Ne vienas mokyklinio amžiaus vaikas, besinaudojantis Telšių autobusų parko viešuoju transportu, yra susidūręs su jų vairuotojų griežtu elgesiu: pažymėjimų neturintys vaikai išlaipinami iš autobusų, jiems liepiama susimokėti už bilietą, ant mažamečių rėkiama.
Apie tai byloja interneto erdvėje sklindančios tėvų kalbos, skundai „Telšių ŽINIŲ“ redakcijai ir Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus darbuotojams.
„Nejau manoma, kad pažymėjimą namuose palikusį vaiką pamoko tik griežčiausia bausmė?“ – stebisi vaikų tėvai.
Monika GIRDVAINĖ
Išlaipintas ne vienas mokinys
„Telšių ŽINIŲ“ redakcijai laišką parašiusi moteris papasakojo, į kokią nemalonią situaciją pakliuvo septintokas berniukas. Telšiškės teigimu, maršrutiniu miesto autobusu namo važiavęs vaikas buvo išlaipintas iš transporto priemonės vėlų vakarą dėl to, kad su savimi neturėjo mokinio pažymėjimo, o paprašytas susimokėti nepateikė pinigų.
„Suprantame, kad tai mūsų problema, jog pamiršo pažymėjimą. Bet kur žmoniškumo faktorius?“ – stebėjosi moteris.
Ši istorija, pasklidusi socialiniame tinkle, sukėlė telšiškių tėvelių diskusiją. Vieni mokyklinukų tėvai guodėsi, kad kai kurie miesto autobusų vairuotojai nemandagiai bendrauja su vaikais, rėkia ant jų, išvaro iš autobuso, pavyzdžiui, net ir dėl to, kad mokiniai įlipa ne pro pirmąsias duris. Dar kiti pasakojo, kad anksčiau į stotelę atvažiavęs autobusas nepalaukia visai netoli esančių į stotelę ateinančių vaikų. Pasisakė ir asmuo, stebėjęs mokinio pažymėjimo neturėjusio vaiko ir vairuotojo akistatą. Lietingą dieną iš autobuso bandomam išlaipinti vaikui liudininkas sakė nupirkęs bilietėlį.
Problema žinoma
Apie konfliktus, kylančius tarp autobusų vairuotojų ir mokinių, yra žinoma ir Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriui.
„Raštiškų tėvų skundų dėl netinkamai teikiamos pavėžėjimo paslaugos Švietimo ir sporto skyrius nėra gavęs. Telefono skambučių dėl Telšių autobusų parko vairuotojų kultūros buvo sulaukta. Su paslaugos teikėju buvo kalbėtasi apie vairuotojų bendravimo su mokiniais kultūrą, mokinių vežimą mokinio pažymėjime nurodytais maršrutais, jei mokinys paliko pažymėjimą namuose“, – komentavo Švietimo ir sporto skyriaus vyriausiasis specialistas Gediminas Gudas, šiuo metu atliekantis skyriaus vedėjo funkcijas.
Pašnekovas priminė, kad, remiantis galiojančia tvarka, mokinys, įlipdamas į maršrutinį autobusą, privalo pateikti mokinio pažymėjimą ir važiuoti maršrutu, nurodytu pažymėjime.
Paklaustas, ar tėvų kaltinimai autobusų vairuotojams dėl vaikų išlaipinimo neturint mokinio pažymėjimo, jo nuomone, pagrįsti, specialistas atsakė: „Manome, kad mokinio, tuo metu neturinčio pažymėjimo, autobuso vairuotojas neturėtų išlaipinti. Mokinys turėtų būti perspėtas, kad kitą kartą pažymėjimą turėtų su savimi.“
Dvi medalio pusės
Telšių autobusų parko direktorius Saulius Bucevičius „Telšių ŽINIOMS“ teigė viešojo transporto vairuotojams priekaištų neturintis. O į konfliktus, kylančius tarp vairuotojų ir mokinių, jis siūlė pažvelgti iš kitos medalio pusės.
„Tiek senjorai, tiek ir vaikai, važiuojantys autobusu, turi turėti su savimi tai leidžiantį daryti pažymėjimą. Ir jeigu Valstybinės kelių transporto inspekcijos darbuotojai sustabdytų autobusą ir rastų pažeidimų, nukentėtų vairuotojai.
Mes sakome vairuotojams žiūrėti nuolaidžiau, jei vaikai neturi pažymėjimų kartą ar kelis, įspėti juos žodine pastaba. Bet jie klausia, kas tuomet atsakys, jei tokie atvejai kartojasi ir vaikas nuolat neturi pažymėjimo?
Aš negaliu vairuotojams liepti žiūrėti pro pirštus į tvarkos nesilaikančius asmenis, jei jiems patiems už nuolaidžiavimą gali tekti mokėti baudą“, – komentavo S. Bucevičius.
Direktorius patikino, kad žmogiškųjų faktorių autobusų vairuotojai tikrai nėra pamiršę. Esą jeigu vairuotojai viską darytų pagal nustatytas taisykles, tai konfliktai su visomis suinteresuotomis keleivių grupėmis tęstųsi nuolat. Griežtesnės priemonės, anot direktoriaus, keleiviams taikomos tais atvejais, kai nusižengimai kartojasi.
