
Sakoma, kad istorija mėgsta kartotis. Praėjusią kadenciją iš Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų buvo atleistas Savivaldybės tarybos narių politinį pasitikėjimą praradęs Saulius Urbonas. Tai sukėlė metus trukusią politinę krizę rajone, vienu metu netgi svarstyta įvesti tiesioginį valdymą.
Praėjusį ketvirtadienį su Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigomis atsisveikino kitas vadovas – Imantas Motiejūnas. Praradęs daugumos politikų pasitikėjimą iš darbo atleistas rugpjūčio 28 dieną.
Antanas NEKRAŠIUS
Priešistorė
Skaitytojams primename, jog rugpjūčio 14-ąją tuzinas Telšių rajono savivaldybės tarybos narių kreipėsi į merą su prašymu įtraukti į artimiausio Tarybos posėdžio darbotvarkę sprendimo projektą dėl I. Motiejūno atleidimo iš Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų praradus politinį (asmeninį) pasitikėjimą.
Vardijo siekio atleisti priežastis
Praėjusį ketvirtadienį sušauktame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje prieš paskelbiant balsavimą dėl I. Motiejūno atleidimo praradus politinį (asmeninį) pasitikėjimą žodžio paprašė vienas iš šios iniciatyvos autorių – socialdemokratas Tomas Katkus.
Tarybos narys akcentavo, jog I. Motiejūno atleidimo siekiantys politikai nėra nusistatę prieš jį kaip asmenį. Tačiau nėra patenkinti jo darbu ir elgesiu. „Savivaldybės administracijos kolektyvas – didžiulis, administruojamų sričių – daugybė, tad natūralu, jog kasdieniame direktoriaus darbe gali kilti klaidų ar diskusijų su pavaldiniais. Tačiau senokai išryškėjusios problemos dėl darbo organizavimo ir vykdymo Savivaldybės administracijoje jau tapo netoleruotinos, – kalbėjo T. Katkus. – Darbuotojai vienas po kito palieka pareigas, likusieji prašo pagalbos dėl galimai nederamo elgesio su jais. Įtarimų kelia vykdomi viešieji pirkimai, galimas šališkumas įdarbinant, mokant algas ar priedus. Mes, Tarybos nariai, iš direktoriaus mažai gauname arba visiškai negauname informacijos apie Administracijos veiklą, su mumis nesitariama dėl lėšų panaudojimo ir pan. Pastabos direktoriui buvo išsakytos, tačiau problemos tęsėsi.“
Anot T. Katkaus, I. Motiejūnui buvo suteikta pakankamai laiko ir galimybių atsižvelgti į Tarybos narių pastabas ir prašymus. Be to, socialdemokratų frakcija buvo susitikusi su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija bei pasiūlė pagalvoti apie kitą direktorių, tačiau pastarieji nesutiko.
Tarybos narys detaliau pakomentavo ir priežastis, kurios lėmė tokio sprendimo atsiradimą. Pirmiausia esą dvejonių kelia vykdomi viešieji pirkimai. „Valstiečių“ į pareigas deleguotas I. Motiejūnas, būdamas Viešųjų pirkimų komisijos pirmininku, šių metų vasarį be konkurso perkėlė minėtos partijos narę į Viešųjų pirkimų poskyrį, – teigė T. Katkus. – Remiantis viešais pirkimų sistemos duomenimis, jau nuo balandžio mėnesio daugiau nei įprasta konkursų pradėjo laimėti UAB „Telšių hidrostatyba“. Šioje bendrovėje dirba Valstiečių ir žaliųjų partijai priklausantis Tarybos narys (Remigijus Puplauskas, – red.) ir, kiek žinoma, jo brolio žmona. Remiantis viešai skelbiamais duomenimis, per penkis mėnesius minėta bendrovė laimėjo konkursų bemaž už milijoną eurų, kai pernai – vos už 5 270 Eur, užpernai – už 10 900 Eur.“
T. Katkaus manymu, dvejonių dėl viešųjų pirkimų konkursų skaidrumo kelia ir pirkimų sąlygos, pvz.: Telšių miesto S. Nėries gatvės kapitalinio remonto rangos darbų viešojo pirkimo sąlygos – turėti atestatą inžineriniams tinklams tiesti. „Tokių sąlygų, regis, pakako, nors pirkimo vertė – beveik pusė milijono. Konkursą laimėjo UAB „Telšių hidrostatyba“. Ar įtarimai dėl galimos korupcijos pagrįsti, ar tai – tik sutapimas, palikime aiškintis atitinkamoms institucijoms“, – dėstė politikas.
