
Telšių rajono savivaldybės tarybos nariams pasiūlyta idėja Masčio ežero pakrantėje aplink šalia fontano esančią rotondą įrengti „Truopniųjų telšiškių šlovės alėją“. Joje būtų įamžinti rajonui nusipelnę asmenys – pėsčiųjų take paklota vardinė jų atminimo lentelė, įteiktas medalis ir pažymėjimas apie statuso suteikimą. Iniciatyvos autorius – Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Remigijus Juška.
Tačiau daugelis pakalbintų Telšių rajono savivaldybės tarybos narių kolegos R. Juškos idėjai pritarti neskuba. Esą trūksta diskusijų. Be to, nerimaujama, kad šlovės alėja taps šablonine sovietine „garbės lenta“, kurioje bus įamžinti „partinukai“ ir jų draugai.
Antanas NEKRAŠIUS
Pasaulyje – daug pavyzdžių
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys R. Juška gegužės pabaigoje kolegoms išsiuntė pasiūlymą ir kvietė diskutuoti apie „Truopniųjų telšiškių šlovės alėjos“ įgyvendinimo idėją. Anot politiko, jai pritarė ir daugelis Europos šalių ambasadorių 2016 m. vykusio susitikimo Telšiuose metu.
Panašias šlovės alėjas galima pamatyti Jungtinėse Amerikos Valstijose – Muzikos šlovės alėja Našvilyje, Holivudo šlovės alėja Kalifornijoje, taip pat Honkonge yra Žvaigždžių alėja.
Lietuvoje yra įrengta „Žalgirio“ šlovės alėja Kaune, Žvaigždžių alėja Nidoje.
R. Juškos nuomone, Telšiuose tokia alėja galėtų būti įrengta skirtingose Telšių miesto viešosiose ir gausiai turistų bei gyventojų lankomose vietose. Pėsčiųjų takuose būtų paklotos vardinės Telšių rajoną garsinusių ir jam nusipelniusių asmenų lentelės ir įteiktas medalis kartu su pažymėjimu apie suteiktą statusą.
„Truopniųjų telšiškių šlovės alėjos“ centru, pasak R. Juškos, galėtų tapti Masčio ežero pakrantėje ties fontanu esanti rotonda. O vėliau atminimo lentelės galėtų driektis palei visą ežero pakrantę.
Pateks Lietuvoje ir pasaulyje pasižymėję telšiškiai
Idėjos autoriaus manymu, į šlovės alėją turėtų patekti Telšiuose gyvenę ar gyvenantys asmenys, kurie savo veikla pasižymėjo Lietuvos ir kitų šalių erdvėse. Tai yra tapo laureatais ar laimėjo tik pirmąsias vietas varžybose, parodose, festivaliuose, nepolitiniuose rinkimuose ir kituose renginiuose, o pasauliniu lygiu – prizines vietas (pavyzdžiui, Egidijus Remėza, 1999 m. Europos sunkumų kilnojimo čempionas). Arba buvo išrinkti pirmais asmenimis įvairiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose (A. Juška pateikia pavyzdžius: Kajetonas Šliogeris – Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas, Arūnas Šikšta – TEO LT generalinis direktorius 2004–2013 m., Rolandas Paksas – LR Prezidentas).
Taip pat į šlovės alėją siūlomi asmenys, kurie buvo ar yra įtraukti į meno, muzikos, aktorystės, sporto, įvairių rekordų ir kitokių prestižinių leidinių ar laisvai sudaromus visuotinai pripažintus sąrašus. Kaip pavyzdžius R. Juška vardija Antaną Kontrimą (Pasaulio Gineso rekordų knygos dalyvis), Stanislovą Narutavičių (Vasario 16-osios akto signataras), Nijolė Narmontaitė (patenka į Lietuvos žymiausių aktorių sąrašą) ir pan.
R. Juškos teigimu, jau yra parengti „Truopniųjų telšiškių šlovės alėjos“ nuostatai, kurie bus teikiami tvirtinti Telšių rajono savivaldybės tarybai, jei ši pritars siūlomai idėjai. Juose numatyta, jog šlovės alėjos vietos parinkimą, atminimo lentelės medalio, pažymėjimo atvaizdą ir kandidatus rekomenduos Meno ir kultūros taryba, jie bus svarstomi Telšių rajono savivaldybės tarybos komitetų posėdžiuose, galiausiai – patvirtinti Tarybos.
