Gydytojas akušeris-ginekologas Antanas Gudauskas rugsėjo 23-iąją atšventė 70-ąjį savo gimtadienį. Daugiau kaip 30 metų Telšiuose dirbantis medikas, kuriam neseniai suteiktas Lietuvos nusipelniusio gydytojo vardas, pozityviai žiūri į ateitį ir bėgančių metų naštos nejaučia. „Visada optimistiškai žiūriu į priekį, džiaugiuosi gyvenimu, šeima, vaikais, anūkais, savo kaip mediko specialybe. Myliu savo darbą ir džiaugiuosi, kad pataikiau į tinkamas roges“, – teigė A. Gudauskas.
Monika GIRDVAINĖ
Telšiuose įsikūrė atsitiktinai
A. Gudauskas gydytojo specialybę įgijo 1972 m. ir pradėjo dirbti akušeriu-ginekologu bei vyr. gydytojo pavaduotoju tuometinėje Vilkaviškio rajono centrinėje ligoninėje. Po kelerių metų medikas įsidarbino Šakių rajono centrinėje ligoninėje Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėju. Permainų vėjai A. Gudauską su žmona Rene, vaikų ligų ir naujagimių gydytoja, į Telšius atnešė 1982 m.
„Mano tėviškė – Šilalė, tad visa Žemaitija – mano kraštas. O į Telšių ligoninę su šeima atvykome paskatinti pažįstamų medikų Purlių, be to, čia dirbo gera medikų komanda ir norėjosi prie jos prisijungti. Tiesa, studijų laikais Telšiuose atlikau praktikas ir tada sakiau, kad į Telšius tikriausiai niekada neatvažiuosiu dirbti. O gyvenimas susiklostė taip, kad atvažiavau, 34 metus pradirbau ir tikriausiai visą amžių čia nugyvensiu“, – svarstė pašnekovas.
Dėl sprendimo įsitvirtinti Telšiuose, dirbti, kaip galbūt kiti pasakytų, provincijoje A. Gudauskas nė kiek nesigaili. Gyvendamas ir dirbdamas Žemaitijos sostinėje, medikas sakė realizuojantis visus savo profesinius siekius, asmeninius troškimus.
„Mano žmona yra pasakiusi, kad provincija – tai sąvoka, o ne gyvenimo būdas. Ir iš tiesų, jeigu tu nori kažką pasiekti, stengiesi, gali daryti ką tik sugalvoji, nesvarbu, kur bebūtum. Nors ir dirbu, kaip kiti gal ir pasakytų, provincijos mieste, tačiau nuolat domiuosi naujovėmis, tobulinuosi. Per daugelį metų teko stažuotis Amerikoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Turkijoje, daugelyje kitų šalių. Mokymuose žinias gilinu iki šiol“, – kalbėjo pašnekovas.
Nuoskaudų savyje nenešioja
Telšiuose puikiai žinomų medikų R. ir A. Gudauskų šeima turi du sūnus, keturis anūkus. Abu sūnūs taip pat pasirinko mediko kelią. Vienas jų dirba radiologu, kitas – šeimos gydytoju. Jie gyvena ir dirba užsienio šalyse. A. Gudausko teigimu, gyvenimas medikų šeimoje turi nemažai pliusų.
„Nemanau, kad medikų šeimoje būna didelių problemų dėl to, kad abu sutuoktiniai dirba tokį darbą. Aišku, reikia priprasti prie to, kad yra naktiniai budėjimai, naktimis nebūni namie. Bet kada žinai, kad tavo toks darbas, tu jo nekeiki – tai priimi kaip gyvenimo būdą. Juk žinai, kad pats tokį kelią pasirinkai. O jeigu kyla kažkokių probleminių situacijų, gyvenant medikų šeimoje visada yra su kuo padiskutuoti, kad būtum suprastas“, – tvirtino akušeris-ginekologas.
O nuoskaudų dėl sunkumų darbe, problemų, nesutarimų medikas savyje nenešioja. A. Gudausko teigimu, norint tinkamai atlikti darbą, tobulėti, būtina atsiriboti nuo neigiamų emocijų ir stengtis į viską žvelgti su optimizmu.