Tarybos narys pasakojo, kad, užregistravus parašus dėl direktoriaus atleidimo, galimai buvo suskubta ir su įdarbinimu. „Šią savaitę Administracijos direktorius be konkurso į Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pareigas paskyrė vieno iš Tarybos narių žmoną (Šarūnė Žebrauskaitė-Lekavičienė, – red.), kito Tarybos nario dukrą. Natūraliai kyla klausimas: ar tai nėra korupcijos apraiškos – kad šie asmenys balsuotų prieš I. Motiejūno atleidimą? – svarstė T. Katkus. – Taip pat noriu pažymėti, kad bet kokiu atveju – atleidus direktorių ar ne – bus išsamiai peržiūrimi po užregistruoto atleidimo klausimo išleisti direktoriaus įsakymai bei kiti pasirašyti dokumentai. Prireikus įsakymai ar kiti dokumentai bus atšaukiami.“
Politikas pateikė ir daugiau pavyzdžių dėl galimai neskaidrių I. Motiejūno įdarbinimų: jau minėtas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narės be konkurso pervedimas į Viešųjų pirkimų poskyrį, dėl galimai patirto mobingo iš pareigų pasitraukus Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojai, į laisvas pavaduotojo pareigas taip pat be konkurso buvo perkelta Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė. „Teisės ir administravimo skyriuje dirba 27 darbuotojai, skyriuje pavaduotojo nėra, o 5 darbuotojus turinčiame Ekonomikos ir turto valdymo skyriuje pavaduotojas reikalingas, – stebėjosi T. Katkus. – Šiuo metu Statybos ir urbanistikos skyriuje (neskaitant poskyrio) dirba 6 asmenys, darbų apimtys ir atsakomybė už juos – didžiuliai. O tose srityse, kuriose darbo sudėtingumo, krūvio ir atsakomybės santykis galimai kur kas mažesnis, pvz., Viešosios tvarkos užtikrinimo skyriuje, yra 4 etatai.“
Kitas dalykas, anot Tarybos nario, stingant lėšų darbo užmokesčiui, kai dalis savivaldybių ir kitų įstaigų mažina turimus etatus, I. Motiejūnas be konkursų į pareigas šiemet priėmė du teisininkus – abu dirbę teisėsaugos institucijose. „Vienas iš teisininkų vėlgi įdarbintas ypač skubiai, šį pirmadienį, kai konkursas dėl laisvos darbo vietos buvo paskelbtas tik penktadienį, – pasakojo politikas. – Dėl teisininkų etatų didinimo būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kad I. Motiejūnas iš Savivaldybės lėšų perka teisininko paslaugas, vienos valandos įkainis – 100 Eur.“
Dar viena T. Katkaus įvardyta priežastis, dėl kurios I. Motiejūnas nėra tinkamas toliau eiti direktoriaus pareigas, – jo atžvilgiu atlikti ar šiuo metu vykdomi tyrimai: „Dėl dviejų tyrimų Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pripažino I. Motiejūną pažeidus Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje normas, dėl vieno tyrimo ji šiuo metu atlieka tyrimą. Pažymėtina ir tai, kad dar du tyrimus dėl I. Motiejūno galimų pažeidimų atlieka Seimo kontrolierius.“
