
Interviu su naująja Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Lina Leinartiene
Kitokia, bet ta pati Mokslo ir žinių šventė šiandien į rajono ugdymo įstaigas sukvietė mokslų ir draugų pasiilgusius vaikus. Apkartinusi praėjusių mokslo metų pabaigą, pandemija kartu su mokiniais pasitinka ir Rugsėjo 1-ąją. Kas šiemet bus kitaip, kokie iššūkiai laukia mūsų rajono pedagogų, vaikų bei tėvelių, klausėme naujosios Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Linos Leinartienės.
Antanas NEKRAŠIUS
– Kiek rajono ugdymo įstaigose planuojama sulaukti mokinių rugsėjo 1 d.? Kiek jų buvo pernai?
– Prognozuojama, kad nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. rajono švietimo įstaigas lankys 5 925 mokiniai / vaikai: 1–12 klasėse mokysis 4 362 mokiniai, priešmokyklinio ugdymo grupėse ugdysis 350 vaikų, ikimokyklinio ugdymo grupėse – 1 209 vaikai.
Lyginant su praėjusiais mokslo metais – 173-imis mažiau: 1–12 klasėse – 163-imis mažiau, priešmokyklinio ugdymo grupėse – penkiais mažiau, ikimokyklinio ugdymo – taip pat penkiais mažiau. Tikslūs mokinių / vaikų skaičiai bus žinomi, kai švietimo įstaigos suregistruos mokinius / vaikus Mokinių registre.
– Kiek rajono ugdymo įstaigose prasidedančiais mokslo metais dirbs mokytojų (etatų skaičius)? Kiek jų dirbo pernai?
– Preliminariais duomenimis, prasidedančiais mokslo metais rajono ugdymo įstaigose dirbs apie 700 pedagoginių darbuotojų (429,93 etato). Pernai pedagoginių darbuotojų buvo 735 (452,9 etato).
– Ar užtenka vietų rajono ikimokyklinio amžiaus grupėse?
– Visų tėvų prašymų patenkinti dar nepavyksta, tačiau Telšių mieste bus atidaromos 2 grupės (1 „Ateities“ progimnazijos „Saulėtekio“ skyriuje ir 1 lopšelyje-darželyje „Žemaitukas“) ankstyvojo amžiaus vaikams ir jas bus priimta po 15 vaikų.
– Ar prieš prasidedant naujiems mokslo metams buvo atliekamas mokyklų remontas? Ar spėta laiku padaryti šiuos suplanuotus darbus?
– Suremontuotos patalpos priešmokyklinio ugdymo vaikams „Ateities“ progimnazijos „Saulėtekio“ skyriuje, ikimokyklinio ugdymo vaikams (specialiųjų poreikių ir ankstyvojo amžiaus vaikams) lopšelyje-darželyje „Žemaitukas“. Remonto darbai vyksta „Ateities“ progimnazijoje.
– Kiek rajono Savivaldybė skyrė lėšų mokykloms pasiruošti rugsėjo 1-ajai?
– Kiekvienos įstaigos metų biudžete yra įskaičiuotos lėšos pasiruošti rugsėjo 1-ajai (po 0,50 Eur kiekvienam mokiniui). Kadangi šie metai reikalauja ypatingo pasiruošimo, Savivaldybė rūpinasi būtiniausiomis higienos ir saugumo priemonėmis, kurios švietimo įstaigas turėtų pasiekti artimiausiu metu.
– Kaip pandemijos metu bus organizuojamas ugdymas rajono ugdymo įstaigose? Ką turėtų žinoti (kaip pasiruošti) vaikai ir jų tėvai?
– Šiuos mokslo metus pradėsime kiek kitaip, nei buvo įprasta. Mokyklos ugdymą organizuos vykdydamos sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo atskirus sprendimus. Viena svarbiausių sąlygų – mokyklose turės būti laikomasi numatytų saugos priemonių, ribojami mokinių kontaktai, laikomasi saugaus atstumo. Šiai sąlygai užtikrinti nuo kabinetinės sistemos bus pereita prie mokymosi klasėse. Specializuotuose kabinetuose vyks tik tos pamokos, kurios negali vykti klasėse, kurioms organizuoti yra būtina speciali įranga. Mokyklos ruošiasi klases išdėstyti koncentrais, kad būtų vengiama skirtingo amžiaus vaikų kontakto, pasirūpins mokinių judėjimo krypčių žemėlapiais, kad galėtų reguliuoti mokinių srautus, saugiai priimti vaikus ir organizuoti ugdymo procesą. Kiekvienos mokyklos skirtinga situacija, turima infrastruktūra, tad ir sprendimai konkrečiose mokyklose bus skirtingi. Tose mokyklose, kur dėl patalpų stokos ir jų išdėstymo sudėtinga reguliuoti srautus, bus galima pasinaudoti bendrųjų ugdymo planų nuorodomis ir dalį ugdymo proceso įgyvendinti nuotoliniu būdu. Mokyklos ruošiasi saugiai priimti vaikus ir organizuoti ugdymo procesą.
Žinoma, kad viskas vyktų sklandžiai, reikalingas ir vaikų, ir tėvų teigiamas nusiteikimas. Čia labai svarbi abipusė komunikacija.
Jau pirmąją mokslo metų dieną mokyklos pateiks informaciją apie priimtus sprendimus ir sutartas taisykles, kaip elgtis konkrečioje mokykloje. Ir Rugsėjo 1-osios šventė mokyklose bus kitokia, vengiant didelių susibūrimų patalpose. Kiekviena mokykla priėmė sprendimą, kaip saugiai pradėti naujus mokslo metus.
– Kaip (ar) bus vykdomas neformalusis ugdymas?
– Neformaliojo ugdymo veikla nestabdoma. Ji vyks įprastai, tik, kaip ir bendrajame ugdyme, laikantis visų saugos reikalavimų.
L. Leinartienė – telšiškė, gimusi 1981 m. Mykolo Romerio universitete įgijo viešojo administravimo magistro laipsnį, Klaipėdos universitete – edukologijos bakalauro kvalifikacinį laipsnį, mokytojo profesinę kvalifikaciją, psichologijos mokytojo profesinę kvalifikaciją.
Naujoji Švietimo ir sporto skyriaus vedėja 9 metus dirbo Telšių kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje auklėtoja, mokytoja, 3 metus – Telšių „Vilties“ mokykloje direktoriaus pavaduotoja ugdymui, auklėtoja. Pastaruoju metu ėjo Telšių lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorės pareigas.