
Telšių rajonas turi naują vicemerą – Mantą Servą, o Telšių rajono savivaldybės administracija lieka be direktoriaus pavaduotojo. Tokį verdiktą šį trečiadienį priėmė politikai neeiliniame Tarybos posėdyje.
Neapsieita ir be skandalo. Penki iš aštuonių Balsų skaičiavimo komisijos narių atsisakė pasirašyti po slapto balsavimo protokolais, kadangi renkant Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotoją ir iš pareigų atleidžiant politinį pasitikėjimą praradusį A. Lukavičių buvo fiksuoti slapto balsavimo pažeidimai. Tačiau tai nesutrukdė A. Lukavičiaus atleisti iš pareigų, o M. Servos skirti į vicemero postą. Bet balsų pritrūko Rimantą Adomaitį paskirti į Administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas.
Antanas NEKRAŠIUS
Rašėme, jog 2020 metų spalio 19-ąją trys politinės partijos pasirašė sutartį dėl atnaujintos valdančiosios koalicijos, kurią sudaro Lietuvos socialdemokratų partijos Telšių skyrius, Darbo partijos Telšių skyrius, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Telšių skyrius. Netrukus – lapkričio 26 dieną – susiformavusios naujos valdančiosios daugumos nariai kreipėsi į merą su reikalavimu kuo skubiau sušaukti Tarybos posėdį, kuriame būtų svarstomi vicemero Kazio Lečkausko ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Almanto Lukavičiaus atleidimo bei į jų pareigas naujų vadovų – Manto Servos ir Rimanto Adomaičio – paskyrimo klausimai.
Pirmą kartą neeilinis Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdis minėtiems klausimams spręsti buvo sušauktas gruodžio pradžioje. Tačiau dėl pandemijos ir jame nepasirodžiusių valdančiosios daugumos atstovų neįvyko.
Posėdį pavyko sušaukti praėjus daugiau nei dviem mėnesiams – vasario 24 dieną. Tai, kad neeilinis Telšių rajono savivaldybės posėdis bus pilnas politinių emocijų, tapo aišku pačioje jo pradžioje – nuotoliniu būdu tvirtinant darbotvarkę. Tarybos nariai piktinosi, kad dėl politinių postų dalybų esą yra priversti pažeisti karantino reikalavimus, ir reiškė nepasitenkinimą, kad meras juos verčia rizikuoti savo ir kitų sveikata.
„Valstybėje yra paskelbtas karantinas. Taip, galima šaukti posėdžius esant būtinumui. Tačiau koks šio posėdžio būtinumas? Pasidalyti postus? – prieš tvirtinant darbotvarkę kalbėjo Tarybos narys Algirdas Žebrauskas. – Kodėl aš turiu prisiimti riziką už tuos veiksmus, kuriuos valdančioji dauguma priima (sušaukti neeilinį Tarybos posėdį, – red.)?“
Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas ramino kolegas sakydamas, kad kito pasirinkimo nebuvo – sušaukti posėdį reikalavo dauguma Tarybos narių. Anot mero, nors slaptas balsavimas ir vyks kontaktuojant su kitais asmenimis, tačiau bus išlaikomi atstumai, imtasi visų saugumo priemonių.
„Balsų skaičiavimo komisijoje dirbs 8 Tarybos nariai – susitiks 8 ūkiai. Pagal ministro įsakymą tai yra draudžiama, – pabrėžė Kęstutis Trečiokas. – Kol kas net dviem ūkiams draudžiama susitikti! Mūsų, Tarybos narių, jokie karantino atlaisvinimai neliečia: Savivaldybė neteikia nei grožio paslaugų, nei yra prekybos centras. O jei ir prekiaujama – tai tik poveikiu. Todėl atsakomybę, mere, permesti Tarybos nariams yra neetiška. Visais atvejais už šio posėdžio sušaukimą esate atsakingas jūs.“
Telšių rajono savivaldybės tarybos narys, vienas iš valdančiosios daugumos atstovų Sigitas Motuzas ragino posėdžiui prieštaraujantiems politikams „pajausti situaciją“: „Pažiūrėkite, vaikų darželius jau atidarė. Juose po 15 vaikų kontaktuoja. Tai kiek šeimos ūkių? Mes esame kaip gamybos darbuotojai, kuriems yra leidžiama dirbti. Dirbkime ir neieškokime sliekų!“
S. Motuzui antrino kita valdančiajai daugumai priklausanti Tarybos narė Janina Bucevičė: „Į parduotuves einame ir ten susitinkame. Manau, kad tiek ponas A. Žebrauskas, tiek ponas K. Trečiokas nesėdi užsidarę namuose ir į parduotuvę nuvažiuoja, ir į darbą. Dirba ir gamyklos, dirba „Žemaitijos pienas“, kur tūkstančiai darbuotojų… O čia aiškinamės, kaip pavojinga (atvykti į slaptą balsavimą, – red.). Pirmiausia nejuokinkite nei savęs, nei žmonių. Antra, yra užtikrintas saugumas, kadangi balsuoti eisime po vieną. O į Balsų skaičiavimo komisiją skirkite tuos Tarybos narius, kurie neturi 65 metų. Baikime politikuoti – mes prisiekėme rajonui ir dirbame rajonui.“
