
Telšiškiai sunerimę dėl Gedimino g. 17 esančio pastato, dar kitaip vadinamo senaisiais gimdymo namais ar buvusiu spirito fabriku, būklės: statinys unikalus, tačiau jo priežiūrai trūksta dėmesio, kyla pavojus praeiviams. Atsakingi asmenys šiuo klausimu turi kiek kitokią nuomonę.
Monika GIRDVAINĖ
„Telšių ŽINIŲ“ redakcija sulaukė gyventojo nepasitenkinimo dėl Telšiuose, Gedimino g. 17, esančio pastato būklės. Telšiškis nerimavo, kad vietomis pastato plytos nubyrėjusios, virš durų ties stogu plytos vos laikosi, tad einant pro šalį jos bet kada gali sužaloti praeivius. Vyro nuomone, nekokios būklės ir stogas. Pašnekovas įsitikinęs, kad nesirūpindami unikaliu statiniu esame per žingsnį nuo nelaimės. Domimasi, nejau į valstybės saugojamų kultūros paveldo objektų sąrašą įtrauktas pastatas, keliantis pavojų praeiviams, niekam neįdomus?
Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja Birutė Každailevičiūtė informavo, jog šis Savivaldybei priklausantis pastatas nuo šių metų kovo yra įtrauktas į parduodamų objektų sąrašą. Veiklos šiame pastate nebevykdo jokia organizacija. Anksčiau ten buvo įsikūręs Telšių vyskupijos Šeimos centras, „Carito“ padalinys, Telšių maltiečių vaikų dienos centras ir kitos organizacijos.
Apie pastatą paklaustas Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gintautas Lukauskas žadėjo pasidomėti jo būkle.
„Siųsime komisiją įvertinti pastato būklės ir pagal galimybes aptvarkysime ar likviduosime tai, kas kelia pavojų gyventojams. Visą pastatą rekonstruoti būtų brangu, o ir naudos neaišku kiek“, – komentavo G. Lukauskas.
Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių skyriaus vedėjas Antanas Eičas, sulaukęs „Telšių ŽINIŲ“ klausimų, ar gyventojų nerimas pagrįstas, nuvyko apžiūrėti statinio.
„Pastato būklė gana nebloga. Kad visi saugomi objektai taip atrodytų, būtų gerai. Trūksta vienos palangės, rastos kelios nukritusios plytos“, – komentavo vedėjas.
Jis informavo, kad dėl pažeidimų šalinimo surašyti reikalavimai perduoti Savivaldybės administracijos direktoriui. Minėtiems gedimams šalinti, ant pastato pamatų ir stogo augantiems augalams nurauti skirtas mėnuo.
Dėl prie pastato durų ties stogu yrančių plytų – dėl to nerimavo į redakciją atėjęs vyriškis, A. Eičas bėdų neįžvelgė.
„Taip, be abejo, tas pastatas yra mums vertingas, bet juk pardavus jis niekur nedings. Nėra jokio teisinio pagrindo neleisti jo privatizuoti“, – į klausimą, ar nėra apmaudu, jog unikalų pastatą norima parduoti, atsakė A. Eičas. Vedėjas viliasi, kad galbūt privatininkas turės daugiau lėšų ir jo bus galima prašyti atlikti tam tikrų darbų. Savivaldybėse, tiek Telšių, tiek ir daug kur kitur Lietuvoje, susitarti dėl kultūros paveldo objektų tvarkymo, anot jo, gana sudėtinga.
Pastatas yra Telšių spirito fabriko pastatų komplekso dalis. Statytas maždaug 1898–1905 m. Objektas turi istorinę, architektūrinę, techninę vertę.
Laikas ir B.Každailevičiūtei į pensiją,naudos tikrai nulis…
Iš viso to skyriaus naudos nulis. Ko paklausi – to negausi.
Daug 100ta meciu namų, niekam nerūpi. Respublikos gatvėje yra. Kuriems galams 2 paveldos Telšiuose.
Nejau negalima kokiu projektu pasinaudojus gauti paramą rekonstrukcijai ar renovacijai? Kaimų gyventojai stogo keitimui gauna, asbestinio šiferio danga dengtų pastatų vis mažėja, ją keičia https://stogulinija.lt/produktai/stogo-danga/banguoti-lakstai/ nauja gaudami nemažas kompesacijas. O čia kultūrinis paveldas ir priežiūrai nėra lėšų? Tuomet galbūt jį parduoti, kad naujasis savininkas naudotų ir įsipareigotų prižiūrėti?