Gruodžio 8 dieną pasirodė naujas žurnalo „Reitingai“ numeris, ta proga surengta nuotolinė spaudos konferencija. Pristatyti naujausi mokyklų, universitetų, kolegijų, profesinių mokyklų reitingai ir tendencijos.
Leidinyje išskirta po 50 iš maždaug 350 šalies gimnazijų ir vidurinių mokyklų, kurių abiturientai sėkmingiausiai išlaiko kiekvieno dalyko valstybinius brandos egzaminus. Tarp jų minimos trys Telšių miesto ir rajono gimnazijos.
Aurelija SERVIENĖ
Reikia skambinti pavojaus varpais
Surengtoje spaudos konferencijoje žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas apgailestavo dėl prastų šių metų matematikos brandos egzamino rezultatų. Tik 17-oje iš 332 Lietuvos gimnazijų visi dvyliktokai išlaikė valstybinį matematikos brandos egzaminą.
„Mums nepavyksta gerai išmokyti matematikos maždaug 3 tūkst. jaunuolių iš 24 tūkst. Po tokių matematikos egzamino rezultatų buvo begalė kalbų, pasisakymų, buvo manoma, kad sistemoje įvyks lūžis ir mes pagaliau atsiplėšime nuo dugno, nes jau pavargome tame dugne tūnoti, bet nieko panašaus, visiška tyla… Tokią mes turime reakciją į tai, kad tūkstančiai vaikų neišlaiko matematikos elementarių pagrindų“, – kalbėjo G. Sarafinas. Anot redaktoriaus, pavojaus varpais reikėtų skambinti ir kalbant apie fiziką, chemiją, informatiką. Bet šito neįmanoma pamatyti, nes mokiniai po dešimtos klasės šių disciplinų atsisako.
„Mes šiandien kalbame ramiai, nors reikėtų rėkti iš nevilties. Skauda man dėl sugriautos tūkstančių jaunų žmonių ateities. Net trečdalis šalies mokinių neišlaikė matematikos brandos egzamino, tai apie 5 000 mokinių“, – apgailestavo žurnalo redaktorius.
Konferencijoje buvo aptarti penki liūdniausi šalies gimnazijų atvejai. Tarp jų paminėta Telšių „Džiugo“ gimnazija. 2019 m. valstybinį matematikos brandos egzaminą čia laikė 87 gimnazistai. Bet 38 neišlaikė, o 36 gavo žemus įvertinimus (16–35 balus iš šimto). Bendras visų 87 šios mokyklos gimnazistų matematikos egzamino balų vidurkis – 17 balų iš šimto.
„Čia yra Telšiai, ne kažkur kitur, kur sakytume, neįmanoma vaikų išmokyti“, – pabrėžė G. Sarafinas. Jo nuomone, galima spėti, kad kitų metų vasarą egzaminų rezultatai bus tokie pat, nes švietimo sistemoje nieko nėra daroma.
Gimnazijų reitingas pagal dėstomus dalykus
Žurnalo „Reitingai“ žurnalistė Jonė Kučinskaitė konferencijoje apžvelgė šalies gimnazijų reitingą pagal dėstomus dalykus.
Lietuvių kalbos geriausiai išmokančių gimnazijų penkiasdešimtuko 41-ojoje vietoje – Telšių Žemaitės gimnazija (egzaminą laikė 94 mokiniai, neišlaikė – 1,1 proc.). Ta pati gimnazija minima: pagal anglų kalbos rezultatus – 41-ojoje vietoje (egzaminą laikė 92, neišlaikiusių nėra), matematikos – 34-ojoje vietoje (egzaminą laikė 95, neišlaikė – 15,8 proc.), chemijos – 30-ojoje vietoje (egzaminą laikė 21 mokinys, neišlaikiusių nėra), istorijos – 29-ojoje vietoje (egzaminą laikė 35 mokiniai, neišlaikiusių nėra), geografijos – 20-ojoje vietoje (egzaminą laikė 38 mokiniai, neišlaikiusių nėra), biologijos – 44-ojoje vietoje (laikė 26, neišlaikiusių nėra).