Apibendrindamas savo žodžius, Tarybos narys teigė, jog I. Motiejūno veiksmuose įžvelgia ne tik galimą nesugebėjimą atlikti vadovo pareigų, bet ir galimas piktnaudžiavimo tarnyba apraiškas, galimus valstybės tarnautojo principų pažeidimus: „Prisiminkime ir pačią I. Motiejūno darbo pradžią – Valstybės saugumo departamentas leidimą dirbti su slapta informacija jam išdavė gana uždelsęs ir tik trejiems metams. Taigi valstybė galimai tik iš dalies pasitiki šiuo žmogumi.“
Pasiūlė pasiieškoti darbo fermoje
„Ši puiki rinkiminė kandidato kalba man kelia abejonių dėl visų išsakytų argumentų, – išklausiusi T. Katkaus kalbą sureagavo Tarybos narė Jolanta Rupeikienė. – Tačiau, kur yra paskiriamas socialdemokratas, ten klausimų nekyla. Klausimų kyla, jei įdarbinamas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys ar profesoriaus (Algirdo Žebrausko, – red.) dukra. Negi ji negali niekur dirbti, negali būti pakeltos jos pareigos? Vyko konkursai (laisvoms Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pareigoms eiti, – red.), tačiau juose neatsirado norinčių dalyvauti. Dėl to klausimų nekyla? Arba „Techsis“, kurį ketvirtus metus svarstome Antikorupcijos komisijoje, laimi projektus – jums problemų nekėlė. Niekada nebuvo perversmų dėl kažkokių blogų darbų – visada buvo perversmai, orientuoti į kažkokius asmeninius kerštus, „saviškių“ palaikymą. Tomai, jeigu pažiūrėjus – 90 proc. visų pareigybių užima socialdemokratai. Ir jeigu nors vieną pajudini – visada atsiranda didelių dėdžių už nugaros, kurie gina saviškius…“
Tarybos narys Algirdas Bacevičius prisiminė prieš keletą metų įvykusį S. Urbono atleidimą iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų: „Aš su juo (S. Urbonu, – red.) turėjau daug reikalų, nesutarimų. Tačiau I. Motiejūnas pranoko S. Urboną. I. Motiejūnas pasirinko ne tą darbą: su žmonėmis, kolektyvu jam nelabai sekasi bendrauti. Manau, žmogui reikėtų paieškoti kito darbo. Gal su gyvuliais – kokioje fermoje ar zoologijos sode – jam geriau sektųsi.“
I. Motiejūnas: „Ši interpeliacija kilusi dėl kai kurių Tarybos narių asmeninių problemų“
Žodis suteiktas ir iš pareigų atleidžiamam I. Motiejūnui. „VTEK mane pripažino du kartus pažeidus LR viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą. Puikiai žinote apie tuos du atvejus, – dėstė Savivaldybės administracijos direktorius. – Pirmas pažeidimas – tai, kad balsavau pats už save. Šiandien nėra galutinio teismo išaiškinimo šiuo klausimu. 20 metų taip balsuoti buvo leidžiama ir tai buvo norma, o mano atveju – tai jau nebe norma. Antras pažeidimas – dėl žmonos metinio vertinimo. Primenu, kad visų pirma vertinimo procedūra prasideda nuo mokyklos bendruomenės. Paskui vertina sudaryta komisija. O mano tas „vertinimas“ buvo formalus patvirtinimas parašu.“
Apie Tarybos narių priekaištus dėl nesuformuotos Administracijos struktūros I. Motiejūnas sakė, jog reikia prisiminti, kad tiek šalis, tiek rajonas gyvena pandemijos sąlygomis. Pavyzdžiui, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo pareigybė tapo laisva tik šių metų pradžioje, kai dėl teisinių dalykų pasitraukė buvusi skyriaus vedėja Laima Simanauskienė. Iki tol skirti ką nors į pareigas Administracija neturėjo jokios teisės.
