
Nuo pat ankstyvo pavasario įvairiaspalviais tulpių žiedais didžiajame Telšių turguje prekiaujantis Stasys Jankauskas giria šias gėles ir tvirtina, jog jų populiarumas neblėsta. Žmonės tulpėmis puošia savo namus, šventinius stalus, dovanoja vieni kitiems.
S. Jankauskas – gėlių apsuptyje jau trys dešimtmečiai. Jo valdose veši narcizai, tulpės, kardeliai, jurginai, bijūnai, chrizantemos ir kiti augalai.
Aurelija SERVIENĖ
„Visada turėjau silpnybę gėlėms. Galvą man buvo susukęs jurginų ir kardelių neapsakomas grožis. Prisipirkau įvairios literatūros apie jų auginimą ir priežiūrą. Pradėjau siųstis įvairius svogūnėlius, o išaugintus gėlių žiedus pardavinėjau turguje. Taip pamažu viskas ir pajudėjo“, – pasakojo telšiškis.
Bėgant metams domėjimasis gėlėmis vis augo, pamažu atėjo supratimas, kad gėles galima auginti konvejeriu: narcizai, tulpės, kardeliai, jurginai pirmyn ir pirmyn iki pat chrizantemų. Šalia šių gėlių auga įvairūs sausuoliai, linai, javai. Daug dėmesio S. Jankauskas skiria ir savo dar vienai aistrai – jurginams, kurių turi sukaupęs per 50 rūšių.
Anot gėlių augintojo, pirmieji šį pavasarį žiedus sukrovė narcizai, jų turintis apie 10–15 rūšių. Šalia veši apie 20 rūšių įvairiausių tulpių, kurias nuolat atnaujina. Dažniausiai ankstyvųjų ir vėlyvesnių veislių tulpių svogūnėlius telšiškis siunčiasi iš Olandijos. Jie labai kokybiški, paruošti, gerai auga. Tik gaila, kad vienmečiai, kitais metais – kokybės nebėra.
Šiemet, pasak telšiškio, pavasaris yra gana šaltas – nepalankus tulpėms. Tad nemažai reikėjo paplušėti saugant žiedelius nuo šalnų. Nors tulpė ir nėra labai reiklus augalas, bet priežiūros reikia. Būtina patręšti – truputėliu kalcio ir salietros.
Nužydėjus tulpėms S. Jankauskas ragina nepatingėti ir jų svogūnėlius iškasti, taip augalai bus apsaugoti nuo ligų. Didelis tulpių priešas – graužikai.
Šiandien gėlių augintojas labai daug informacijos ir vaizdinės medžiagos apie gėlių auginimą randa interneto erdvėje, knygų skaityti nebereikia.
S. Jankauskas tvirtino, jog darbas su gėlėmis jam tikras džiaugsmas: „Išeini į daržą ir viską pamiršti, niekas nebeskauda.“ Darbo valandų neskaičiuojantis gėlių augintojas netingi atsikelti penktą valandą ryto ir priskinti gėlių, nes tokiu laiku nuskinti augalai ilgiau išsilaiko. Labai svarbu gėles pamerkti švarioje vazoje ir kasdien joms keisti vandenį, jei reikia, pakirpti kotelius.
Kiekvienais metais telšiškis ieško, ką naujo ir įdomaus galėtų užauginti, kaip kitus pradžiuginti ir nustebinti.