Telšių apskrities verslo inkubatorius buvo įkurtas 1998 m., siekiant skatinti smulkiojo verslo plėtrą regione. Inkubatoriaus steigėjai tuomet buvo Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Lietuvos darbdavių konfederacija ir Telšių rajono savivaldybė. Prieš keletą metų Ūkio ministerija savo dalį perdavė Telšių rajono savivaldybei.
Kaip šiandien gyvena Telšių apskrities verslo inkubatorius, kalbamės su šios įstaigos administratore, laikinai einančia direktoriaus pareigas, Jūrate Norkute.
– Nuo to laiko, kai buvo įsteigtas Verslo inkubatorius, ko gero, daug kas pasikeitė? Kokie jūsų pagrindiniai tikslai šiandien?
– Esminis pasikeitimas įvyko dėl pavaldumo – Ūkio ministerija savo dalį perdavė Telšių rajono savivaldybei. Tačiau Verslo inkubatoriaus tikslas ir esmė išliko tie patys – vykdyti veiklą, kurios aplinka orientuota padėti Telšių rajono smulkiajam ir vidutiniam verslui kurtis, augti ir stiprėti. Tokiu būdu sulaukti ekonominės grąžos savo rajonui.
– Papasakokite plačiau, kaip šiandien gyvena Verslo inkubatorius.
– Didžiuojamės, kad Verslo inkubatorius sėkmingai veikia daugiau kaip 20 metų. Daug čia verslą pradėjusių rajono gyventojų suprato, jog inkubatorius – daug priemonių tikslui pasiekti suteikianti įstaiga. Reikia pripažinti, jog didžioji dalis Telšių miesto ir rajono įmonių savo veiklą pradėjo būtent Verslo inkubatoriuje. Čia jie užaugo, savo verslą savarankiškai ir sėkmingai vysto toliau. Mums tai didžiulė paskata ir įvertinimas.
– Ar pastaruoju metu yra čia savo veiklą pradedančių įmonių?
– Per šių metų pirmąjį pusmetį Verslo inkubatoriuje įsikūrė 5 naujai registruotos įmonės. Dominuoja įmonės, kurių vidutinis darbuotojų skaičius siekia nuo 1 iki 15.
Kaip ir visur, taip ir pas mus vyksta natūralūs procesai: vienos įmonės užauga ir pagalbos joms nebereikia, jas pakeičia įkurtos naujos įmonės.
– Kaip padedate pradedantiems verslininkams?
– Kaip ir anksčiau, teikiamos verslo informacijos, konsultacijų, mokymų, seminarų paslaugos, biuro ir gamybos patalpų, biuro baldų, įrangos nuoma. Jei verslo pradžioje dar nėra poreikio nuomotis biuro, teikiama virtualaus biuro registracijos adreso paslauga.
Organizuojame seminarus ir mokymus. Į juos kviečiame ne tik Verslo inkubatoriaus narius, bet ir visus Telšių rajono verslininkus. Vieni jų noriai dalyvauja, kitus vis dar reikia paraginti.
Teikiame finansininko-konsultanto, teisininko konsultacijas, taip pat informaciją pagal kiekvieno poreikį.
Inkubatoriuje užtikrinama reprezentatyvi ir saugi darbo aplinka, patogus susisiekimas, biuro ir gamybos patalpų nuoma lengvatinėmis sąlygomis.
Informuojame apie Europos Sąjungos vykdomus projektus ir kitas finansavimo galimybes, konsultuojame šiais klausimais – tai labai svarbu ieškant naujų rinkų ir partnerių.
Teikiame nedideles biuro paslaugas: dokumentų kopijavimas ir įrišimas.
Verslo inkubatoriuje galima išsinuomoti konferencijų salę, patalpas mokymams, pasitarimams.
– Pristatykite, kokios įmonės yra dabar įsikūrusios Verslo inkubatoriaus pastate.
– Šiuo metu Verslo inkubatoriuje įsikūrusios įvairiose srityse veikiančios įmonės: buhalterinės apskaitos, dizaino, fotografavimo, projektavimo, draudimo, transporto, statybos, turizmo, medžio apdirbimo, kompiuterių remonto, siuvimo, maisto gamybos.