„Iš pareigų pasitraukus buvusiai vedėjai buvo organizuota eilė Valstybės tarnybos departamento konkursų. Dėl didelio konkursų skaičiaus jie užsitęsė iki pusės metų, – pasakojo I. Motiejūnas. – Kitas dalykas – konkurse laisvoms vadovo pareigoms eiti privalo dalyvauti mažiausiai du asmenys. Tačiau neatsirado norinčių. Kalbant apie konkretų asmenį (Š. Žebrauskaitė-Lekavičienė), ji buvo paskirta į pareigas <…>. Prieš tai apklausėme visą komandą, kas mato save padalinio vadovu. Deja, argumentas paprastas ir ganėtinai nesmagus: darbuotojai nenorėjo eiti šių pareigų, nes nenori dalyvauti komitetų posėdžiuose, kur iš jų tam tikri Tarybos nariai tyčiojasi, šaiposi ir žemina.“
Dėl Tarybos narių įvardyto priekaišto, kad nesugebama nustatyti tinkamų pirkimo sąlygų, leidžiančių parinkti kompetentingus rangovus statybos darbams atlikti, I. Motiejūnas gūžčiojo pečiais. Esą kas tokią frazę sugalvojo. „Visas pirkimo sąlygas nustato LR viešųjų pirkimų įstatymas. Yra numatyti pagrindiniai principai: nešališkumas, teisėtumas, teisingumas, sąžiningumas, – vardijo Savivaldybės administracijos direktorius. – Pirkimų sąlygos yra sudarytos tokiu būdu, kad kuo aiškesnis ir skaidresnis būtų pirkimas, kuo daugiau jame galėtų dalyvauti įmonių. Anksčiau pirkimuose dalyvaudavo vienas dalyvis, o šiandien jų atsirado 18, 20, 26. Skaidresnių pirkimų nebegali būti! Anksčiau dar nepradėjus pirkimų buvo žinoma, kas ką darys…“
I. Motiejūno manymu, visa ši interpeliacija kilusi dėl kai kurių Tarybos narių asmeninių problemų: „Tiesiai šviesiai pasakysiu: Tomai (kreipėsi į T. Katkų), na, tokio stuburo neturėjimo, tokio žmogiškų vertybių neturėjimo… išdavikas, tamsta. Dvi dienas prieš parašų rinkimą kalbėjomės. Visa informacija buvo pateikiama… Jūs kovojate dėl pradėto tyrimo Telšių socialinių paslaugų centre, kur išnaudotos didelės piniginės lėšos ir pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl ganėtinai sunkaus nusikaltimo. Darbo partija priekaištauja, kad skriaudžiau jų darbuotoją. O kaip neskriausi, kai nuperka autobusą kaip naują, bet tas autobusas, pasirodo, po Šiaulių rajoną važinėjasi ir vežioja žmones. Va, iš kur jūsų noras ir tikslas pakeisti Savivaldybės administracijos direktorių. Dėl to, kad nebegalite savivaliauti. Dėl to, kad jūs, gerbiamieji iniciatoriai, norite nuvaryti Telšių rajoną taip, kad žmonės gyventų iš socialinių pašalpų!“
Atleido
Išklausęs visus norinčiuosius pasisakyti Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas paskelbė slaptą balsavimą dėl I. Motiejūno atleidimo iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų praradus politinį (asmeninį) pasitikėjimą. Pusvalandžiui netrukus, Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkė J. Rupeikienė paviešino slapto balsavimo rezultatus: 13 – už, 12 – prieš. I. Motiejūnas iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų atleistas rugpjūčio 28 dieną.
Kitu sprendimu Telšių rajono savivaldybės tarybos nariai pavedė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui Almantui Lukavičiui laikinai eiti Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.
I. Motiejūnas: „Politika yra švari, tik asmenys būna nešvarūs ir ją teplioja“
Kitą dieną po Tarybos posėdžio susisiekėme su iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų atleistu I. Motiejūnu. Paprašėme pakomentuoti kai kurias Tarybos posėdyje išsakytas mintis. Visų pirma dėl priekaištų Tarybos nariui T. Katkui. „Su Tomu buvome susitikę prieš dvi dienas iki parašų dėl mano atleidimo rinkimo. Dalyvavo meras ir Tarybos narė Vilma Rumšienė, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo atleistas Savivaldybės administracijos direktorius. – Apie struktūrą ar kitas grupės Tarybos narių rašte įvardytas atleidimo priežastis užsiminta nebuvo. Apie tai net nekalbėjome. Tačiau su T. Katkumi buvo kitas pokalbis. Vieša paslaptis, kad jis šiandien yra bedarbis ir norėjo versti savo partijos kolegą Kazį Leščiauską iš vicemero pareigų ir jas užimti pats. Bet mes atsisakėme palaikyti šį T. Katkaus „gambitą“. Visų pirma dėl to, kad niekas jo kandidatūros į mero pavaduotojo pareigas nepalaikys. Matyt, tai ir tapo pagrindine parašų rinkimo siekiant mane atleisti priežastimi.“
