
Į iniciatyvinę grupę susibūrę tėvai ir globėjai siekia pakeisti Lietuvos darželiuose vyraujančią privalomo miego dieną praktiką ir įtvirtinti vaikams galimybę ilsėtis taip, kaip palankiausia kiekvienam vaikui individualiai, kitaip tariant, nebūtinai miegant ar gulint lovoje. Iniciatyvinė grupė kreipėsi į visas Lietuvos savivaldybes ir kitas atsakingas institucijas, ragindami imtis sisteminių pokyčių. Telšių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistės teigimu, dabar esanti tvarka galėtų būti tobulinama, kalbinti ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovai sako kad darželių aplinka bei turimi ištekliai yra pakankami inicijuoti pokyčius.
Monika GIRDVAINĖ
Pažeidžia vaikų teises?
Tėvų ir globėjų iniciatyvinės grupės išplatintame pranešime teigiama, kad dešimtmečius trunkanti daugumos Lietuvos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų praktika visus be išimties vaikus guldyti pietų poguliui neatliepia dalies vaikų fiziologinio poreikio ilsėtis jiems ir jų šeimoms tinkamiausiais būdais. Anot jų, dabartinė praktika pažeidžia ir vaikų teises, ir galiojančios Higienos normos reikalavimus.
Šiuo metu šalyje galiojančioje Higienos normoje HN 75:2016 numatoma, kad jei vaikų ugdymas vykdomas ilgiau nei 4 val., turi būti organizuojamas vaikų maitinimas ir poilsis tam skirtose patalpose ir (ar) pritaikytose erdvėse, o vaiko dienos režimas turi būti organizuojamas taip, kad atitiktų vaiko fiziologinius poreikius, jo amžiaus ypatumus, sveikatos būklę. Pabrėžiama, jog reikalavimo, kad vaikai miegotų ar gulėtų, šioje normoje nėra. Nors kokybiškas miegas yra ypatingai svarbus vaiko raidai, teigiama, kad svarbiausias sveikatai kuo ilgesnis nepertraukiamas miegas naktį, o pietų miegas gali būti arba nebūti paros režimo dalimi.
„Visi vaikai verti, kad jų poreikiai būtų atliepti. Jų neatliepus kenčia ne tik vaiko fizinė ir emocinė gerovė, tačiau, išbalansavus poilsio režimą, ir visa šeima“, – dėstė iniciatyvinė grupė.
Pabrėžiama, kad iniciatyva remiasi moksliniais šaltiniais, teisiniu reglamentavimu, gerosios praktikos pavyzdžiais bei organizuotos šeimų apklausos rezultatais. Ji parodė, kad pokyčiai būtini visos Lietuvos mastu, o ne asmeniškai derinami konkrečiu atveju.
Nuomonės įvairios
Socialinio tinklo „Facebook“ „Telšių ŽINIŲ“ paskyroje gyventojų pasiteiravus, ar pritaria darželiuose galiojančiai tvarkai visus vaikus be išimties guldyti pietų poguliui, išsakytos įvairios nuomonės.
Vieni teigė, kad poilsis vaikams gyvybiškai reikalingas, nes išsiderina nervų sistema, vaikai tampa irzlūs. Kada keliamasi anksti, turima įvairių veiklų, greitai pavargstama. Esą tokia tvarka galioja jau daugybę metų ir keisti to nėra pagrindo.
„Poilsis ir miegas vaikams, būnantiems darželyje apie 10 valandų, yra būtinas. Mažieji vos neužmiega prie pietų stalo. Ankstyvas kėlimasis, triukšmas vargina. Ketvirtadienį, penktadienį nemaža dalis jau yra pavargę. Dažnai mažylis, kurio tėvai nepratina prie dienos režimo, atvedamas ryte su „ožiais“, po pietų miego pailsėjęs jau visai kitoks“, – komentavo Rasa.