– Tarkim, kilo minčių steigti savo įmonę Verslo inkubatoriuje. Ką turėčiau daryti?
– Įsikurti pas mus labai paprasta – priimami verslo subjektai, kurie naujai įregistravę savo veiklą, ir įmonės, kurių veikla pradėta ne anksčiau kaip prieš 3 metus, bei atitinkantys mažos ir vidutinės įmonės apibrėžimą Lietuvoje. Žinoma, prioritetai teikiami toms įmonėms, kurios nestokoja originalių idėjų ar diegia naujas verslo rūšis, ruošiasi gaminti eksportuoti tinkamus produktus ar teikti šiandien aktualias mūsų aplinkai paslaugas. Laukiame įmonių, kurių planuose – naujų darbo vietų kūrimas, didelės pridėtinės vertės prekių gamyba ir pan. Tačiau nereikia išsigąsti: kartais kukli pradžia, bet didžiulis noras ir entuziazmas yra sėkmingo verslo variklis. Svarbu – ryžtis pradėti, o Verslo inkubatorius visuomet išties pagalbos ranką.
– Inkubatoriaus pastate dirba skirtingų sričių verslo įmonės. Ar yra dalykų, kas jas vienija? Taisyklės, tradicijos?
– Skirtingos įmonių veiklos netrukdo bendruomenės nariams bendradarbiauti, dalytis informacija ir žiniomis, užmegzti ryšius, teikti paslaugas viena kitai, vykdyti bendrus projektus. Tradiciškai švenčiamos Naujųjų metų sutiktuvės, Verslo diena, Pyragų diena, dažomi margučiai, dalyvaujama išvykose, ekskursijose. Džiugu, kad mūsų renginiuose dalyvauja ir Verslo inkubatorių jau palikusios įmonės.
– Jūsų veiklos laukas nėra vien Verslo inkubatorius. Su kokiomis įstaigomis bendradarbiaujate?
– Sėkmingai bendradarbiaujame su VšĮ Telšių regioniniu profesinio mokymo centru, Užimtumo tarnybos Telšių skyriumi, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentų atstovybe, Verslių moterų klubu, Atsakingo šeimininko akademija, bendrojo lavinimo mokyklomis, dalyvaujame Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Telšių filialo veikloje, esame vienas iš Telšių turizmo klasterio steigėjų.
Verslo inkubatorius kartu su partneriais VšĮ Plungės technologijų ir verslo mokykla, VšĮ Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centru bei VšĮ Rietavo turizmo ir verslo informacijos centru vykdo projektą „Socialinio verslo kūrimo ir plėtros skatinimas Telšių regione“. Įgyvendinus projektą Telšių rajone bus įkurti net 4 socialiniai verslai.
– Ko palinkėtumėte žmogui, galvojančiam pradėti nuosavą verslą? Ko palinkėtumėte jau patirties turinčiam verslininkui?
– Drąsos ir ryžto verslą kurti iš to, ką išmanai, o jeigu kyla klausimų apie verslo pradžią – būtinai kreiptis į Telšių apskrities verslo inkubatorių. Tiek pradedančiam, tiek jau pažengusiam verslininkui labai svarbu tikėti savo verslo idėja ir stengtis ją įgyvendinti. Visiems – atkaklumo ir sėkmės.
– Kaip vertinate verslo aplinką Telšių rajone?
– Telšių rajone verslui kurti yra palankios sąlygos. Galime pasidžiaugti Telšių rajono savivaldybės atsakingu požiūriu į verslo problemas, ieškoma pritraukti naujų investicijų, sukurta smulkiojo ir vidutinio verslo bei kaimo plėtros programa, kitos priemonės.
Mūsų rajono verslininkai tampa atsakingi, yra pasitraukę iš šešėlio, jaučia socialinę atsakomybę, tausoja gamtą, vertina tvarumą.
kaip fainai, kai yra kas padeda.. aš kai kūriau savo verslą, viską turėjau daryti ir ieškoti pati.. jokių patarimų negavau,o būtų taip palengvinę viską. pavyzdžiui, kad brandingas labai svarbu,pakuotė, lipdukai, visokie tokie mažiukai dalykiukai. iš karto vertę daikto kelia..