Dėl Š. Žebrauskaitės-Lekavičienės paskyrimo į Strateginio planavimo ir investicijų skyrių I. Motiejūnas teigė, kad su interpeliacija tai bendro turi tiek, kiek yra nurodyta Tarybos narių rašte: reikalavimas suformuoti Administracijos struktūrą. „O kada tai turėjo įvykti, jei ne Tarybos posėdžio išvakarėse? – į žurnalistų pastebėjimą, kad toks paskyrimas prieš posėdį atrodo ganėtinai įtartinai, atsakė buvęs Administracijos vadovas. – Vienas iš priekaištų man – nėra Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo. Buvo skelbtas ne vienas konkursas šioms pareigoms eiti. Dalyvavo tik vienas žmogus. O pagal reikalavimus – į vadovaujamas pareigas turi kandidatuoti mažiausiai du asmenys. Š. Žebrauskaitės-Lekavičienės paskyrimas nėra kažkoks unikalus dalykas. Ne taip seniai į Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjo postą, kai iš pareigų pasitraukė Raimondas Račkauskas, buvo paskirta Kristina Jankauskienė. Tokia galimybė yra numatyta LR valstybės tarnybos įstatyme.“
Paklaustas, kaip vertina savo koalicijos partnerių, kurie palaikė jo atleidimą, veiksmus ir kokie ateities planai, I. Motiejūnas kalbėjo: „Vargu ar šiandien dar galime kalbėti apie koaliciją. Gresia 2018 m. istorijos pasikartojimas. Matant tokį balsų pasiskirstymą, vargu ar pavyks paskirti kitą Administracijos direktorių. Ir čia užuojauta A. Lukavičiui, nes jam tikrai teks milžiniškas darbo krūvis. Nuversti mane padėjo A. Bacevičiaus balsas. Tačiau reikia nepamiršti, jog kažką nuversti su A. Bacevičiumi lengva, bet paskirti… Kol kas nežinau, ar sieksiu susigrąžinti Tarybos nario mandatą. Politika nenusivyliau. Yra sakančių, kad politika yra nešvari. Politika yra švari, tik asmenys būna nešvarūs ir ją teplioja. Aš taip pat turiu teisę be konkurso grįžti į vadovo poziciją valstybės tarnyboje. Ką pasirinksiu, dar tikrai nežinau.“
Buvau kavineje , salia su drauge valge jo drauge Skaidre .
Jai kazkas paskambino ir pranese kad atleistas . Labai gailejo ji jo , nubrauke asara ir snekejo su drauge koks jis buvo geras zmogus
Tai gal ir nebuvo blogas jis jei jau pati skaidre nubrauke asaras
Norim žinoti dėl Paslaugų centro. Direktorė skelbiasi rajoninėje ir respublikinėje spaudoje apie savo nekaltumą. Kaltina savivaldybės administracijos buvusį direktorių dėl išmušinėjimo iš pareigų. Tuo tarpu pradėtas ikiteisminis tyrimas. Centre dirbantys darbuotojai nuolat patiria stresą. Tai kur ta tiesa. Paskelbkite viešai auditus ir visiems bus aišku. Tomai Katkau, mere, norim žinoti.
Labai jau slidus, nesąžiningas ir neobjektyvus Motiejūnas savo atžvilgiu. Man teko asmeniškai susidurti su šiuo veikėju ir paliko labai blogą įspūdį ne tik kaip žmogus, bet kaip ir valstybės tarnautojas. Visiškas luzeris, nors ir deklaruoja turį teisininko išsilavinimą? O kas liečia Bacevičių, tai motiejūnai, būk vyras ir prisipažink, kaip trukdei Bacevičiui gauti prašomus dokumentus iš savivaldybės. Tiesiog neduodavo Bacevičiui prašomų dokumentų ir viskas, nes tokį nurodymą, beje ne raštišką, o žodinį, neteisėtą, ko gero davei tu, asmeniškai. Nereikėjo būti arogantiškam, pasipūtusiam ir veidmainiui, tai ko gero ir toliau dirbtum, bet pagal tavo charakterį tiktų tik dvi vietos: mentūra ir ferma. Mentūroj karjerą jau baigei, tad fermos, kaip gero speco, tavęs laukia. Amen.
Nu ir baisi esi boba Janina, kad klausais kas ką kalba kavinėj. Jums reikia nešiot ne tik kaukę, bet ir ausų kamštukus😁. Aš nei už Motiejūną , nei už Gustienę, bet negaliu pakęsti tokių pletkininkų kaip šis pasislėpęs po Janinos vardu.
Kaip kolhozo direktorius,deputats ir kavalierius kauke devi,subine uzdenges pimpalas plikas,o motiejus mane kad cia kaip menturoj samagonscikus dulkint,nei mentas gavos nei direktorius,eik aisle I ferma sudo kabinti
eiliniam žmogui buvo geras