Išlaidos, susijusios su „Truopniųjų telšiškių šlovės alėjos“ įgyvendinimu, idėjos autoriaus nuomone, galėtų būtų padengiamos iš įvairių fondų projektinių lėšų, Telšių rajono biudžeto, taip pat paties dalyvio ar kitų privačių asmenų skiriamos prisidėjimo – paramos lėšos.
„Šlovės alėja papildys lankomų objektų sąrašą Telšių mieste, o tai padidins atvykstančių turistų į Telšių rajoną skaičių, – įsitikinęs Telšių rajono savivaldybės tarybos narys R. Juška. – Ji papuoš Telšių miesto pėsčiųjų takus. Gražiame mieste nori gyventi žmonės, auginti vaikus, prisidėti prie miesto puoselėjimo ir kurti verslą. Be to, alėja skatins pozityvų mąstymą ir pasitenkinimą. Vietos gyventojai nesijaus, kad yra iš mažo miestelio, kur „niekas nevyksta“, o priešingai – jaus, kad gyvena „raketų paleidimo aikštelėje“, ten, iš kur galima į bet kur pakilti – nesvarbu, kas esi, svarbu, kuo gali tapti! Atvykę turistai įgis malonių pojūčių ir žinių – kokie didūs žmonės kilo iš čia.“
Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas:
– Remigijaus idėja graži ir sveikintina, tik visa tai tebėra pirmajame etape – laukia ilga diskusija, po kurios ir išgryninsime ją. Vieta, manau, visai tinkama, o vienas didžiausių pavojų – politikavimas, nuo kurio labai norėtųsi šią idėją apsaugoti. Būtent todėl Remigijus ir kreipiasi į visus Tarybos narius, kad diskutuodami ir teikdami konkrečius pasiūlymus padėtų teisingiausiai išgryninti tiek alėjos vietą, tiek paties apdovanojimo įforminimą, tiek ir kriterijus, už kuriuos jis būtų skiriamas. O pirmiausia, manau, į šią alėją ir turėtų patekti būtent Telšių miesto garbės piliečiai.
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys, profesorius Algirdas Žebrauskas:
– Pagerbti miestui darbais nusipelniusius, manau, yra gerai. Tik pasiūlytas šlovės alėjos formatas man labai kvepia šablonine sovietine „garbės lenta“, kur „nuopelnai miestui“ sveriami „nuopelnų partijai“ svarsčiais ar „užstalės“ draugų rato lygiu (kaip Telšiuose, deja, nutinka…). Manau, šiuo reikalu reikia neskubėti, gerai pasverti kriterijus, pasižvalgyti į kitų miestų patirtį, diskutuoti, nedubliuoti, ieškoti originalių meninės ir vizualinės išraiškos formų… Pirmiausia reikia gerai atlikti namų darbus.
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Bacevičius:
– Idėja gal ir būtų gera, bet ne mūsų politinio „elito“ kontekste. R. Juška mano, kad šlovės alėjai tiktų net dviratį nusiridenęs, vien barzda pagarsėjęs žmogus. Tai rodo, kaip R. Juška suvokia asmens reputaciją, kas yra svarbu ir reikšminga. Todėl ta alėja gali tapti telšiškius kontroversiškomis asmenybėmis juokinančia ir piktinančia vieta. Juk ir Telšių miesto garbės piliečio vardas buvo nuvertintas, kai jis buvo pradėtas suteikinėti bet kam. Arba kitas pavyzdys: Luokės mokykla dėl socialdemokratų užgaidos pavadinta nieko reikšmingo rajonui nenuveikusio asmens vardu.
Telšių istorijoje turėjome ne vieną didžią asmenybę, taip ir likusią neįvertintą, gal jau atėjo laikas tai padaryti? Bet tam reikalinga išsami studija, konsultacijos ir plati diskusija. Čia netinka fragmentiškumas: vienas pasiūlys tą, kitas – aną. Visų pirmiausia turime žinoti pagerbimo ir įamžinimo vertus Telšių ir rajono gyventojus ir tik tuomet svarstyti, kurie labiausiai verti tos šlovės alėjos. Kai vienas R. Juškos siūlomų kriterijų yra „darbo pirmūnas“, tai toje šlovės alėjoje šalia iškilių žmonių matysime net neaišku ką. R. Juškai kriterijumi tampa kažkokie sąrašai. Tačiau tuose sąrašuose ar leidiniuose, sakykime, enciklopedijose, nerasime tokių žmonių, kurių veikla Lietuvos mastu nebuvo reikšminga, bet labai svarbi rajonui.