Tarp 50 šalies gimnazijų, geriausiai išmokančių IT disciplinos, net penktojoje vietoje yra Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazija (egzaminą laikė 5 mokiniai, neišlaikiusių nėra).
Tarp geriausiai išlaikiusių fizikos egzaminą 14-ąją vietą užima Telšių rajono Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazija (egzaminą laikė 5 mokiniai, neišlaikiusių nėra).
Mokinius „auginančios“ mokyklos
Žurnale taip pat skelbiamos labiausiai visus mokinius „auginančios“ mokyklos. Tarp jų paminėtos Telšių „Germanto“ progimnazija, Telšių „Atžalyno“ progimnazija, Telšių rajono Luokės Vytauto Kleivos gimnazija, Telšių rajono Viešvėnų pagrindinė mokykla.
Naujiena
Pirmą kartą žurnalas „Reitingai“ šiais metais pristatė Lietuvos mokytojų aukso fondą – kone 500 pedagogikos pažibų, kurie pasiekė puikių rezultatų.
Tarp jų paminėta buvusi Žemaitės gimnazijos anglų kalbos mokytoja Raimonda Baltmiškė bei dvi geografės – Žemaitės gimnazijos mokytoja Aurelija Šviežikienė ir Vincento Borisevičiaus gimnazijos mokytoja Laima Uosytė.
Profesinių mokyklų renesansas
Konferencijoje kalbėta, jog Lietuvoje stebimas profesinių mokyklų renesansas.
2020 m. priėmimo į profesinio mokymo įstaigas rezultatai geriausi per pastaruosius ketverius metus.
Profesinių mokyklų reitinguose tarp labiausiai įstojusiųjų skaičių padidinusių profesinių mokyklų gana aukštose pozicijose yra Telšių regioninis profesinio mokymo centras, 2019 m. turėjęs 162 mokinius, o jau 2020 m. – 235.
G. Sarafinas akcentavo, jog, perėjus į nuotolinį mokymą, gali šlubuoti profesinių atstovų parengimas: „Neįmanoma nuotoliniu būdu išmokyti praktinių dalykų: virti, masažuoti, tinkuoti. Neįmanoma perteikti gydytojo, režisieriaus, miškininko, darbo paslapčių.“
GERIAUSIA MOKYKLA TELSIU ATZALYNO GIMNAZIJA
Šaunuolė Laima Uosytė, buvote ir liksite pavyzdys! 🙂 Ilgų mokytojavimo metų 🙂
O ką reiškia ,,auginančios” mokyklos?
kaip suprast auginančios?
Rezultatai negerės, jeigu į gimnazijas keliaus mokytis vos 4-5 turintys, nemotyvuoti mokiniai. O matematikos egzamino prasti rezultatai yra ir dėl mokymo programų ir egzamino užduočių nesuderinamumo. ,,Žemaitės” gimnazijoje mokosi geriausi rajono vaikai, čia taip pat yra nemažai neišlaikiusių. Reikalinga gilesnė analizė, inicijuota Švietimo skyriaus (mokytojaų dalykininkų, edukologų mokslininkų, NEC specialistų), tik suradę priežastis, galime tikėtis pokyčių.
matematikos mokytojai (panašiai anglų, chemijos, fizikos…) kai pradės mokykloj dirbti normaliai, tai ir mokinių žinios pagerės. dabar daugelis ateina i mokykla pailseti, o tikras darbas prasideda po mokinių pamokų: moko privaciai ir susirenka didelius pinigus, beje, nemokedami mokesciu. anksciau korepetitoriuas paslaugom naudodavosi retas, uz tai daugelio mokiniu rezultatai buvo geri, neismokdavo tik visiški luzeriai. korepetitoriai sugriove ugdymo sistema, kazka buten cia reika daryti. atleisti juos is mokyklu ir priimti pedagogus, kurie dirbtu tik mokykloje, cia atiduotu visas jegas. tada tik keisis situacija