Šiandien jau nieko nestebina, jog dažnas dar visai jaunas žmogus rūpinasi oria ir sveika savo senatve. Bene pagrindinis faktorius, lemiantis tai, yra gera finansinė padėtis. Pagrindinės pajamos, sulaukus pensijinio amžiaus, be abejonės, yra pensija. Tad klausimas – kokia bus mano pensija, kamuoja ne vieną sąmoningą ir atsakingai į gyvenimą žiūrintį darbingo amžiaus žmogų.
Kaip apskaičiuoti, kiek uždirbsite?
Kažkurį laiką pensiją ( tikriausiai tai daugiau liečia sovietinius laikus ir kažkokį laikotarpį po jo) galima buvo padidinti tik dirbant kelis darbus vienu metu ar tiesiog radus gerai apmokamą tarnybą. Šiandien situacija keičiasi. Atsiranda kitų būdų užsitikrinti orią senatvę. Vienas tokių – investavimas. Statistika rodo, jog dažnai investuojama turint tikslą sukaupti tam tikrą kapitalą pensijiniam amžiui. Savarankiškai investuoti pradedančiajam investuotojui tikrai nepatartina. Geriausia pasirinkti finansavimo/investavimo procesą aminintruojantį tarpininką. Tai yra įvairios tarpusavio skolinimo arba sutelktinio finansavimo platformos. Ir visai nesvarbu, kurią pasirinksite. Šių platformų internetiniuose puslapiuose nesunkiai rasite skaičiuokles. Jų pagalba apskaičiuokite kiek uždirbsite. Žinoma, visuomet egzistuoja grėsmė investuoti rizikingai, bet žinios, kiek galite uždirbti suteikia pasitikėjimo ir ramybės.
Pradėti investuoti – niekada ne per vėlu
Finansų pasaulio specialistai mūsų šalyje pastebi dar vis gają nuostatą, neva, investavimas – tik jaunų žmonių finansinio gerbūvio kėlimo galimybė. Tai visiškai neteisingas mąstymas. Pirma, sakykim, asmuo, kurio amžius – dešimt metų iki pensijos, jau yra užauginęs vaikus, išmokėjęs visas paskolas ir turi, tegul ir vidutines, pajamas. Tai puikus metas investuoti. Žinoma, kuo vėliau pradėsite investuoti, tuo sunkiau bus sukaupti didesnę sumą. Tačiau, kiekvienas pritars, geriau mažiau, negu visai nieko.
Norite sotesnio pensijinio amžiaus – vadovaukitės pagrindiniais principais
Pagrindiniai investavimo principai galioja visoms amžiaus grupėms. Pirmiausia reikėtų pasirinkti patikimą tarpininką ir investuoti į suprantamus ir laiko patikrintus bei pripažintus projektus ar produktus. Labai svarbu nusistatyti sau priimtiną rizikos laipsnį.
Rizikos padeda išvengti ir atlikti taip vadinami namų darbai. Tai reiškia, jog reikėtų atlikti įvairių finansinių instrumentų analizę pagal gaunamą gražą, riziką, mokesčius. Vadinasi, nepraleiskite informacijos apie tai ar reikia mokėti už pirkimą, pardavimą arba laikymą.
Pastaruoju metu labai madingas tapo investavimas į paskolas. Bene saugiausios šios srities produktas yra būsto paskolos privatiems asmenims su nekilnojamojo turto įkeitimu, nes tokios paskolos yra pilnai užtikrinamos įkeistu nekilnojamuoju turtu.
Mitai apie investavimą ir kaupimą senatvei
Aptarsime keletą labiausiai paplitusių mitų:
- Investavimui reikia specialių žinių. Ži nuostata dažną sulaiko nuo investavimo. Pirmiausia turėtumėte žinoti, jog pirmą žingsnį į savarankiško kaupimo ir investavimo pasaulį galima žengti per gyvybės draudimą ir III pakopos pensijų fondą. Antra, kaip minėjome, nebūtina pradėti investuoti nuo didelių sumų. Galiausiai, visuomet galima pasirinkti kelis investavimo objektus ir savo numatytą sumą padalinti į kelias dalis. Su laiku atejusi praktika leis geriau perkąsti rinkos subtilybes.
- Rinkoms krentant dera atsitraukti. Nebūtina taip elgtis. Jeigu ketinate kaupti pensijai ne vienerius metus, tuomet geriau savo strategijos nekeisti. Rinkoms krintant pigiau nupirkti vertybiniai popieriai rinkoms atsigavus auga sparčiau nei įsigyti augimo periodu. Tokiais atvejais pavyksta uždirbti gana nemažą grąžą.
- Investuoti verta tik turtingiesiems. Tai bene gajausias ir, tuo pačiu, klaidingiausias mitas. Žinoma, jeigu planuojama iš karto pradėti gyventi iš palūkanų, tuomet tikrai reikia didesnių sumų. Siekiant sukaupti nedidelę paramą senatvei, galima pradėti nuo keliasdešimties eurų per mėnesį. Kaip minėjome, didesnes investicijas atidėkite tam laikotarpiui, kai įgysite daugiau pasitikėjimo ir žinių.