
Spalio 30–lapkričio 7 dienomis pasauliniame jaunimo teatrų festivalyje „Teatro revoliucija“ Tiumenėje (Rusija) Lietuvai atstovavo Žemaitės dramos teatro jaunimo studija „Savi“. Festivalyje telšiškių suvaidintas spektaklis „Nauja roboto ir peteliškės istorija“ sulaukė didelio pasisekimo.
Aurelija SERVIENĖ
Sulaukė susižavėjimo
Į Tiumenę iš Telšių išvyko 14 žmonių. Tai – aktoriai Vilius Dikontas, Monika Domarkienė, Emilija Gailiūtė, Dovydas Ivoškus, Simonas Jokubauskas, Gytis Kumža, Ieva Marija Noreikaitė, Elija Norvaišaitė, Eglė Simutytė, Dominyka Vaičekauskaitė, Dominykas Vaitiekus. Taip pat režisierė Laimutė Pocevičienė, garso režisierius Mindaugas Drimba, šviesų dailininkas Sergej Simonenko.
Pasak L. Pocevičienės, šis festivalis buvo puiki patirtis jauniems aktoriams vaidinti tarptautinėje scenoje ir pamatyti kitų šalių rodomų spektaklių. Penkių dienų programa buvo turtinga įvairių žanrų spektaklių iš vienuolikos šalių.
„Ruošdamiesi festivaliui šiek tiek keitėme savo spektaklį – pritaikėme jį labiau tarptautinei publikai: pakeitėme keletą scenų, padarėme iškalbingesnę kūno kalbą, pridėjome muzikos, dalį teksto vertėme į anglų kalbą, įtraukėme rusiškų pasakymų“, – pasakojo režisierė.
Įdomu tai, jog Tiumenėje vykusiame festivalyje kiekvieną parodytą spektaklį ir jame vaidinančius aktorius vertino ekspertai. Po spektaklio buvo rengiami aptarimai, ko Europoje jau nebėra.
Telšiškių spektaklį stebėjo ir vertino žymūs teatrologai Anastazija Kazmina, Marina Timašova, Merija Laaksovirta, Jak Allik, Ala Zorina.
Ekspertai pasidžiaugė, jog grupė labai „susigrojusi“, aktorių veidai šviesūs. Pagyrimų sulaukė spektaklyje iškeltos aktualios šių dienų jaunimo problemos. Visiems labai patiko pagrindinės aktorės Dominykos Vaičekauskaitės atliktas pagrindinis vaidmuo, žavėjosi Elija Norvaišaite, scenoje grojusia fleita. Išsakytos ir pastabos: daugiau techninės metaforos ir kūno kalbos.
Įspūdžiai
Aktorę Eliją Norvaišaitę teatrologai įvertino kaip įdomiausią aktorę, labai judančią, su iškalbinga kūno kalba. Toks įvertinimas labai džiugina, juo labiau kad mergina studijuoja kino režisūrą. Eliją tarptautiniame festivalyje sužavėjo Tiumenės monospektaklis „Aš karvė“, nes čia buvo panaudota daug vaizdo efektų. Be to, E. Norvaišaitė buvo atrinkta iš aktorių ir pakviesta dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, kurias vedė profesorius Michailas Čiumačenka.
Aktorė Eglė Simutytė džiaugėsi, kad vėl gali vaidinti spektaklyje „Nauja roboto ir peteliškės istorija“: „Per ilgus metus spektaklis daug kartų keitėsi, keitėsi ir patys aktoriai. Todėl vaidinant spektaklį aplankė įvairios emocijos: „O gal šį spektaklį vaidiname jau paskutinį kartą?“
Aktorė Ieva Marija Noreikaitė džiaugėsi festivalio metu suteikta galimybe pamatyti daug žanrų, įvairių šalių spektaklių. „Ši kelionė labai suartino mūsų komandą. Smagu buvo vaidinti kitokiai auditorijai“, – sakė I. M. Noreikaitė.
Aktorius Simonas Jokubauskas žavėjosi vokiečių spektakliu. Vaikinas prisipažino, kad, nors ir nemokėjo kalbos, esmę suprato, nes labai buvo išraiškinga aktorių kūno kalba. Simonas juokavo, jog kelionėje nusivylė tik vienu dalyku – važiuodamas į Sibirą tikėjosi pamatyti meškų, tačiau jų neišvydo.
Aktorius Gytis Kumža tikino, jog kelionė į Rusiją – smagūs, nauji potyriai. Mat dauguma važiavusių Rusijoje svečiavosi pirmą kartą.
Aktoriui Dovydui Ivoškai įspūdį padarė Belgrado monospektaklis. Gal todėl, kad prieš vaidinimą režisierius papasakojo esmę, todėl buvo lengviau suprasti spektaklį.
Pagrindinio vaidmens aktorius Vilius Dikontas tikino, jog kelionė į Rusiją buvo tikra atrakcija. O festivalyje matyti įvairių žanrų spektakliai buvo puiki galimybė pažinti skirtingų šalių teatro tradicijas. „Man labai patiko vaidinti Rusijoje, jų scenoje, suprantant, kad mus irgi mato daug skirtingų šalių žmonių, todėl visi labai stengėmės.“
Malonūs netikėtumai
Telšių Žemaitės dramos teatro direktoriaus funkcijas laikinai einantis M. Drimba džiaugėsi, jog kelionė buvo kupina įspūdžių ir netikėtumų: „Patį pirmą vakarą įsikūrus ir išėjus iš viešbučio sutikau seną savo draugą telšiškį Nerijų Gedminą, kuris atstovavo Estijai. Šis susitikimas buvo labai netikėtas, bet labai malonus. O dėl paties festivalio, tai organizacinių problemų tikrai neturėjome, salė buvo techniškai gerai aprūpinta, gavome viską, ko mums reikėjo. Festivalis – didelis, 22 spektakliai iš 11 šalių, todėl dalyvauti tokiuose festivaliuose yra labai svarbu ir naudinga. Vienoje vietoje tu gali pamatyti 11 kultūrų spektaklių. Didžiuojamės tokia galimybe, įgijome daug patirties, daug partnerių, draugų, kas tiesiogiai atsilieps organizuojant festivalius Telšiuose.“