Kovo 21-ąją Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus viršininkė Renata Mikaliūnė telšiškiams pristatė 2022 metų veiklos ataskaitą, pasakojo apie tarnybos veiklą, su susirinkusiaisiais diskutavo aktualiomis temomis.
Monika GIRDVAINĖ
R. Mikaliūnė priminė, kad probacija – tai nuteistųjų priežiūra laisvėje, jiems suteikiant sąlyginę alternatyvą paskirtai laisvės atėmimo bausmei (arešto ar bausmės vykdymo atidėjimas ir lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų). Probacijos specialistai tikrina, ar nuteistas asmuo atlieka teismo jam nustatytas pareigas, paskirtus įpareigojimus, laikosi draudimų. Taip pat individualiai dirba su nuteistuoju siekiant jo integracijos į visuomenę, vykdo įvairias resocializacijos priemones, bendradarbiauja su socialiniais partneriais padedant nuteistajam keistis.
Probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriuje šiuo metu dirba 50 darbuotojų. Keturi iš jų – Telšių skyriuje.
„Pati priežiūra ir reikalavimai darbui su vienu asmeniu yra stipriai išaugę. Šiuo metu vienas probacijos pareigūnas prižiūri 30–35 asmenis. Apimtys yra didelės, tad ačiū tiems specialistams, kurie turi ištvermės ir kantrybės dirbti ir mokytis vis naujų reikalavimų“, – kalbėjo R. Mikaliūnė.
Viršininkės pateiktais duomenimis, Probacijos tarnybos prižiūrimi Telšių rajono savivaldybėje praėjusių metų pradžioje buvo 98 žmonės. Pernai papildomai įtraukta 160 naujų prižiūrimųjų. Pas mūsų rajone dirbančias specialistes lankėsi 6 asmenys iš kitų rajonų. Iš viso per 2022 metus Šiaulių regiono Telšių skyriuje vykdyta priežiūra 264 asmenims. Palyginimui, skyriuje Mažeikiuose prižiūrėti 250 asmenų, Akmenėje – 167, Kelmėje – 210 asmenų.
R. Mikaliūnės teigimu, per pastaruosius trejus metus Telšių skyriuje stebimas prižiūrimų asmenų skaičiaus mažėjimas. Pavyzdžiui, 2020 metais prižiūrimi buvo 609 asmenys, o 2022 metais, kaip minėta, – 264. Anot viršininkės, toks pokytis yra dėl to, kad nuo 2021 metų asmenys, kuriems atimta teisė vairuoti, centralizuotai pradėti prižiūrėti Šiauliuose, o ne, kaip buvo įprasta, rajonų skyriuose.
Intensyvi probacija elektroninio stebėjimo priemonėmis, tam tikru laiku nustatant nuteistojo buvimo vietą, mūsų rajone skirta 60 asmenų. Bausmės vykdymo atidėjimas taikytas 40 suaugusių asmenų ir vienam nepilnamečiui, lygtinai paleidžiamų asmenų buvo 19.
Pažymėta, kad Telšiuose buvo vykdoma ne tik probacija, bet ir tokios bausmės kaip viešieji darbai, kuriuos atliko 23 asmenys, nemažai asmenų išklausė smurtinį elgesį keičiančią programą, dirbo nemokamus darbus ar atlygino žalą.
„Smurtinį elgesį keičiančią programą pernai Telšių rajone išklausė 85 vyrai ir 11 moterų. Kasmet moterys tampa aršesnės, drąsesnės. Anksčiau prižiūrima būdavo tik viena kita moteris, pagrindą sudarė vyrai“, – situaciją Telšiuose apibūdino R. Mikaliūnė.
Pažymėta, kad Lietuvos probacijos tarnyba teikia mediacijos paslaugą. Mediacija – tai taikus konfliktų sprendimo būdas, tarpininkaujant trečiam nešališkam asmeniui (mediatoriui). Šiaulių regiono skyriaus mediatorė Edita Gogytė pristatė mediacijos eigą ir naudą. Specialistė informavo, kad pernai Telšių rajone buvo gauta 14 prašymų vykdyti mediaciją.
Įgyvendinta 13 atvejų. 12 iš jų dėl žalos atlyginimo, vienas – dėl smurto artimoje aplinkoje.
Vyresnioji specialistė Mantė Zelmikaitė pristatė elektroninio monitoringo įrangą, apykojes, naudojamą stebėti asmenis, kuriems paskirta intensyvi priežiūra. Telšių rajone tokių asmenų per 2022 metus buvo 31.
Po pristatymo susirinkusieji diskutavo aktualiais klausimais.