Lapkričio 25 dieną Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra paskelbė kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms už sunaikintą taršų automobilį įsigyjant elektrinį ar paprastą dviratį, elektrinį paspirtuką, motociklą, mopedą ar metinį viešojo transporto bilietą.
Šiemet tai jau antras tokio pobūdžio kvietimas. Pagal jį pateikusieji paraiškas gali tikėtis kompensacinių išmokų, kurioms numatyti 3 mln. eurų iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos. Tokia papildoma parama skirta atsižvelgus į gyventojų poreikius ir perskirsčius šios programos lėšas.
Per pirmąjį kvietimą Telšių rajono gyventojai pateikė 76 paraiškas kompensacijoms už sunaikintą taršų automobilį, jiems išmokėta beveik 70 tūkst. eurų.
Aurelija SERVIENĖ
Kompensacinės išmokos
Klimato kaitos programos priemonė, skirta kompensacinėmis išmokomis skatinti žmones atsisakyti taršių automobilių ir įsigyti ekologiškesnę susisiekimo priemonę, pradėta vykdyti gegužės viduryje ir sulaukė didelio susidomėjimo. Iki spalio 19 dienos jau buvo gauta per 9 tūkst. gyventojų prašymų kompensacijoms, kurių bendra suma maždaug 8 mln. eurų, nors priemonė buvo numatyta iki kitų metų vasario 1-osios. Todėl, pasibaigus skirtoms lėšoms, nutarta priemonę pratęsti.
Gyventojai per informacinę sistemą APVIS galės teikti prašymus tol, kol pakaks skirtų papildomų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2021 m. vasario 1 d. Kvietimo sąlygos išlieka tos pačios.
Sunaikinto taršaus automobilio savininkas galės gauti iki 310 eurų kompensaciją už metinį viešojo transporto bilietą, iki 400 eurų – už paprastą dviratį arba elektrinį paspirtuką, iki 700 eurų – už elektrinį dviratį, iki 1 tūkst. eurų – už elektrinį mopedą ar elektrinį motociklą.
Kompensacijos dydis apskaičiuojamas pagal faktiškai patirtas išlaidas, neviršijant priemonei nustatytų maksimalių sumų ir bendros 1 tūkst. eurų kompensacijos sumos.
Telšiškiams išmokėta beveik 70 tūkst. eurų
Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros komunikacijos specialistė Austėja Jonaitytė „Telšių ŽINIAS“ informavo, jog telšiškiai pateikė 76 paraiškas kompensacijoms už sunaikintą taršų automobilį įsigyjant elektrinį ar paprastą dviratį, elektrinį paspirtuką, motociklą, mopedą ar metinį viešojo transporto bilietą. Jiems išmokėta beveik 70 tūkst. eurų.
Duomenų, kokių metų ir kokių markių transporto priemonių pridavė telšiškiai, A. Jonaitytė pateikti negalėjo: „Duomenys apie sunaikintų automobilių markes ir metus nėra reikalingi paraiškoms vertinti ir jie nėra renkami. Vertinama, ar sunaikintas automobilis turėjo techninę apžiūrą ir ar pareiškėjui sunaikintas automobilis priklausė (buvo savininkas) ilgiau nei 12 mėnesių.“
Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis, telšiškiai, sunaikinę taršias transporto priemones, įsigijo 191 dviratį arba paspirtuką, 3 elektrinius dviračius, 4 elektrinius mopedus.
Komunikacijos specialistės teigimu, jei dar kažkas nespėjo pateikti paraiškos anksčiau pasibaigus skirtoms lėšoms, nuo lapkričio 25 dienos yra paskelbtas papildomas kvietimas – bendra suma 3 mln. eurų. Kvotų pagal regionus nėra.
Pasinaudojo kompensacija
Telšiškė Rita Lukošienė jau pasinaudojo šia kompensacija. Sunaikinti ji atidavė dvidešimties metų senumo automobilį, o į jo vietą įsigijo du elektrinius paspirtukus.
Moteris kalbėjo, kad senoji transporto priemonė jau nemažai metų buvo eksploatuota, pastaruoju laiku teko ją vis daugiau remontuoti, todėl sumanė prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo ir įsigyti ekologiškesnę transporto priemonę.
Šia galimybe – atiduoti seną taršų automobilį sunaikinti ir už tai gauti kompensaciją – džiaugiasi ir telšiškė Eglė Ilekytė: „Pridaviau savo jau gerai pavažinėtą 2003 metų „Nissan Almerą“, kuri tikrai nebebuvo nei komfortiška, nei tausojanti aplinką. Pasinaudojusi valstybės parama įsigijau du dviračius, kuriais važinėjame tiek laisvalaikiu, tiek geru oru į darbą. Labai tikiuosi išplėstos dviračių infrastruktūros Telšiuose, kad dažniau būtų galima džiaugtis tyru oru ir nuostabiu mūsų miestu.“
Senos mašinos pridavimas
Nemažai telšiškių savo senus automobilius pridavė į Ryškėnuose esantį automobilių laužyną.
Šios firmos vadovas Gintaras Jankauskas pastebi, jog šia galimybe tikrai naudojasi vis daugiau žmonių. Ypač daug transporto priemonių utilizuoti buvo atiduota vasarą. Modeliai atvežami įvairūs, didžioji dalis jų 1995–2000 m.
Pasak G. Jankausko, prieš priduodami transporto priemonę žmonės turėtų žinoti, kad jokiu būdu negalima jos ardyti. Ji atiduodant sunaikinti turi būti visos komplektacijos. Atsargiai reikia elgtis ir su automobilyje esančiais skysčiais. Visas pavojingas medžiagas privalo iš automobilių išleisti tik atliekų tvarkytojai.
Vienos mašinos utilizacijos savikaina įmonei išeina apie 150 Eur.
labai gera kaina gaunasi paspirtuko, jei išeina pakeisti bent dalį automobiliu nuvažiuojamo atstumo dienoje, jau super. ir ekologiška, ir gryno oro pakvėpuoji