Telšių rajono savivaldybės tarybos narė Vilma Rumšienė:
– Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija Taryboje šiuo klausimu bendros nuomonės neturi. Pirmiausia dėl to, kad jis nėra išsamiai aptartas, o tam trukdo nuotolinis darbas. Esame už tai, kad šlovės alėja nebūtų siejama su partiškumu, kaip dažnai tai nutinka. Žodis „tropnus“ lietuvių kalboje įvardijamas kaip taiklus. Todėl diskutuotina, ar teisingu keliu einame.
Jeigu Tarybos sprendimu būtų pritarta šiai iniciatyvai, LVŽS frakcijos siūloma kandidatūra būtų tikras žemaitis – J. Pabrėža, išleidęs knygą „Žemaičių kalba ir rašyba“.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėja Indrė Žutautienė:
– Kol kas tik buvo pasiūlytos galimos „Truopniųjų telšiškių šlovės alėjos“ vietos, parengėme schemas. Jos bus teikiamos svarstyti Meno ir kultūros tarybai. Menininkai pasižiūrės, įvertins, ar tinka. Yra kelios idėjos: šlovės alėjoje sukoncentruoti visus joje norimus įamžinti asmenis arba atskirti pagal nuopelnus.
Manau, kad „Truopniųjų telšiškių šlovės alėja“ nesipyks su jau sukurta aplinka. Įamžinimo lentelės bus grindinyje, todėl konfliktuoti su gretima aplinka neturėtų.
O tai ką, likusieji telšiškiai netruopnūs? Rasit truopniausius iš truopniausių? O gal įkuriam analogų neturinčią alėją, kurioje sudėtumėm visus kurie buvo valdžioje ir nieko tropnaus nenuveikė miestui? Arba kuriuos išmetė už korupcines veiklas..ir pavadiname tą alėja žemaičių gėda, kad žmonės galėtų eiti purvinais batais ir jų vardus trypti.
IDOMU O KAS LABIAU NUSIPELNE TOS SLOVES
Gatvės tvarkomos apgailėtinai šaligatviai ”kuproti” o Telšių rajono tarybos nariai svarsto ”garbės lentą” kurioje puikuosis ”jau tokie nusipelnę” mirk iš juoko…
Turiu prisipažinti, niekda nemaniau, kad galėčiau būti vieningos numonės su A. Bacevičiumi, bet šį kartą jam pritariu.
Gal geriau prasieikite pro Telšius ir pažiūrėkite, kokie jie – visur išrausta, iškasinėta, šiukšlės, kokie šaligatviai, žolė nepjaunama.. Nors turbūt šie ponai pėsčiomis nevaikštinėja…
kodel sanitarai nieko nedaro ir leidzia blaskytis tokiam Telsiu politikui-R.Juskai..))))Nejau negalima suleist raminamu ligoniukui…
Susitvarkykite gatves,išsivalykite šiukšles, ar nors kiek turintys smegenų uždaro iškart”Alkos” ir Varniuose vyskupystės muziejus rekonstrukcijai. Šaligatviai ir priėjimai prie visuomeninių pastatų nepritaikyti neįgaliesiems. Įdomu ar atsakingieji numatė rekonstruojant gatves autobusų {miesto} stotelėse įrengti privažiavimus invalidų vežimėliais į lipant į autobusą. Nesidalinkite nuopelnais, kurių nenusipelnėte. O kas yra to vertas ir be „šlovės aliejų” žmonės žino ir žinos.
perdažykite pagaliau amfiteatro suolus, kad būtų galima prisėsti be dryžių ant vienos vietos 😀
Gal kas žino, keliems šimtmečiams baseinas remontui uždarytas?
Būtinai pagerbkite dar ir tuos eismo ir kelių žinovus, kurie taip „gudriai” „pakilimo taką” Telšiuose įrengė 😀