
Rugpjūčio 25 dieną Varnių seniūnijos bendruomenei pristatytas Žemaičių muziejaus „Alka“ įgyvendinamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis finansuojamas Žemaičių vyskupystės muziejaus rekonstrukcijos projektas, pagal kurį numatyta atlikti pastato rekonstrukcijos, remonto ir aplinkos sutvarkymo darbus.
Daug diskutuota apie prastos būklės skulptūrinės kompozicijos – paminklo vyskupui Merkeliui Giedraičiui ir kanauninkui Mikalojui Daukšai atminti – išsaugojimą.
Apie tvarkymo darbus pasakojo Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė ir skulptūrinės kompozicijos autorius Arūnas Sakalauskas. Susirinkime dalyvavo Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas, architektas Algirdas Žebrauskas, muziejininkai ir varniškiai.
Aurelija SERVIENĖ
Rugsėjį prasidės darbai
Žemaičių vyskupystės muziejaus rekonstrukcijos projektas startuos jau rugsėjo mėnesį. Bus pradedami pirmi darbai – šalinama skulptūrinės kompozicijos avarinė būklė.
„Telšių ŽINIŲ“ skaitytojams primename, jog 2020-ųjų metų gegužės mėnesį Žemaičių muziejaus „Alka“ užsakymu buvo atlikta minėtos skulptūrinės kompozicijos konstrukcijos ekspertizė ir gautos išvados dėl jos techninės būklės. Išvadose nurodyta, kad paminklo būklė nepatenkinama, avarinė, kelianti grėsmę praeiviams ir lankytojams.
Tuomet Žemaičių muziejus „Alka“ kreipėsi į skulptūrinės kompozicijos autorių A. Sakalauską. Pastarasis, įvertinęs skulptūrinės kompozicijos esamą techninę būklę, pateikė projektinį siūlymą dėl paminklo avarinės būklės pašalinimo išsaugant meno kūrinį.
A. Sakalauskas prisiminė metus, kai buvo statomas paminklas: „1997-ieji nebuvo tokie technologiški, kad būtų galima skulptūrą kokybiškai iki galo įgyvendinti. Granitas nebuvo toks, kokį buvome užsakę – buvo silpnesnis. Jis buvo montuojamas ir klijuojamas lenkiškais klijais, nes kitokių nebuvo galima gauti. O laikui bėgant metalas ir klijai padarė savo – atsirado plyšių.“
Autorius patikino, jog meninė kompozicija iš esmės bus išsaugota, išliks kanauninko M. Daukšos, vyskupo M. Giedraičio ir Dievo Motinos su Kūdikiu kolonos viršuje skulptūros. Nebebus tik arkos, jungiančios skulptūrinę kompoziciją su muziejaus pastatu. Kai kurios meninės kompozicijos dalys bus pakeistos naujomis, kitos – rekonstruojamos.
Turizmo traukos vieta
Planuojama, jog muziejaus rekonstrukcija truks apie 2–2,5 metų, bus restauruotas ir kompleksiškai pritaikytas lankyti Žemaičių vyskupystės muziejaus pastatas, varpinė, įsigyta apžvalginėms ekskursijoms ir edukacijoms reikalinga įranga, taip pat sukurtos naujos ekspozicijos ir paslaugos lankytojams.
Šiuo metu Varnių kunigų seminarijos pastatas nėra pritaikytas lankytojams, muziejuje pristatoma ekspozicija užima tik nedidelę dalį pastato. Į kitas patalpas lankytojai nėra įleidžiami, nes jos nėra tinkamos lankyti. Muziejuje esanti ekspozicija neatitinka šiuolaikinių muziejų reikalavimų, informacija pateikiama „sausai“, lankytojai nejaučia socialinio ryšio su pačiomis ekspozicijomis, pastato istorija.
„Tikiu, kad po rekonstrukcijos naujai duris atvėręs muziejus taps Varnių miesto reprezentaciniu branduoliu, populiaria ir patrauklia turizmo traukos vieta ne tik Lietuvos, bet ir Europos turizmo rinkoje“, – sakė muziejaus direktorė.
Kol neatsitiko nelaimė
Susitikimo metu Varnių seniūnas R. Bružas priminė, kad jau ne kartą kreipėsi į Žemaičių muzie-
jaus „Alka“ administraciją, rajono merą dėl Žemaičių vyskupystės muziejaus pastato estetinės ir techninės būklės, reikalaudamas sutvarkyti objektą ir pašalinti praeiviams grėsmę keliančius elementus arba uždaryti muziejų ir aptverti teritoriją, kol neatsitiko nelaimė.
Seniūnas tikino, jog Žemaičių vyskupystės muziejus – tikras neūkiškumo pavyzdys. „Tinkas krenta, mediniai langai nedažyti nuo statybos laikų, laikrodis apkaltas lentomis. Vėjui pučiant, lietui lyjant lentos bet kada gali nukristi“, – kuo skubiau uždaryti muziejų ir pradėti tvarkymo darbus ragino R. Bružas.
Varniškių nerimas
Susitikime dalyvavę varniškiai domėjosi, ar nebuvo galima išsaugoti visą originalią skulptūrą.
Architektas A. Žebrauskas patikino, jog pastato ir paminklo pamatai yra skirtingi, neturintys bendros jungties, todėl orui šylant ar šąlant jie juda atskirai.
„Pastatas ir paminklas buvo sujungtas kieta jungtimi, kurios paprastai yra vengiama. Kad nebekartotume klaidų, reikia priimti tokį sprendimą, kuris leistų viską išspręsti stabiliau, ilgaamžiškiau“, – kalbėjo architektas.
Varnių parapijos klebonas Domas Gatautas sunerimo dėl Varniuose pasklidusių kalbų, esą muziejaus eksponatai ruošiami pernešti į šalia esantį profesinės mokyklos bendrabutį. E. Stonkevičienė patikino, kad pernešami gali būti tik paprasti baldai (kas neturi eksponatų statuso), bet jokiu būdu ne eksponatai: „Eksponatų tikrai niekur nenešime, nes jiems yra reikalingos specialios sąlygos. Viskas labai griežtai reglamentuojama įrenginių apsaugos ir apskaitos instrukcijoje, kurios mes privalome laikytis.“
Geras požiūris imtis veiksmų iki nutinkant nelaimei. Tokiems darbams reikalingos ir aukštos kopėčios, pastoliai, ir eksponatų apsauga. Tačiau manau, jog atnaujinus vieta taps patrauklesne lankytojams.