Kita išsakyta nuomonė, esą kiekvieno vaiko poreikiai skirtingi, todėl turi būti sudaryta galimybė rinktis, o ne laikytis įsikibus senos tvarkos.
„Labai džiugintų pasirinkimo laisvė. Manau, ypatingai džiugins tėvelius, kurių vaikai turi refliuksą. Kaip žinia, nespėjus pavalgyti vaikai yra guldomi pokaičiui, tai yra peilis turint stiprų ir sunkiai valdomą refliuksą“, – nuomonę išreiškė Monika Stasiulienė.
Dovilė pateikė pavyzdį, kad Norvegijos darželiuose nuo 3 metų nė vienas vaikas nebemiega pokaičio. Anot jos, toks ritmas priimtinas, nes vakare tėvams lengviau užmigdyti vaikus. Priešingu atveju – pamiegoję pietų miegą vaikai neužmiega iki išnaktų, sunkiai keliasi.
„Tokiu atveju tada reiktų performuoti grupes, kad, pavyzdžiui, tą pačią grupę lankytų visi nemiegantys vaikai. Bet tada tėveliai vėl bus nepatenkinti. Nemanau, kad kalbant apie vaikus, bus bent vienas sprendimas, kuris tenkins visus tėvelius“, – dėstė Airida Janauskaitė.
Tvarka galėtų būti tobulinama
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Sandra Keburienė informavo, kad Telšių rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose pagal įstaigos patvirtintą dienotvarkę pietų miegas yra įtrauktas į dienos režimą. Įstaigos dienotvarkė sudaryta vadovaujantis Lietuvos higienos normoje HN 75:2016 „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programų vykdymo bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ pateiktais reikalavimais.
Specialistė informavo, kad šeimų asociacija dėl dienos poilsio organizavimo Lietuvos ikimokyklinio/priešmokyklinio ugdymo įstaigose gegužę kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės administraciją raštu, tačiau iki tol ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų tėvų ar ugdymo įstaigų atstovų skundų šiuo klausimu nebuvo gauta.
„Dėl kitokios poilsio galimybės darželiuose (nebūtinai miegant) klausimas buvo aptartas šių metų balandžio 14 dieną vykusiame ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų metodiniame būrelyje, kuriame aptarti pagrindiniai spręstini klausimai – aplinkos, kurioje būtų organizuojamas poilsis kitaip, papildomas vaikų priežiūros personalo poreikis bei kitos sąlygos“, – teigė S. Keburienė.
Specialistės nuomone, ar realu tenkinti iniciatyvinės grupės norą suteikti vaikams kitokią poilsio galimybę darželiuose, nebūtinai miegant, priklausytų nuo kiekvienos ikimokyklinio ugdymo įstaigos galimybių – koks būtų nemiegančių vaikų skaičius, kaip būtų užimami vaikai, kokioje aplinkoje užimtumas vyktų, kas prižiūrėtų vaikus.
„Dabar esanti tvarka galėtų būti tobulinama: įstaigos pedagogams ir tėvams bendradarbiaujant, tai yra susipažįstant su darželio galimybėmis neorganizuoti pietų miego, išsiaiškinant apie vaiko miego įpročius, taip priimant abiem pusėms priimtinus sprendimus, galbūt tai net fiksuojant ugdymo sutartyje. Turimi ištekliai sisteminiams pokyčiams inicijuoti priklausytų nuo vaikų, nemiegančių pietų miego, užimtumo būdo: ar vaikams užimti reikalinga atskira patalpa, koks vaikų priežiūros personalo poreikis būtų“, – komentavo S. Keburienė.
Prašymai nemigdyti reti
„Telšių ŽINIŲ“ kalbinti ikimokyklinių ugdymo įstaigų vadovai teigė, kad su vaikų nenoru miegoti pietų miego nesusiduriama. Tik pavieniai vaikai, dažniausiai vyresni, neužmiega, bet ilsisi lovose. Tėvų prašymų nemigdyti vaiko sulaukiama labai retai. Dažniausiai tai – specialiųjų ugdymo poreikių turintys vaikai.
