
Beveik metus užsitęsusi įtampa dėl Telšių greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečerinės pakeitimo, kad būtų galimybė gauti pigesnes paslaugas, atslūgo: kovo 18 dieną Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centrą pasiekė sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kad Telšių rajono savivaldybė priskirta VšĮ Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stočiai. Manoma, kad dėl šios reformos Telšių GMP išlaidos vidutiniškai sumažės apie 17 000 eurų per metus.
2020 m. lapkričio 6 d. rašėme, kad Telšių greitoji medicinos pagalba keičia dispečerinę – renkasi pigesnę paslaugą. Anksčiau norėdami prisišaukti greitąją mes skambindavome į Šiaulius, o šie iškvietimą perduodavo Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) GMP skyriui. Nuo lapkričio 1 dienos tvarka keitėsi: Telšių rajono PSPC pasirašė sutartį su VšĮ Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stotimi (GMPS), ir visi skambučiai į Telšių GMP skyrių keliauja per Panevėžio GMPS dispečerinę.
Anot Telšių rajono PSPC direktorės Laimos Jurytės-Zakarauskienės, Šiaulių GMP stoties dispečerinės paslaugos buvo labai brangios. Mat ši stotis (kaip ir Vilniaus, Kauno, Klaipėdos) duomenų perdavimo ryšio paslaugas perka iš privataus teikėjo. O tai Telšiams per 2019 metus atsiėjo 25 000 Eur. Panevėžio GMP stotis naudojasi Bendrojo pagalbos centro ryšiais, tad jai vienintelei iš visų duomenų perdavimas nekainuoja.
L. Jurytė-Zakarauskienė sakė, kad sprendimas keisti paslaugų teikėją nebuvo skubotas. Vykta į Panevėžį pasižiūrėti, kaip dirbama, kokios jų galimybės. Įsitikinta, kad jie paslaugą gali teikti kokybiškai, o svarbiausia – ją organizuoja pati valstybė nemokamai. Apie tai pernai gegužę kalbėta su Plungės, Mažeikių GMP skyriais. Birželio mėnesį klausimas keltas ir stebėtojų taryboje. „Buvo nurodyta kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ir tvarkyti Telšių rajono PSPC ūkį taip, kad įstaiga gyventų taupiai ir paslaugų kokybė nuo to nenukentėtų. Liepos pradžioje raštu kreipiausi į ministeriją, deja, atsakymo nesulaukiau. Apie susidariusią situaciją telefonu informavau ministerijos atstovus“, – praėjusių metų pabaigoje kalbėjo direktorė.
Tačiau tokie PSPC vadovės veiksmai netruko sulaukti atoveiksmio: spalio 28 dieną Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas sulaukė uždarosios akcinės bendrovės „Tarptautinė skubiosios medicinos akademija“ rašto dėl Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės L. Jurytės-Zakarauskienės neteisėtų ir galimai korupcinių veiksmų. Buvo pradėtas tyrimas. Šiaulių GMP stotis ir privatus verslas taip lengvai nenorėjo pasiduoti – prarasti lėšas.
Savivaldybės meras K. Gusarovas lapkričio 3-iosios potvarkiu sudarė darbo grupę (pirmininku paskirtas tuomet vicemero pareigas ėjęs Kazys Lečkauskas) ir jai pavedė išsiaiškinti „Tarptautinės skubiosios medicinos akademijos“ rašte nurodytas aplinkybes.
Įvertinusi „Tarptautinės skubiosios medicinos akademijos“ rašte pateiktą informaciją, Telšių rajono PSPC direktorės paaiškinimą ir pateiktus dokumentus, vicemero K. Lečkausko vadovaujama darbo grupė lapkričio 16 dieną pateikė išvadas. Jose vienareikšmiškai akcentuojama, kad L. Jurytė-Zakarauskienė neviršijo įgaliojimų, nepažeidė įstaigos savininko – Telšių rajono savivaldybės – kompetencijos.
„Telšių ŽINIOS“ Telšių rajono PSPC direktorės pasiteiravo, kokia situacija yra šiandien.
L. Jurytė-Zakarauskienė informavo, jog įtampa atslūgo: 2021 metų kovo 18 dieną sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-566 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2010 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. V-1131 „Dėl greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ Telšių rajono savivaldybė priskirta VšĮ Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stočiai.
„Kelias iki to nebuvo lengvas – buvo daug trukdžių, – pripažino vadovė. – Pasirašius sutartį su Panevėžio GMP stotimi, sveikatos apsaugos ministro įsakymu 2020 m. spalio 28 d. buvo priimtas sprendimas apriboti Telšių rajono PSPC galimybę rinktis VšĮ Panevėžio miesto GMP stoties paslaugas, priskiriant prie VšĮ Šiaulių miesto GMP stoties. Tokiu atveju mūsų įstaiga vėl būtų turėjusi naudotis privataus verslo paslaugomis, ne valstybės sukurta sistema. Kadangi sutartis buvo sudaryta, Telšių rajono PSPC kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymu panaikinti skubiai priimtą sprendimą. Privatus verslas taip pat priešinosi priimtam įstaigos sprendimui, teikė įvairius skundus. Ir tik šių metų kovo 18 dieną sprendimas buvo pakeistas.“
Telšių rajono PSPC direktorė džiaugiasi pasiekta pergale – tokiu būdu įstaigos išlaidos vidutiniškai sumažės apie 17 000 eurų per metus (vertinant pastaraisiais metais mokamas sumas privačiam sektoriui). Jos įsitikinimu, pasirinkus Panevėžio GMPS dispečerinės paslaugas, Telšių rajono PSPC GMP kaštai nuo 2021 metų ženkliai sumažės. Sutaupytos lėšos bus skirtos Greitosios medicinos pagalbos skyriaus medicininei įrangai atnaujinti.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.