Telšių mieste – medžių retėjimo metas. Šviesos g. priešais Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią nupjauti 7 dideli lapuočiai, Gedimino g., buvusios spirito gamyklos teritorijoje, atliekant statybos darbus, bus nupjauta apie 50 įvairių medžių. Telšiškiai, stebėdami, kaip vienas po kito žemėn krinta iš pažiūros sveiki, gražiai atrodantys medžiai, piktinasi, kodėl darkomas miesto vaizdas, daroma žala gamtai. Nerimaujama, kad Žemaitijos sostinė neteks gamtos „plaučių“, tačiau leidimą pjauti medžius išdavę asmenys tikina, jog tai daryti buvo būtina.
Monika GIRDVAINĖ
Kėlė pavojų gyventojams
Rugpjūčio pabaigoje buvo praretinti prie vadinamosios mažosios bažnytėlės augę plačiašakiai, galbūt ne vieną šimtmetį skaičiuojantys lapuočiai: kaštonas, klevai, uosiai. Telšiškiai, vietoje augusių
medžių pamatę kelmus, sunerimo, ar tai padaryta teisėtai.
„Vienas iš nupjautų prie bažnytėlės augusių medžių, ko gero, buvo storiausias Telšiuose. Galbūt jis turėjo būti saugomų augalų sąraše, o štai ėmė jį ir nupjovė neaišku kodėl. Norint atlyginti padarytą žalą, reikėtų atsodinti apie 200 medžių į jo vietą“, – nepasitenkinimą reiškė į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją paskambinęs vyriškis.
Išsiaiškinome, kad į Savivaldybės, Seniūnijos atstovus dėl senų medžių daromos žalos kreipėsi bažnyčios bendruomenė. Mažosios bažnytėlės klebonas prel. Juozas Šiurys, vieno iš klevų šakai nukritus ant važiuojamosios kelio dalies, prie pat bažnyčios tvoros, ir vos nesužeidus šalikele ėjusių žmonių, sunerimo dėl gyventojų saugumo.
„Medžiai buvo seni, papuvę, lietėsi į elektros laidus, todėl kėlė pavojų aplinkiniams. Kai vieną dieną šaka vos neužkrito ant žmonių, nusprendėme spręsti šią problemą. Žmonių saugumas svarbesnis už medį“, – įsitikinęs klebonas.
Medžiai nupjauti teisėtai
Sulaukus bažnyčios bendruomenės prašymo, Savivaldybės sudaryta Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, nuvažiavusi ir apžiūrėjusi situaciją, priėjo prie išvados, kad medžius reikia nupjauti.
„Vienas iš medžių buvo dvikamienis, kitas – be žievės, klevo ties posūkiu į Žemaitės gimnaziją vainikas buvo deformuotas, o ir šiaip tie medžiai seni, turėjo puvinių, jų lajos lietėsi į elektros laidus ir juos bet kada galėjo nutraukti. Komisija nusprendė, kad siekiant apsaugoti gyventojus nuo nelaimių, medžius reikia nupjauti. Leidimus tą daryti pasirašė ir paveldosaugininkai, tai užtikriname, kad tie medžiai tikrai neturėjo būti saugomi. Jie kėlė per daug pavojaus. Juk kaip žmonės serga, taip ir medžiai serga“, – paaiškino Raimondas Račkauskas, Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjas. Pašnekovas informavo, kad ateityje, kai bus rekonstruota Šviesos gatvė, vietoj išpjautų medžių planuojama atsodinti naujus.
Darbai atliekami pagal projektą
Pastarosiomis dienomis vienas po kito medžiai pjaunami ir Gedimino, Kalno bei Žemaitės gatvių, buvusios spirito gamyklos teritorijose. Ne vienas į redakciją paskambinęs telšiškis su nepasitenkinimu kalbėjo apie Gedimino g. vykstančius statybų darbus, stebėjosi, kad savivaldos atstovams daug svarbiau yra verslas, negu gamtos tausojimas.
Įgyvendinant prekybos ir pramogų centro statybos darbus, pagal projektą numatyta nupjauti apie 50 įvairių medžių. Pagrindinė medžių retinimo priežastis – lapuočiai trukdo vykdyti statybas.
„Projektas jau seniai suderintas ir remiantis juo yra vykdomi statybos darbai. Pagal projektą tų medžių neturi ten būti, todėl kas numatyta, tas ir vykdoma“, – sakė Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjas. Jis pridūrė, kad už dalį išpjautų medžių bus apskaičiuota gamtai padaryta žala, kuri turės būti atlyginta.
Telšiškiai taip pat domisi, ar dabar apskritai tinkamas metas medžiams pjauti? Galbūt norint atlikti tokius darbus vertėtų palaukti žiemos?
R. Račkauskas teigė, kad datų, kada galima pjauti medžius ir kada geriau to nedaryti, teisiškai nėra nustatyta. Tik patariama medžių nepjauti vėlyvą pavasarį, paukščių perėjimo laikotarpiu.
Tai gal Telšiai tebūna miestelis miške, kaip pagonybės laikais. Tuos medžius jau seniai reikėjo nupjauti ir vietoje jų pastatyti statinius, o ne gailėti sutręšusių medžių, kurie gali prišaukti nelaimę.