Nuo rugsėjo 22 dienos Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių galerijai vadovauja Gabrielė Pranevičiūtė. Nors galerijos patalpos renovuotos tik iš dalies ir visu pajėgumu galerija pradės veikti tik kitų metų balandžio mėnesį, tačiau mergina jau kimba į darbus, kuria ateities planus, dėlioja parodų programas ir regi puikią galerijos ateitį.
G. Pranevičiūtė šių metų pavasarį sėkmingai baigė VDA Telšių fakulteto juvelyrikos studijas.
Aurelija SERVIENĖ
G. Pranevičiūtė, prisimindama pirmąją savo dieną darbe, teigė, jog šiandien jaučiasi kur kas drąsiau ir linksmiau.
„Nebuvo man labai sudėtinga įšokti į šią veiklą. Čia man – savas kiemas, visus pažįstu. Turėjau patirties ir rengiant parodas, ir jas eksponuojant kituose miestuose, pagal „Erasmus“ programą buvau išvykusi į užsienį“, – pasakojo pašnekovė.
VDA Telšių galerija G. Pranevičiūtei – pirmoji darbo vieta Lietuvoje. Prieš keletą metų ji buvo išvykusi į JAV, kur trumpai dirbo juvelyro parankine.
Studijos pasiteisino
Mergina – ne žemaitė, bet puikiai pritapo šiame krašte ir jaučiasi sava. Gabrielė gimė ir užaugo Visagine. O baigusi 12 klasių, nuo namų nutolo per 300 km. Atvyko tada į Žemaitijos sostinę tiksliai žinodama, ko nori iš gyvenimo.
„Visada žinojau, jog savo gyvenimą siesiu su menais. O domėjimasis mažais masteliais paskatino imtis juvelyrikos. Studijos VDA Telšių fakultete pasiteisino, likau labai patenkinta studijų programose įgytomis žiniomis ir įvairia patirtimi“, – tvirtino mergina.
G. Pranevičiūtei nebuvo sunku apsiprasti naujame mieste. Daug įtakos tam turėjo labai artima fakulteto bendruomenė, draugiški žmonės, malonūs studijų draugai, supratingi ir žmogiški dėstytojai.
Minimalistinė kūryba
Jauna juvelyrė tikino, jog pati nemėgsta puoštis dideliais juvelyriniais dirbiniais. „Kaip batsiuvys be batų, taip ir juvelyrė be papuošalų“, – juokėsi pašnekovė.
Gabrielė pasakojo, kad juvelyrinius dirbinius ji kuria iš įvairių metalų ir medžiagų. Šiuo metu jos kūryboje dominuoja sidabras ir abstrakčios formos. Mergina gamina sau, artimiesiems, draugams ir visiems, kas pastebi ir žavisi jos kūryba.
„Šiandien juvelyrikoje dominuoja minimalizmas, analizuojamas pats papuošalo dizainas“, – teigė pašnekovė.
Galerijos misija
G. Pranevičiūtės darbo planuose – į Žemaitijos sostinę pakviesti veržlių kūrėjų iš Lietuvos bei užsienio, surengti efektingų parodų, vertų parodyti telšiškiams ir miesto svečiams. „Turime galeriją, tad ji turi tarnauti žmogui, juos šviesti ir rodyti, kodėl kultūra ir menas yra svarbūs – tokia būtų pagrindinė misija“, – tvirtino galerijos vadovė.
Lapkričio pabaigoje į galeriją atvyksta Kintų Vydūno kultūros centro emalio miniatiūrų paroda, gruodžio mėn. – Eglės Čejauskaitės-Gintalės paroda „Balsai ir daiktai“. Esą ypač atsakingai ruošiamasi kitų metų programai, kai Telšiai taps Kultūros sostine. Kas mėnesį bus rengiama po rimtą parodą, bus stengiamasi pritraukti svečių iš užsienio ir kt.
Merginos nuomone, reikia ieškoti visokiausių būdų žmonėms prikviesti į galeriją. O kada atsiras didelis lankomumas, tada bus galima lengviau rengti vis kokybiškesnes parodas.
„Buvau labai nustebusi, kad daugelis žmonių net nežino, jog Telšiuose yra VDA galerija. Problema yra ta, kad parodas dažniausiai lanko VDA Telšių fakulteto studentai, bet ne miesto gyventojai“, – sakė Gabrielė.
Galerija dirba kiekvieną darbo dieną nuo 10 iki 16 val.