„Pagaminti pieną irgi kainuoja!“, „Pienininkystė – grįžimas į baudžiavą?“, „Kas kraunasi milijonus iš paprastų vartotojų pinigų“, „Pieno žaliava pigesnė už vandens butelyje kainą“, „Pienas už dyką – tik pasakose“ – nešini tokiais plakatais ir žemės ūkio žlugimą simbolizuojančiais žaliaisiais kryžiais pirmadienį, vasario 6-ąją, prie pieno perdirbimo įmonės „Žemaitijos pienas“ rinkosi Telšių ir aplinkinių rajonų ūkininkai bei juos palaikantys gyventojai. Dėl ženkliai mažėjančių pieno supirkimo kainų protestuojantys ūkininkai visoje Lietuvoje gyventojams nemokamai dalija pieną arba jį tiesiog išpila ir kviečia pieno perdirbėjus bei prekybininkus
į tiesiogines derybas dėl kainodaros.
Monika GIRDVAINĖ
Padėtis kritinė
Nuo spalio mėnesio Lietuvoje kone perpus sumažėjus pieno supirkimo kainoms, ūkininkai pakilo į kovą – pirmadienį streikavo prie pieno perdirbimo gamyklų ir didžiųjų prekybos centrų, nebepristato pieno į gamyklas.
„Įvairūs veiksniai lėmė, kad Lietuvoje pieno rinka yra neatspari didesniems svyravimams ir nukenčia labiau nei kitose Europos Sąjungos valstybėse. Pastaruosius keletą metų besitraukiantis pieno gamintojų sektorius yra silpnoji grandinės dalis ir dauguma atvejų nuostolis sukaupiamas būtent žaliavinio pieno gamybos grandyje. Taip pat negalima nepastebėti ir galutinių kainų vartotojams. Jos yra vienos didžiausių Europos Sąjungoje. Akivaizdu, kad kainos pasiskirstymas kelyje nuo lauko iki stalo yra neproporcingas bei žalingas visai grandinei. Mes, žemdirbiai, padėtį vertiname kaip kritinę ir siekiame atvirų visų sektoriaus dalyvių derybų“, – ūkininkų vardu pikete kalbėjo Upynoje ūkininkaujantis Daivaras Skiotys.
Kainos sumažėjo perpus
Protestuojantys ūkininkai tikino, jog žaliavinio pieno supirkimo kainos nuo spalio mėnesio sumažėjo tiek, kad jau yra mažesnės nei jo savikaina. Nepaisant to, pieno produktų kainos parduotuvėse labai didelės.
„Situacija tikrai yra prasta. Elektra, degalai ir kiti ūkio reikmėms reikalingi dalykai pabrango kone dvigubai, o pieno supirkimo kainos – apgailėtinos. Nuo 46 centų nukrito beveik iki 20 centų. Mes, ūkininkai, jaučiamės tarsi patyrę „nokdauną“, – sakė degaitiškis Kęstutis Kasparavičius.
Smulkieji ūkininkai iš Žemaičių Kalvarijos guodėsi, kad jiems spalį už pieno kilogramą mokėjo 42 centus, o praėjusį mėnesį – tik 22 centus, luokiškei ūkininkei pieno supirkimo kaina sumažėjo perpus – nuo 48 centų iki 24.
„Šioje situacijoje pasirinkimų ūkininkams mažai – arba parduoti pieną už tokią sumą, kokią siūlo supirkėjas, arba tiesiog naikinti ūkį. Yra laimingi tie, kas neturi paskolų, o kas prisiėmęs paskolų ir gyvena su didžiule našta… <…> Šią dieną 35 centai už litrą būtų mažiausiai kaina, už kurią dar galėtume dirbti“, – dėstė ūkininkas Rimantas Šerlinskas.
Nemokamas pienas gyventojams
Pienininkystės ūkių savininkai teigia jau kurį laiką dirbantys nuostolingai, tad kai kurie jų nusprendė perdirbėjams pieno nebepristatyti. Dalis ūkininkų visą šią savaitę pieną nemokamai dalija gyventojams ar tiesiog pila į kanalizaciją, laisto laukuose.
„Dabar tas ūkininkavimas mums eina į minusą. Elektra brangi, degalai brangūs, gyvuliams pašarai ir priedai vėl kiek kainuoja. Nebeturime ko prarasti, tai ir dalijame pieną nemokamai“, – sakė prie protesto Telšiuose prisidėję ūkininkai iš Skuodo Adelė ir Edmundas.
