
Kredito biuras „Creditinfo Lietuva“ pranešė, kad Lietuvoje daugiau kaip 161 tūkstantis gyventojų turi bent po vieną pradelstą skolą, apie 30 tūkstančių – po dvi skolas, o daugiau kaip 10 tūkstančių – po tris skolas. Iš viso skolininkai Lietuvoje delsia grąžinti 392,6 mln. eurų.
Pasidomėjome, kokia situacija Telšiuose ir aplinkiniuose rajonuose.
Monika GIRDVAINĖ
Statistikos duomenys
Šių metų pradžioje „Creditinfo Lietuva“ pateiktais duomenimis, bendra skolininkų Telšių apskrityje vėluojama sumokėti suma siekia 14 895 363 eurus. Apskrityje fiksuojama 6 921 skolų turintis asmuo, kurių bendras skolų skaičius – 10 737.
Skolų suma, vidutiniškai tenkanti vienam skolininkui, – 2 152 eurai. Skolingi asmenys apskrityje sudaro 5,2 proc. nuo bendro gyventojų skaičiaus.
Apskričiai priklausančiose Telšių, Mažeikių, Plungės rajonų savivaldybėse bei Rietavo savivaldybėje daugiausiai skolininkų fiksuota Mažeikių r. sav. (2 928), o mažiausiai – Rietavo sav. (207). Sausio 1 d. duomenimis, Telšiuose buvo 1 260 skolų turinčių asmenų, o Plungėje – 893 tokie žmonės.
Skolininkai Telšiuose delsia grąžinti 3 237 669 eurus, o bendras skolų skaičius šioje savivaldybėje yra 1 856.
Nors telšiškių skolų kiekiai ir sumos, lyginant su mažeikiškių, mažesni, tačiau vieno skolininko vidutinė skolos suma Telšiuose, sudaranti 2 570 eurų, didesnė, nei vidutiniškai skolų tenka įsiskolinusiems mažeikiškiams (1 899 eurai). Skolingi asmenys Telšių r. sav. sudaro 3,1 proc., Mažeikių r. sav. – 3,7 proc., Plungės r. sav. – 2,6 proc., Rietavo sav. – 1,9 proc. nuo bendro gyventojų skaičiaus.
Skolų suma, tenkanti vienam gyventojui, Telšiuose yra 78 eurai, Mažeikiuose – 69 eurai, Plungėje – 47 eurai, o Rietave – 15 eurų.
Telšių rajono savivaldybė kitų Lietuvos savivaldybių kontekste atrodo gana neblogai, nes, pavyzdžiui, Klaipėdos miesto savivaldybėje vienam žmogui tenka 288 eurai skolos, o Palangos miesto – net 363 eurai.
Skolų sumos įvairios
Kredito biuro išplatintame pranešime teigiama, kad bendra skolininkų Lietuvoje vėluojama sumokėti suma siekia 392,6 mln. eurų. 69 proc. šios sumos skolingi vyrai, 31 proc. – moterys.
Anot pranešėjų, vieno skolininko vidutinė skolos suma Lietuvoje sudaro 1 490 eurų. Tačiau būtina paminėti, kad į skolininkų sąrašus gali patekti tiek keletą centų skolingi asmenys, tiek negrąžinę dešimčių ir šimtų tūkstančių eurų. Didžiausia vieno asmens nepadengta suma Lietuvoje siekia 4,6 mln. eurų.
„Skolininkų Lietuvoje yra daugiau nei gyventojų visoje Klaipėdoje, trečiajame pagal dydį šalies mieste. Tai – nemažas skaičius, įvertinant pasekmes, su kuriomis susiduria skolų turintys gyventojai, – pasakoja Dovilė Krikščiukaitė, „Creditinfo Lietuva“ teisininkė. – Skolų turintys gyventojai bet kurioje bendrovėje yra priskiriami prie rizikingiausių klientų, su kuriais reikalų nenori turėti nė vienas kreditorius, todėl tokiems žmonėms sunku tikėtis gauti būsto paskolą, įsigyti automobilį ar net mobilųjį telefoną išsimokėtinai.“
Įrašai lieka ilgam
Išplatintame informaciniame pranešime teisininkė teigia, jog informaciją apie susikaupusias skolas iš karto pamatys bet kuri asmens mokumą siekianti įvertinti įmonė, patikrinusi potencialaus kliento duomenis kredito biure.
Pasak teisininkės, kredito biuro sistemoje įrašai apie kiekvieno asmens užfiksuotas skolas saugomi mažiausiai 10 metų, o įprasta kredito įstaigų praktika rodo, kad net padengęs skolas asmuo bent dvejus metus yra stebimas, ar vėl nepradelsia atsiskaityti už gautas prekes ir paslaugas.
„Dažnai gyventojai mano, kad į kredito biuro sistemą patenka tik informacija apie skolas bankams ar lizingo bendrovėms, tačiau pamiršta, kad fiksuojami visi įsiskolinimai – elektros tiekimo, komunalinių paslaugų ar atliekų tvarkymo bendrovėms. Net ir nedidelė skola gali sukelti daug nepatogumų“, – aiškina D. Krikščiukaitė.