
Taikydamos švietimo, mokslo ir sporto ministro patvirtintas rekomendacijas dėl ugdymo proceso organizavimo nuotoliniu būdu, nuo šio pirmadienio – kovo 30-osios – Telšių rajono savivaldybės mokyklos pratęsė mokymo procesą.
Per pirmąją pasirengimo savaitę mokyklos įsivertino galimybes dirbti nuotoliniu būdu (turimas priemones, mokytojų patirtį, mokinių galimybes), rengė priemonių planus, tarėsi dėl mokymo nuotoliniu būdu taisyklių, mokytojai dalyvavo virtualiuose mokymuose.
Apie tai, kaip bus vykdomas ugdymo procesas nuotoliniu būdu, paklausėme Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotojos Daivos Tūmienės.
– Kokiais būdais (priemonėmis) bus vykdomas nuotolinis ugdymo procesas Telšių rajono mokyklose? Jei galite, pateikite keletą pavyzdžių, pvz., kaip vyks matematikos, istorijos, fizinio lavinimo pamokos? Kaip bus vykdomas nuotolinis ugdymas pradinių klasių mokiniams?
– Mokyti nuotoliniu būdu švietimo įstaigos yra pasirinkusios įvairias mokymosi aplinkas: elektroninius dienynus, „Moodle“, „Eduka“, „Facebook“, „Microsoft Offise 365“ ir kt. Taip pat yra numatyti darbuotojai, kurie teiks konsultacijas informacinių technologijų klausimais mokytojams, tėvams. Vienas iš paprasčiausių mokymosi būdų, kai nuotoliniam darbui mokykla naudos el. paštą, „Messenger“, „Skype“ ir el. dienyną. Pagal mokyklos ir mokytojo pasirinkimą ugdymo procesas arba dalis jo bus vykdoma realiuoju laiku, kai tam tikru metu virtualioje erdvėje vyks pamoka, kurioje dalyvaus ir mokytojas, ir mokiniai. Mokymas bus vykdomas ir nerealiuoju laiku, kai mokytojas pateiks mokomosios medžiagos paketą, o mokinys pasirinktu metu mokysis, o mokytojas sutartu laiku teiks konsultacijas. Bus ir taip, kad mokytojo parengta mokomoji medžiaga bus atvežama mokiniui į namus. Tikrai bus daug individualių sprendimų pagal esamą situaciją. Tačiau visų susitelkimo, atsakomybės tikrai reikės. Tikimės, kad po pirmos savaitės darbo trukdžiai ir nesklandumai bus pašalinti ir nuotolinis mokymasis pagal galimybes vyks pakankamai sklandžiai.
Ne išimtis ir pradinukai. Savivaldybė 2019–2020 mokslo metams pradinių klasių mokytojams ir mokiniams yra nupirkusi skaitmeninės mokymosi aplinkos „Eduka“ licenciją. Tad pedagogai ir mokiniai jau yra įgiję patirties dirbdami su šia skaitmenine aplinka.
Pasiūlos yra labai daug, svarbu tikslingai atsirinkti. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos tinklalapyje pateikta mokytojams daug nuorodų, pasiūlymų, kaip gali būti vykdomas ugdymas.
– Ką būtina žinoti tėvams ir mokiniams prasidėjus nuotoliniam ugdymo procesui?
– Mokyklos tariasi dėl bendradarbiavimo su mokiniais ir tėvais būdų, informavimo priemonių ir kanalų. Kai kurios mokyklos jau yra parengusios atmintines tėvams ir mokiniams. Iki kovo 25 dienos mokyklos turėjo informuoti tėvus, kaip bus organizuojamas ugdymas. Žinoma, pirmoji nuotolinio ugdymo savaitė bus nelengva visiems. Todėl tikimės geranoriško tėvų bendradarbiavimo.
– Ar mokiniai, neturintys kompiuterio, planšetės, interneto ir pan., bus aprūpinti šiomis priemonėmis (kas aprūpins)?
– Mokyklos Švietimo ir sporto skyriui bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai teikė informaciją dėl pagalbos aprūpinant mokinius kompiuteriais ir interneto ryšiu. Dalį kompiuterių tikimasi gauti iš ministerijos. Taip pat viena galimybių yra panaudoti mokyklų turimus kompiuterius, planšetes.
– Ar keičiasi egzaminų grafikai? Ar žinomos datos?
– Egzaminų grafikas keičiasi, tikslios datos dar nepaskelbtos. Šiemet nebus vykdomas pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas ir planuotas elektroninis nacionalinis 4 ir 8 klasių mokinių pasiekimų patikrinimas.
– Ar bus teikiamos nemokamo maitinimo paslaugos? Jei taip – kaip jos bus organizuojamos?
– Ugdymo įstaigos pateikė maitinimo paslaugos teikėjui mokinių, kuriems yra skirtas nemokamas maitinimas (pusryčiai ir / ar pietūs), skaičius ir suderino maisto davinių atsiėmimo datą ir laiką.
Ugdymo įstaigos, atsižvelgdamos į tai, kada tiksliai maitinimo paslaugos teikėjas paruošė sauso maisto davinius, sudarė maisto davinių atsiėmimo grafiką (tuo siekiama išvengti spūsties, susibūrimo, tai būtina ligos plitimo prevencijai) ir informavo mokinių, gaunančių nemokamą maitinimą, tėvus (globėjus, rūpintojus), kuriuo metu jie turi atvykti į ugdymo įstaigą atsiimti davinių.
Maisto davinius išduoda maitinimo paslaugą teikiančios įmonės atstovas. Mokykla, laikydamasi viruso prevencijos rekomendacijų ir nurodymų, sudaro sąlygas saugiai išduoti ir atsiimti davinius, reguliuoja srautą, kad vienu metu nesusirinktų didelis būrys žmonių.
Maisto davinį sudarantys produktai turi būti tinkamai įpakuoti (vakuuminės ir / ar gamintojo pakuotės), taip, kad nebūtų sąlyčio su oru, paviršiais, rankomis ir panašiai.
Rekomenduojami ilgiau negendantys produktai, tokie kaip aliejus, kruopos, makaronai, sūris bei jo gaminiai, leistini mėsos gaminiai.
Maisto daviniai už 12 maitinimo dienų bus išduoti šią savaitę. Vasario mėnesio duomenimis, nemokamą maitinimą gauna 858 vaikai.
O kaip jūs suprantate nuotolinį mokymą? Jei anksčiau pamokos vykdavo nuo 8-13 val kas dieną, o dabar mokytoja per dieną pasijungia 1 val. Ar neturėtų būti kiek kitaip?