Pirmadienį Telšiuose lankėsi Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) nariai. Vizito tikslas – supažindinti Telšių miesto visuomenę su Lietuvos audiovizualinės žiniasklaidos rinka ir jos reguliavimu, kelti žiniasklaidos raštingumą bei ugdyti sąmoningą informacinę visuomenę – paskatinti ją kūrybiškai ir kritiškai vertinti žiniasklaidoje pateikiamos informacijos turinį, padiskutuoti apie žiniasklaidą kaip politinį ginklą, svetimos šalies propagandos įtaką ir grėsmes, papasakoti apie priemones, kuriomis LRTK sustabdė nesantaikos ir karo kurstymą Lietuvoje retransliuojamose rusiškose televizijos programose.
Antanas Nekrašius
LRTK nariai susitiko su Telšių rajono savivaldybės vadovais, žiniasklaidos atstovais. Komisijos pirmininkas Edmundas Vaitekūnas domėjosi, kaip sekasi vietinės žiniasklaidos atstovams, su kokiomis problemomis tenka susidurti, kas ir kaip ruošia informaciją ir pan.
Radijo stoties „XXL FM“ įkūrėjas bei direktorius Marius Dauginavičius komisijos nariams teigė, kad bemaž penkerius metus gyvuojanti radijo stotis šiandien įsitvirtinusi Telšių rajone. Kadangi tai klausomiausia vietinė stotis – reklamos pakanka. Ruošiant informaciją bendradarbiaujama su kitomis radijo stotimis, naujienas siunčia ir Telšių rajono savivaldybė, transliuojamos aktualios laidos, kuriose kalba Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai, policininkai, Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovai, leidžiama eteryje pasireikšti ir jaunimui.
LRTK nariai taip pat domėjosi apie verslumą Telšių rajone, nedarbą. Išgirdęs, jog Telšiuose smarkiai sumažėję gyventojų, E. Vaitekūnas Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Sauliaus Urbono paklausė, ar spręsdama mažėjantį gyventojų skaičių Telšių r. savivaldybė galėtų priimti pabėgėlius. S. Urbonas prisipažino, kad apie tai diskutuota nebuvo. Kol kas nėra visiškai aiški ir Vyriausybės pozicija pabėgėlių klausimu. Tačiau Savivaldybės administracijos direktorius tvirtino, kad reikalui esant juos Telšių rajonas galėtų priimti.
Kiek vėliau LRTK nariai Savivaldybės vadovus, administracijos darbuotojus, Tarybos narius, žiniasklaidos atstovus pakvietė į išvažiuojamąjį posėdį, kurio metu daugiausia kalbėta apie propagandą Lietuvos žiniasklaidoje.
LRTK narys mokslininkas Mantas Martišius skaitė pranešimą „Propagandos įtaka ir grėsmės“; LRTK narys Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius kalbėjo apie žiniasklaidą kaip politinį ginklą; LRTK narys žurnalistas, istorikas Kęstutis Petrauskis pristatė radijo ir televizijos rinkos ypatumus Lietuvoje; LRTK narys politologas Vincentas Vobolevičius kalbėjo apie politiką ir propagandą.
Pagal Visuomenės informavimo įstatymą, LRTK yra nepriklausoma Seimui atskaitinga audiovizualinę žiniasklaidos sritį reguliuojanti ir kontroliuojanti institucija. LRTK dalyvauja formuojant valstybės audiovizualinę politiką, yra Seimo ir Vyriausybės ekspertė radijo ir televizijos programų transliavimo ir retransliavimo bei užsakomųjų visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų klausimais.
Įgyvendindama savo funkcijas, LRTK daug dėmesio skiria programų stebėsenai, kovai su draudžiamos informacijos platinimu, teisės aktams tobulinti, bendradarbiavimui su Lietuvos audiovizualinės rinkos dalyviais stiprinti, taip pat Lietuvos regioninei audiovizualinei žiniasklaidai skatinti ugdyti pilietišką visuomenę. Tai ypač aktualu pagausėjus svetimos šalies propagandai ir netgi informacinio karo akivaizdoje.
Siekdama susipažinti, kaip Lietuvos radijo ir televizijos transliuotojai ir retransliuotojai regionuose ruošia ir pateikia objektyvią informaciją, kokiais kanalais ją gauna, kokios darbo sąlygos, techninė ir kita įranga, šiais ir praėjusiais metais LRTK surengė kelis išvažiuojamuosius posėdžius, organizavo paskaitas ir spaudos konferencijas aktualiomis temomis įvairių rajonų savivaldybėse.
reikėjo ir likusius penkis kandidatus į mero postą pakviesti nusifotografuoti. Kodėl tik du? Ar gražu?