
Telšių rajone daugiabučius namus administruoja dvi įmonės: savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis, kuri administruoja 54 daugiabučius namus, ir uždaroji akcinė bendrovė „Butų ūkio valdos“, kuri administruoja 151 namą. Nors viena įmonė priklauso Savivaldybei, o kita yra privati – gyventojai jas vis dar neretai sumaišo: pasirašę namo administravimo sutartį su UAB „Butų ūkio valdos“, skambina į Telšių butų ūkį ir iš jų reikalauja atlikti darbus, nors įmonė net nėra jų namo administratorius. Be kita ko, gyventojus klaidina ir labai panašūs šių įmonių pavadinimai.
„Telšių ŽINIOS“ kalbino naująjį SĮ Telšių butų ūkio direktorių Adomą Domarką, kuris patvirtino, jog painiava išties egzistuoja, ir paaiškino, kokios yra galimos jos priežastys.
Apie daugiabučių namų administravimo sutartis
Telšių butų ūkis iki 2012–2013 metų aptarnavo beveik visus rajono daugiabučius namus. Tačiau prieš daugiau nei šešerius metus didžiąją dalį jų administruoti perėmė privati bendrovė „Butų ūkio valdos“.
„Nors įmonei vadovauju dar tik pusantro mėnesio, tačiau neneigsiu, kad situacija joje yra tobulintina. Kiek man teko išsiaiškinti, prieš kelerius metus į Telšių butų ūkį buvo pakviesti daugiabučių namų atstovai pasirašyti administravimo sutarčių su „Butų ūkio valdomis“. Darbuotojas, kuris tų sutarčių pasirašymą galimai inicijavo, dirbo ir iki šiol tebedirba abiejose įmonėse – SĮ Telšių butų ūkyje ir UAB „Butų ūkio valdos“. Abi įmonės yra konkuruojančios tarpusavyje, tad natūraliai tiek visuomenei, tiek man kyla įtarimų, ar darbuotojas, eidamas pareigas konkuruojančioje privačioje bendrovėje, galėjo tinkamai atstovauti SĮ Telšių butų ūkio interesams? Todėl manytina, jog viso to rezultatas šiandien: UAB „Butų ūkio valdos“ administruoja 151 daugiabutį namą, o SĮ Telšių butų ūkis – tik 54“, – teigė A. Domarkas. Esą tai leidžia daryti prielaidą, kad pajamos, kurias galėtų gauti savivaldybės įmonė, atitenka privačiai bendrovei.
„Visuomenei trūksta aiškumo. Žmonės, kurių namus administruoja privati bendrovė „Butų ūkio valdos“, turi suprasti, jog su jų daugiabučių bėdomis savivaldybės įmonė Telšių butų ūkis neturi nieko bendro, – kalbėjo A. Domarkas. – Per mėnesį teko susidurti su keletu atvejų, kai į mus kreipėsi namų, kurių mes neadministruojame, atstovai ir reikalavo iš mūsų atlikti priežiūros darbus. Bandome gražiai paaiškinti, jog skambintų savo administratoriui UAB „Butų ūkio valdos“, tačiau mums atkerta, kad neapsimetinėtume – esą tai „jūsų dukterinė įmonė, todėl privalote atlikti savo funkcijas“.“
„Siekiant apsisaugoti nuo nesusipratimų, nuo šiol Telšių butų ūkyje yra įvesta nauja tvarka: visi mūsų administruojamų daugiabučių namų gyventojų pageidavimai yra registruojami el. paštu: info@tbukis.lt arba bendruoju telefonu (8 444) 60320“, – sakė A. Domarkas. Sužinoti, kas administruoja namą, gyventojai gali SĮ Telšių butų ūkio interneto svetainėje www.tbukis.lt, skiltyje „Aptarnaujami namai“. Neturintieji prieigos prie interneto drąsiai gali skambinti nurodytu telefono numeriu pasiteirauti.
Pagal anksčiau pasirašytą SĮ Telšių butų ūkio ir UAB „Butų ūkio valdos“ sutartį savivaldybės įmonė atlieka didžiąją dalį paslaugų gyventojams, kurių namus administruoja UAB „Butų ūkio valdos“.
Kadangi SĮ Telšių butų ūkis turi pakankamus žmogiškuosius išteklius – 63 darbuotojus ir specializuotą įrangą, todėl galėtų tiesiogiai be tarpininkų teikti visų namų administratoriaus paslaugas.
Pažymėtina, kad SĮ Telšių butų ūkis reikiamiems darbams atlikti turi ne tik kvalifikuotus specialistus, bet ir stiprią techninę bazę, kuri yra naudojama tiesioginei veiklai vykdyti: gatvių, kelių, automobilių stovėjimo aikštelėms valyti, daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektams administruoti, socialiniams ir Savivaldybei priklausantiems būstams prižiūrėti, nuotekų ir atliekų šalinimo darbams atlikti, elektros, santechnikos prietaisų ir įrengimų remonto paslaugoms teikti. Telšių butų ūkis atlieka avarijų likvidavimą, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą, miesto viešųjų erdvių priežiūrą, energetinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos administravimą, miesto pirties ir viešųjų tualetų priežiūrą bei kitas daugiabučių gyventojams bei viešųjų erdvių tvarkymui reikalingas paslaugas.
