Telšių rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai sausio mėnesį išreiškė norą susipažinti su jų kuruojamų rajono sričių strategijomis, vizijomis ir projektine veikla. Pirmasis toks neeilinis posėdis įvyko praėjusią savaitę. Jo metu Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Eglė Macienė politikams pristatė rajono kultūros aktualijas. Imta kalbėti apie naują kultūros įstaigų reformą ir diskutuota, kodėl kasmet vis mažiau patrauklios tampa Telšiuose organizuojamos šventės.
Antanas NEKRAŠIUS
Kokybiškesniems renginiams reikia daugiau lėšų
Kalbėdama apie šių metų biudžete planuojamas lėšas kultūros renginiams organizuoti Savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja E. Macienė įvardijo 60 000 Eur sumą. „Nors lėšos ganėtinai kuklios, tačiau Telšių niekas negali apkaltinti, kad renginiai nevyksta, – teigė E. Macienė. – Organizuojamos tiek valstybinės šventės, tiek tradiciniais jau tapę renginiai.“
„Aš manau, kad šių suplanuotų lėšų neužtenka, – nutraukė vedėją Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Jolanta Rupeikienė. – Mano žiniomis, renginiams paskirstytų lėšų dažniausiai nepakanka ir kultūros darbuotojai neretai dar turi „pridėti“ iš savo pinigų.“
Anot J. Rupeikienės, jeigu Savivaldybė nėra pajėgi užtikrinti visų renginių finansavimo, gal reikėtų sumažinti jų skaičių ir padaryti juos kokybiškesnius.
Į diskusiją įsiliejęs Telšių kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas pateikė Telšių miesto šventės pavyzdį. Jo teigimu, šventės biudžetas niekada neviršijo 20 tūkst. Eur. O tam, kad būtų suorganizuota dėmesio verta šventė – būtų pakviesti profesionalūs ir populiarūs atlikėjai, – reikia kur kas rimtesnės sumos.
Tad nenuostabu, kad Telšiai, turėdami tokį kuklų šventės biudžetą, kviečia dalyvauti rajono mėgėjų kolektyvus ir mažiau žinomus atlikėjus. „Mes patys savame kaime ilgai negalime būti įdomūs: tą patį per tą patį matyti, – tvirtino L. Ulkštinas. – Telšius pozicionuojame kaip regiono centrą, Žemaitijos sostinę, tad ir mus reprezentuojančių renginių finansavimas turėtų būti atitinkamas. Jeigu kalbant skaičiais, pavyzdžiui, Jazzu vienos valandos koncertas be PVM kainuoja 15 tūkst. Eur. O kur dar techniniai reikalavimai, kurie minėtą sumą padvigubina.“
L. Ulkštino manymu, tokių renginių, kaip antai Telšių miesto šventė, finansavimas turėtų siekti 100 tūkst. Eur.
„Tam, kad skirtume tokias lėšas, turi būti numatyta šventės programa, paskaičiuota sąmata, įvardyta pridėtinė nauda, numatyta tolesnė vizija ir pan., – kalbėjo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkės pavaduotojas Tomas Lekavičius. – Visų pirma reikia sukurti išskirtinę šventės idėją, kuri sukviestų žmones ir iš kitų rajonų, kuri turėtų atgarsį viešumoje, kaip antai Šviesų festivalis Klaipėdoje, Stintų šventė Palangoje ir pan. Šaunu, kad apie tai šiandien kalbame. Komitetas tam ir skirtas, kad spręstume tokius klausimus.“
Kultūros įstaigų laukia dar viena pertvarka
Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja komiteto nariams trumpai pristatė brandinamą kultūros įstaigų reformą.
„Šiandien juridinį statusą turi Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Žemaitės dramos teatras, Telšių kultūros centras, Nevarėnų, Ryškėnų, Tryškių, Viešvėnų ir Žarėnų kultūros centrai, – dėstė E. Macienė. – Degaičių, Gadūnavo, Luokės, Upynos ir Varnių seniūnijose kultūros paslaugų teikimo funkciją atlieka pačios seniūnijos. Įvertinus teisinę bazę, nacionalinės strategijos dokumentus, finansines galimybes bei kitus aspektus, mūsų rajone esantis mišrus kultūros įstaigų tinklo modelis nėra geras ir šią dieną yra nepasiteisinęs. Todėl nuspręsta siūlyti kultūros įstaigų tinklo pertvarką.“
Pagal pirminį projektą siūloma atkurti anksčiau panaikintą Varnių kultūros centrą. Varnių kultūros centras turėtų filialą Luokėje. Taip pat būtų įkurtas Viešvėnų kultūros centro filialas Degaičiuose, Nevarėnų kultūros centro filialas Gadūnave, Tryškių kultūros centro filialas Upynoje.
Numatoma naikinti Žarėnų kultūros centrą, kuris taps Ryškėnų kultūros centro filialu.
Ir vėl reformos…Leiskit pagaliau kultūrininkams ramiai dirbti! Didžiųjų kultūros specialistų Kuizino ir Mažeikienės reformos nepasitvirtino, tai dabar vėl viskas iš pradžių…