubos tvarka”
Lietuviai nesuvokia, kad kiekviena nuomonė turi būtigerbiama, nes mes visi skirtingi. Nebe sovietai su viena nuomone. Gaila
Didelė klaida, kad E. Bumbliauskui buvo įteikta ši dovana.
Istorikas prof. Edvardas Gudavičius yra žymiai daugiau nusipelnęs Žemaitijai.