Todėl daugiabučių namų gyventojus kviečiame tiesiogiai sudaryti administravimo sutartis su savivaldybės įmone Telšių butų ūkiu. Norinčius gauti apie tai daugiau informacijos ir pasirašyti sutartis kviečiame kreiptis į vadybininką Arūną Raibužį. Vadybininko tel. 8 684 79600, el. p.: vadybininkas@tbukis.lt.
Kita tema – socialiniai ir Savivaldybės butai
Kalbėdamas apie įmonės vykdomą socialinių ir Savivaldybei priklausančių būstų priežiūrą, Telšių butų ūkio direktorius A. Domarkas pabrėžė, jog ši veiklos sritis taip pat reikalauja dėmesio. Anot A. Domarko, šiandien jo vadovaujamos įmonės apskaitoje yra 186 socialiniai būstai, iš jų – 145 Telšių mieste. Šie būstai buvo suteikti žmonėms, kurie stovėjo eilėje ir jų pajamos neviršijo Vyriausybės nustatyto dydžio. Šiandien eilėje socialinio būsto vis dar laukia apie 160 Telšių rajono gyventojų.
Savivaldybės būstų, kuriuose gyvena nuomininkai, dėl vienokių ar kitokių priežasčių laiku (lengvatinėmis sąlygomis) neprivatizavę būstų, bet turintys teisę į jų privatizavimą rinkos kainomis, Telšių butų ūkio apskaitoje yra 194 (iš jų 142 Telšių mieste). Savivaldybės būstuose gyvenantiems nuomininkams nereikia teikti turto pajamų deklaracijų už praėjusius metus, o tai sudaro galimybę turėti didesnes pajamas nei remiamos valstybės.
„Istorijų, kaip žmonės gavo tuos Savivaldybės būstus, yra įvairių. Savivaldybės būstų gyventojai, skirtingai nei gyvenantys socialiniuose būstuose, turi galimybę nuomotis būstą lengvatinėmis sąlygomis, nepriklausomai nuo jų gaunamų pajamų, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo A. Domarkas. – Ir jie turi galimybę tuos butus išsipirkti. Tačiau kodėl to nedaro? Atsakymas paprastas: kas mėnesį už buto nuomą jiems tereikia mokėti apie 10–30 Eur. Tai koks tikslas jį privatizuoti, imti paskolą ar kitaip įsigyti butą?“ Telšių butų ūkio direktorius teigė, jog šioje situacijoje matantis socialinį neteisingumą, kai apie pusantro šimto nepasiturinčių žmonių laukia socialinio būsto eilėje, kiti du šimtai, kurių pajamos galimai didesnės nei valstybės remiamos, mokėdami ašaras nuompinigių gyvena šiltnamio sąlygomis.
„Reikėtų didinti būsto nuomos įkainius iki rinkos kainų. Pakėlus nuomos kainą, galbūt dalis nuomininkų būtų labiau motyvuoti tą būstą privatizuoti arba nusipirkti nuosavą butą ir iš Savivaldybės būsto išsikelti, – svarstė pašnekovas. – Vienu ar kitu atveju laimėtų socialinio būsto fondas: surinkus daugiau pajamų iš nuomos, būtų galima suteikti daugiau paslaugų socialinių būstų gyventojams, arba atlaisvintą Savivaldybės būstą perduoti socialinio būsto laukiantiems gyventojams.“
Taip pat A. Domarkas prašo gyventojų, kurie parduoda Savivaldybei butus: „Norėtųsi, kad butai būtų palikti tvarkingi, su įranga, kuri yra neatskiriama buto dalis: lemputėmis, kriauklėmis, vonia, klozetu, dujine virykle ir pan., nes pasitaikė atvejis, kai, perimant nupirktą butą, buvęs savininkas nepaliko net lempučių.“
Turintys klausimų ir pasiūlymų susisiekti su Telšių butų ūkio direktoriumi Adomu Domarku gali tel. (8 444) 60320, el. p.: info@tbukis.lt. Adresas: Plungės g. 29, Telšiai.
Galėtų direktorius įkelti įmonės įstatus į internetinę svetainę, žinotumėm kam ta įmonė yra sukurta. Pavyzdžiui mieste yra ir daugiabučių bendrijos, pagal jungtinę veiklos sutartį tvarkantys namai, yra privatūs namai. Jeigu užsikišo tokiame būste kanalizacija, tai butų ūkio buvęs direktorius ir butų ūkio darbuotojas Urvakis atsisakydavo suteikti paslaugą motyvuodami, kad mes jūsų pastatų neprižiūrime. Nors internetinėje svetainėje yra už tokius darbus net įkainiai paskelbti. Bet mano supratimu jie savivaliaudavo. Tai jeigu butų ūkis tokios paslaugos neteikia, vadinasi miestas net neturi avarinės tarnybos. Keista mūsų savivalda…
Už kokius pinigus butų ūkio valda kėlė šventę mieste su lėktuvais. Tai žmonių pinigai. O žmonės kaip durneliai tyli ir bijo žodį pasakyti, arba nueiti į savivaldybe, dėl. valdos Bijo.
Atsakymas Valiui Virkečiui,butu valdos galimai reikalingos vienos teisėjos ir seimo nario patarėjos šeimoms.
Butu ukio valdos yra sukurta žmonių pinigams plauti