„Reiktų suprasti, kad vairuotojo darbas nėra lengvas ir kad kai kurie jaunuoliai kartais taip pat būna sunkiai sukalbami. Skatiname vairuotojus dėl nereikšmingų dalykų nekonfliktuoti, bet, aišku, kartais jiems tenka pasakyti ir piktesnį žodį.
Ugdymo įstaigų darbuotojai, tėvai taip pat turi prisidėti siekiant bendro tikslo, kad nei vaikams, nei vairuotojams nekiltų papildomų klausimų“, – įsitikinęs S. Bucevičius.
Važiavimo autobusais tvarka
Remiantis Telšių rajono savivaldybės tarybos priimtu sprendimu dėl švietimo įstaigose besimokančių mokinių pavėžėjimo organizavimo ir važiavimo išlaidų kompensavimo tvarkos, Telšių rajono mokiniai į mokyklą ir atgal į namus gali būti vežami vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais, tolimojo reguliaraus susisiekimo autobusais ir mokykliniais autobusais.
Savivaldybė, kurios teritorijoje yra švietimo įstaigos, kompensuoja visas važiavimo išlaidas kaimuose gyvenantiems bendrojo ugdymo mokyklų ir neformaliojo vaikų švietimo įstaigų mokiniams, šių mokyklų ar įstaigų darbo dienomis važiavusiems į mokyklą ar įstaigą iki 40 km ir atgal mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ar tolimojo reguliaraus susisiekimo autobusais.
Telšių rajono savivaldybės tarybos 2018 metų kovo 22-osios sprendimu visi mokiniai turi teisę miesto reguliaraus susisiekimo autobusais važiuoti nemokamai.
Nemokamai norintis važiuoti mokinys autobuso vairuotojui turi pateikti mokinio pažymėjimą.
Priekaištai senoliui
Kai straipsnis jau buvo paruoštas publikuoti, paaiškėjo, kad su nemaloniu vairuotojų elgesiu susiduria ne tik vaikai. „Telšių ŽINIŲ“ redakcijoje apsilankęs telšiškis papasakojo apie autobuso vairuotojo nežmonišką elgesį su senjoru.
Vyriškio teigimu, sausio 31-ąją Telšių autobusų parko 7-uoju maršrutu važiavę keleiviai tapo liudininkais, kaip vairuotojas be pagrindo rėkė ir užgauliojo senyvo amžiaus žmogų, norėjo jį išlaipinti iš autobuso.
„Visi girdėjome, kad senoliui su lazdele buvo paliepta lipti lauk, esą dėl girtumo. To nepadarius vairuotojas ėmė jam grasinti bauda ir policija. Man pagailo to vargšo žmogelio, jis tikrai nieko blogo nepadarė. Nei senolis triukšmą kėlė, nei girtas atrodė, nei kokias kitas taisykles pažeidė. Negana to, įsiutęs vairuotojas nukrypo nuo maršruto ir keleivius išleido kitoje vietoje, nei įprasta“, – pasakojo įvykio liudininkas.
Kasdien Telšių miesto autobusais važinėjantis vyras tvirtino, kad tai toli gražu ne pirmas atvejis, kai tas autobuso vairuotojas tyčiojasi iš keleivių. Vyro pasakojimu, nuo jo yra nukentėję tiek mokyklinio amžiaus vaikai, tiek ir suaugusieji.
„Man pačiam sunku patikėti, kad šiais laikais tokie dalykai dar vyksta. Tas vairuotojas tikrai keistas, pats nuolat kabinėjasi prie žmonių, kritikuoja, pavyzdžiui, vaikų aprangą, o jei kas pasako ką nors atgal ar ne taip pažiūri, prasideda grasinimui ir įžeidinėjimai. Visi žmonės šnibždasi tarpusavyje apie jo žiaurų elgesį, bet bijo ką nors pasakyti, kad nebūtų išlaipinti“, – apie nemalonią patirtį kalbėjo telšiškis.
Vyras turėjo priekaištų ir Telšių autobusų stoties darbuotojoms – į jo prašymus apie netinkamą vairuotojo elgesį pranešti autobusų parko administracijai, suteikti direktoriaus kontaktinius duomenis buvo pažiūrėta su pašaipa. Duomenys nebuvo suteikti.
Jei vaikas įlipa į autobusą tai vizualiai matosi jog vaikas ir jis pagal tvarka yra vežamas veltui. Kam dar tie pažymėjimų rodymas? Juk nevažinėja vaikai pirmyn atgal neislipdami visa dieną, tik tokiu atveju reikėtų sakyti vaikui, gal tu jau lipk lauk.
Taisyklės privalomos visiems ir jų reikia laikytis. To, gerbiamieji tėveliai, mokykite ir savo vaikus, o ne burnokite, kad kaltas vairuotojas.
Įmonės kultūra tiesiogiai priklauso nuo direktoriaus. Kadangi direktorius priekaištų vairuotojams neturi, vadinasi toks elgesys vairuotijų yra norma.
Važiuoju dažnai ir moku pinigus, bet kai kurių vairuotojų elgesys ”atleiskite”…