Į abiejų valdančiųjų pasisakymus sureagavo Tarybos narė Jolanta Rupeikienė: „Sigitai (kreipėsi į S. Motuzą, – red.), taip į darželius leidžia, bet ar žinote, kad verslai yra uždaryti jau 5 mėnesius ir neturi jokių pajamų? Tai gal tada leiskite, pavyzdžiui, banketus organizuoti penkiolikai šeimos ūkių? Ponia Janina (kreipėsi į J. Bucevičę), aiškinate, kad prekybos centruose saugu – tada pasistatykime ten staliuką ir puotaukime, arba altorių ir aukokime šv. Mišias? Jei prekybos centruose taip saugu, gal ir Tarybos posėdžius ten organizuokime? Lengva jums sėdėti, šypsotis ir gauti algą, kai nežinote, ką reiškia smulkiajam verslui mokėti paskolas neturint jokių pajamų, išlaikyti darbuotojus… ir kaip reikės grįžti į rinką bei kaip jūs taškysitės pinigais, kurių mes, verslininkai, nebūsime pajėgūs mokėti…“
O Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Tarvainis, padėkojęs S. Motuzui, kad sulaukus pensinio amžiaus jį pavadino darželinuku, pabrėžė, jog rinkdamiesi į slaptą balsavimą Tarybos nariai nevykdys Vyriausybės priimtų karantino ribojimų ir rodys blogą pavyzdį gyventojams.
Paskelbus balsavimą Telšių rajono savivaldybės tarybos narių balsų užteko darbotvarkei patvirtinti. Sudarę Balsų skaičiavimo komisiją, patvirtinę balsavimo biuletenius ir išklausę kandidatų į vicemero ir Administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas kalbas, politikai jiems paskirtu laiku išvažiavo balsuoti į Savivaldybę.
Pirmojo slapto balsavimo – dėl M. Servos skyrimo į Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo pareigas ir A. Lukavičiaus atleidimo iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų praradus politinį nepasitikėjimą – rezultatus pristačiusi Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkė J. Rupeikienė informavo, kad komisija užfiksavo slapto balsavimo pažeidimus. Keturi Tarybos nariai, išėję iš balsavimo kabinos atvirai, ant stalo šalia balsadėžės, padėjo biuletenius, todėl buvo matoma, už ką politikai balsavo. Tik vėliau sulankstę minėtus biuletenius įmetė į balsadėžę. „Daroma prielaida, kad Tarybos nariams galėjo būti daromas spaudimas, – akcentavo J. Rupeikienė, – todėl po slapto balsavimo protokolu penki iš aštuonių Balsų skaičiavimo komisijos narių nepasirašė.“
Paraginta mero įvardyti balsavimo rezultatus, J. Rupeikienė informavo, jog už M. Servos kandidatūrą eiti vicemero pareigas balsavo 13 Tarybos narių, prieš – 1, vienuolika biuletenių negaliojančių. Už A. Lukavičiaus atleidimą balsavo 15 Tarybos narių, prieš buvo 4, negaliojančiais pripažinti šeši biuleteniai.
Galimas slapto balsavimo pažeidimas tarp politikų sukėlė milžinišką pasipiktinimą. Tačiau K. Gusarovas buvo ramus. Esą jei ir buvo pažeidimas – tai procedūrinis, kurį gali nustatyti tik teismas. Paraginęs patvirtinti balsavimo rezultatus, o nepasitenkinimą kėlusiems politikams kreiptis į teismą, rajono vadovas paskelbė balsavimą. Galiausiai balsų dauguma M. Serva paskirtas nauju Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotoju, o A. Lukavičius atleistas.
Kitu slaptu balsavimu politikai sprendė R. Adomaičio paskyrimą į Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojus.
Paskelbus slapto balsavimo rezultatus paaiškėjo, kad trūksta balsų sprendimui priimti. Iš 24 slapto balsavimo biuletenių vos vienuolika buvo galiojančių (13 negaliojančių). Taigi valdančiajai daugumai priklausančios Darbo partijos kandidatas R. Adomaitis liko už borto. Ar tai reiškia, kad pernai spalio 19-ąją trijų politinių partijų sudaryta valdančioji koalicija pasileido siūlėmis? Apie tai skaitykite kitame laikraščio numeryje.
Blogai, oi blogai. Visą gyvenimą darbas pagal pažintis, o tų darbo vietų nėra tiek daug, visiems neužtenka…o verslas neima, nes irgi tokių nereikia…oi blogai..
Pagaliau…Telšių rajono savivaldybė nėra senelių namai…