„Taip, nemiegančių vaikų turime, bet visais atvejais – tai vaikai, turintys specialiųjų ugdymo poreikių, kai reikalingi ir vaiko pagalbos specialistai. Tokių vaikų būsena paremta nuolat patiriamu fiziologiniu stresu. Pabandykite Jūs ramiai užmigti prieš egzaminus ar svarbų darbo pokalbį… Nesimiega – dėl išgyvenamo streso. Todėl tiems vaikams tokiu metu organizuojamos specialios pratybos, keičiamos vaiko veiklos, kad vaikutis galėtų nusiraminti. Fiziologiškai vaikas iki penkių metų turi ilsėtis (pasyvus poilsis, toks kaip miegas) 10–13valandų per parą. Jei namuose ir ugdymo įstaigoje išlaikomas vienodas režimas, tada tikrai vaikas užmigs ir pietų miego. Sutinku, kad vyresnio amžiaus vaikams miegas vis mažiau aktualus, tačiau priešmokyklinio ugdymo programos vaikai turi kitokias veiklas ir ne tik įstaigos aplinkoje, o ir už jos ribų, kurios fiziškai išvargina vaikus, ir tada poilsis neabejotinai būtinas“, – įsitikinusi Telšių lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorė Rosita Petkuvienė.
Patalpos nepritaikytos
Telšių lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorės Giedrės Jachimovič teigimu, nepastebima, kad reikėtų atsisakyti ar keisti pietų miegą į kitokią veiklą. Vadovės nuomone, norint suteikti kitokios formos poilsio galimybę vaikams, reikia sistemiškai išspręsti patalpų ir darbuotojų trūkumo klausimą.
Tam pritaria ir lopšelio-darželio „Berželis“ direktorė Regina Lukauskienė. Įstaigos vadovė sako, kad jų darželyje tik pirmame aukšte esančiose dviejose grupėse yra atskiri miegamieji: lopšelio grupėje ir 3–4 metų vaikų grupėje. Kitose grupėse ugdymas ir ramybei skirtas laikas vykdomas toje pačioje patalpoje.
„Būtų idealu kiekvienoje grupėje turėti atskiras vaikų miegui skirtas patalpas, tai patvirtina ir anketinė tėvų apklausa. Deja…“, – dėstė R. Lukauskienė.
R. Petkuvienės teigimu, inicijuojant pokyčius dėl kitokios vaikų poilsio formos, reikėtų papildomų darbuotojų.
„Šiuo atveju reikėtų aiškaus įvardijimo, ar pietų pogulio metu nemiegančius vaikučius mes ugdome, ar tik prižiūrime. Jei tai traktuojama kaip priežiūra, tai gal galima jai numatyti ir ne specialistus. Taip pat poilsis, pagal higienos normas, privalomai organizuojamas kiekvienoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Kyla klausimas, kokias poilsio formas galėtų organizuoti ne specialistai ir kokioje aplinkoje? Pas mus įstaigoje aštuonios grupės veikia tokiu principu, kai ten yra ir poilsio zona, ir ugdymo veiklos vykdomos. Atskirų miegamųjų neturime. Jei kyla situacijų dėl nemiegančių vaikų, sprendžiame su specialistais, kalbame su tėvais. Taigi, daug dedamųjų, daug diskusinių klausimų. Tikiu, kad visada galima rasti sprendimus. Pakeisti sistemą greitai galima, tik ar visada tai būna teisinga?“, – svarstė R. Petkuvienė.
tai, kad visada buvo galima rinktis, kai kurie vaikai nemiegodavo jau prieš dvidešimt metų. kiekvieno pasirinkimas. o miegas yra svarbus ir tikrai nereikia darkyti rėžimo. kai galima sužinoti daugiau yra nuostabu