„Gyvenime neturiu nuoskaudų dėl nieko. Esu momentinis žmogus – tam tikru momentu galiu pabart, užpykt, bet niekada nelaikau pykčio, nuoskaudų savyje. Jeigu žmogus pasirinko mediko specialybę, tai jis kartu turėtų rinktis užuojautą, pagarbą, norą padėti sergančiajam, o ne materialinius dalykus“, – įsitikinęs medikas.
Mylimas darbas nevargina
A. Gudauskas daugiau kaip 11 metų vadovauja Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centrui, taip pat šioje įstaigoje dirba gydytoju akušeriu-ginekologu, be to, budi Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje. Medikas – taip pat aktyvus politinis, visuomeninis veikėjas. Ir nei didelis darbo krūvis, nei užimtumas jo nevargina. Priešingai, užsiimdamas mėgstama veikla, gydytojas netgi pailsi.
„Amžius man nieko nereiškia, nes aš myliu savo darbą. Galbūt todėl dirbdamas nepavargstu, nes man tai teikia malonumą. Reikia mylėti savo darbą ir mokėti ilsėtis. Jeigu ištisai esi kažkuo susirūpinęs, nemoki pailsėti, tai tada gyvenime nėra harmonijos. Mes su žmona ilsimės dalyvaudami kultūriniuose renginiuose, eidami į spektaklius, operas, koncertus. Per metus bent du ar tris kartus važiuojame į vis kitą užsienio šalį atostogauti. Taip nuo visko atsiribojame ir pailsime“, – kalbėjo pašnekovas.
Už ilgametį nepriekaištingą ir pasiaukojamą darbą žmonių labui A. Gudauskui per gimtadienio šventę suteiktas Lietuvos nusipelniusio gydytojo vardas. Tai medikui – didžiausia ir vertingiausia dovana.
Prakalbus apie ateities planus, A. Gudauskas šmaikštavo jų turintis tiek, kad vargu ar juos visus būtų įmanoma įgyvendinti, jeigu gyvenimas skirtų dar tiek pat, kiek jau nugyventa – 70 metų. O įvairiausių planų medikas turi tiek profesinėje srityje, tiek ir asmeniniame gyvenime.
„Visada sakau, kad gydymo įstaigai reikia jaunų darbuotojų. Jei atsiras jaunas, gabus, protingas žmogus, aš jam tą pačią dieną užleisiu savo vietą. Tačiau jis turi norėti kažką daryti, tobulėti ir mokėti įgyvendinti savo planus. Tokio žmogaus dar nesutikau, o kol turiu sveikatos, noro dirbti – kur man skubėti“, – svarstė A. Gudauskas.
Jai esi daktaras tai ir būk daktaras. Kam lendi i politika jai ten esi žalias.
kuizinas sakė kad penisininkai vadovai turi eit i pensiją. černiauskiene išėdė. o kolicijos partnerius pensininkus, kurių vadovo postuose yra daugybė, neliečia. šlykštus elgesys
Man tai panasu, kad cia kvepia diskriminacija del amziaus, o kaip jums atrodo? Jei istatymas leidzia siam zmogui dirbt kodel jis turi but verciamas iseiti??? Tai jau nenormalus elgesys musu salyje, pakeiskit pirma istatymus, o ne zeminkit pagyvenusius zmones..
„….jei atsiras jaunas, gabus, protingas žmogus aš jam tą pačią dieną užleisiu savo vietą….“ Sunku suvokti tokius žodžius. Tai ar šioje įstaigoje tik 70-80-mečiai dirba? O kas nustato protingumą ir gabumus? Ar tie į kurių vietą kėsinasi jaunimas ?
” Ir nei didelis darbo krūvis, nei užimtumas jo nevargina. Priešingai, užsiimdamas mėgstama veikla, gydytojas netgi pailsi.” kaip toj reklamoj – „valgau ir lieknėju”. ne nu vunderžmogus, minties galiūnas. tokie matyt kartą per tūktanti metu tegimsta. tiek ir tediba, kad nepavargsta. normalius žmones dideli darbai sekina, stresas, nemiegotos naktys, žmonių ligos, galų gale mirtys – jis mat kaifuoja. ir net nenusimato, kad kas nors sugebėtų toki darbštuoli pakeisti? anekdotai.