Minios streikuojančius ūkininkus palaikančių gyventojų visą šią savaitę rikiuojasi eilėse prie nemokamai dalijamo pieno, kiti prisijungia prie akcijos prekybos centruose nepirkti pieno produktų.
„Čia visų problema, ne tik ūkininkų. Visi turime būti vieningi“, – protestuojančiuosius palaikė telšiškė Regina.
Ūkininkų pikete pirmadienį dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas teigė esantis sunerimęs dėl žemdirbių. Meras sakė dėl galimos pagalbos bendraujantis su Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininke Zita Dargiene, žadėjo raštu kreiptis į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad visų rajonų merai įsijungtų į šį procesą, nuo asociacijos valstybės institucijoms pateiktų kreipimąsi dėl ūkininkų problemų.
„Palaikau šalies ūkininkus. Norisi, kad jiems nebūtų tiek sunku. Pieno supirkimo kainų kritimas ir pieno produktų prekybos centruose kainų augimas yra nesuvokiamas. Visi einame į parduotuves, perkame pieno produktus ir matome tą skirtumą“, – kalbėjo K. Gusarovas.
Ragina mažinti pieno kiekį
Pirmadienį prie „Žemaitijos pieno“ streikavę ūkininkai iš įmonės vadovo Roberto Pažemecko neišgirdo, kuo pagrįstas pieno supirkimo kainų mažėjimas. Į diskusijas su susirinkusiaisiais įmonės vadovas nesileido, tik pakvietė ūkininkų atstovus pasikalbėti į įmonės administraciją.
Pokalbyje dalyvavusi Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Z. Dargienė pasakojo, kad išgirstas atsakymas, jog žaliavinio pieno kaina krito dėl kritusios grietinėlės kainos užsienio rinkose, taip pat esą dėl Lietuvoje susidariusio pieno pertekliaus, ūkininkų netenkina.
„Mažinsime pieno tiekimą tol, kol perdirbėjams bus trūkumas. Kad perdirbėjai pajustų trūkumą, visi ūkininkai 3–4 dienas vieningai visiškai turėtų neduoti pieno. Tai sunkiai įsivaizduojama, tad geriausias variantas šiuo atveju, kad visi ūkiai mažintų pašarų bazę, miltų, koncentruotų pašarų davimą ir perdirbėjams atiduotų mažiau pieno. Mažėjant pieno kiekiui, mažiau ir išleidžiama. Perdirbėjai turėtų pajusti skirtumą, o ir ūkininkui toks šėrimas mažiau kainuos. Savo ūkyje nuo vasario pradžios tokiu būdu parduodamo pieno kiekį sumažinome septyniolika procentų“, – kalbėjo Z. Dargienė.
Derybos Pieno tarybos posėdžiuose
Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė pažymėjo, kad šiuo metu pagrindinis ūkininkų siekis – sąžiningas pieno sutarčių pasirašymas su perdirbėjais.
„Pieno sutartys su perdirbėjais yra pasirašomos taip, kad nepažeistų Pieno įstatymo, kur vieną trečiąją kainos sudaro bazinė pieno supirkimo kaina, o kita kainos dalis, dvi trečiosios, yra priedai. Prašome, jog įstatymu būtų įtvirtinta, kad žaliavinė pieno kaina yra visa pieno kaina su priedais, o ne atskirai traktuojama bazinė pieno kaina ir priedai“, – informavo Z. Dargienė.
Taip pat siekiama, kad žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų susietos su pieno produkcijos pardavimo kainomis ar Europos Sąjungos pieno supirkimo vidurkiu arba turėtų būti nustatyta procentinė dalis, kuri atitektų žemdirbiui nuo pieno kainos parduotuvėje.
Dėl problemų pieno sektoriuje Žemės ūkio ministerija vasario 1-ąją inicijavo Pieno tarybos posėdį, kuriame dalyvavo pieno gamintojų, perdirbėjų ir valstybės institucijų atstovai.
Po posėdžio žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sakė, kad Taryba toliau tarsis, kaip sumažinti dėl stipriai šokinėjančių kainų ūkių patiriamas rizikas, ieškos pagalbos priemonių.
Pakartotinis Pieno tarybos posėdis planuojamas šį mėnesį.