
Telšių Žemaitės gimnazijos bendruomenė ir toliau intensyviai ruošiasi respublikiniam renginiui – Mokinių, mokytojų konferencijai „Poeto Vytauto Mačernio likimo žvaigždės“ ir poeto V. Mačernio paminklo atidengimo iškilmėms Telšiuose.
Darbai prasidėjo – pievelėje jau pastatytas postamentas. Bendruomenė laukia parvežant Mačernio skulptūrą ir derina paskutines konferencijos detales. Kol vieni su džiugesiu laukia spalio 12 dienos, kiti tuo metu trypia Žemaitės gimnazijos pievelėje ir peikia skulptūrai architekto parinktą vietą bei aukštį.
Aurelija SERVIENĖ
Paminklo numatytoje vietoje nebus
Prasidėjusiais darbais prie Žemaitės gimnazijos visiškai nesidžiaugia telšiškis, skulptūros idėjos autorius, poetas, Mačernio bendravardis Vytautas Stulpinas. Jis tikino, kad skulptūra statoma ne vietoje, o svarbiausia – su juo net nepasitarus. Esą ji arti gatvės ir griūte grius ant praeivių. O tokį architekto sprendimą vadina visiška savivale: „Architektas net neturėjo moralinės teisės lįsti į tą projektą.“
Poeto teigimu, kol dar nevėlu, reikia ryžtis nugriauti šitą betono luitą ir skulptūrą statyti kuo toliau nuo gatvės. Jei taip nebus padaryta, iniciatyvos imsis pats, kartu su bendraminčiais pradės darbus kitoje vietoje.
„Reikia nugriauti! Blogiausiu atveju patys imsime kastuvus ir kasime naują vietą. Aš niekada nepasiduosiu, toje vietoje nepastatys niekas paminklo. Jei architektas būtų perskaitęs nors vieną Mačernio kūrybos eilutę kaip tikras žemaitis, kaip žmogus, kuriam labai rūpi šie dalykai, niekada nebūtų padaręs šitokių negražių dalykų…“ – pyko poetas.
Dirba profesionalai
Architektas Algirdas Žebrauskas tvirtino, kad projektas yra tinkamas, patvirtintas Kultūros ir meno tarybos ir nereikėtų juo abejoti, kaip tai daro poetas V. Stulpinas: „Netinka mokyti profesionalų, savo srities žinovų. Projektas yra patvirtintas ir jo verte tikrai nederėtų abejoti. Galų gale, jei yra kokių problemų, reikėtų apie tai kalbėtis asmeniškai, o neskalambyti ant visos parapijos.
Yra parengtas projektas nustatyta tvarka ir aptartas su skulptūros autoriumi, išdiskutuotas.
Skulptūrą pastatyti – reikia išmanyti urbanistiką. Dirbame tikrai ne bet kaip, o profesionaliai. Skulptūra bus statoma iš miesto lėšų, ne asmeninių, todėl ji turėtų tarnauti miestui ir jo žmonėms. Ji nėra poeto nuosavybė, todėl šiuos dalykus turi daryti profesionalai, negalima kritikuoti tik pradėto darbo. O tokiais pasisakymais mes negerbiame autoriaus ir pasirodome turgaus lygio. Na, jei aš sugalvočiau mokyti poetą… Bet poetas nejaučia jokio diskomforto mane mokydamas. Kad V. Stulpinas turi idėją, jis dėl to netapo architektu, geriau tegul būna poetu.“
Pasak A. Žebrausko, nereikia tiek susireikšminti, reikia išmokti bendrauti. Kiek metų jis dirba šį darbą, visada buvo atviras, nė karto nėra išvaręs žmogaus ar atsisakęs paaiškinti.
„Aš neabejoju savo sprendimu, kaip ir V. Stulpinas neabejoja savo poezija“, – tvirtino A. Žebrauskas.
Klausytis vienas kito
Žemaitės gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Dalia Pabrėžienė, besiruošdama respublikinei Mokinių, mokytojų konferencijai, vis dažniau pagalvojanti, kad mūsų visuomenėje nėra dialogiškumo.
„Be pykčio, kaip sakė Leonidas Donskis. Tik kalbėdamiesi, susitardami, o ne ignoruodami vienas kitą, puldami, žmonės gali daug nuveikti. Be ambicijų demonstravimo, be nepagarbos reiškimo, be inteligentams netinkamo sąskaitų suvedinėjimo. Tik kalbėdamiesi žmonės gali suprasti vieni kitus. Bet dar svarbiau – klausydamiesi vienas kito. Išgirsdami“, – sakė mokytoja.
Pedagogė bendruomenės vardu tikino, kad paminklo vieta gera: „Mačernis tarsi pasitinka mokinius alėjos pradžioje, einančius į gimnaziją. Paminklas toje vietoje, kur dabar numatyta, priklausytų ir gimnazijos, ir miesto bendruomenei. Jeigu jį nugrūs toliau – ar bus tinkamas sprendimas? Paminklai turi būti matomi iš daugelio pusių.“
Projektas padarytas gerai
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gintautas Lukauskas tvirtino, jog vietos, kur stovės Mačernio paminklas, keisti neplanuojama. „Projektas yra patvirtintas Kultūros ir meno tarybos – nereikėtų juo abejoti. Skulptūrai vieta parinkta ne šiaip sau, ji priderinta prie visos erdvės, susieta su Mažosios bažnytėlės, gimnazijos erdve. Šiuo metu esu gavęs protokolinį sprendimą dėl pamato pažeminimo, pasirašytą architektės Gintarės Baltrūnės, Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjos Eglės Macienės ir vieno mano skyriaus specialisto. Galbūt pamatas ir bus pamažintas – pritaikytas dabartinei erdvei, bet ateityje, kai bus rekonstruojama šalia esanti gatvė, vėl keisis erdvė, paminklą vėl reikėtų rekonstruoti pritaikant naujai erdvei“, – kalbėjo vedėjas, įsitikinęs, kad projektas yra padarytas gerai ir nieko keisti nederėtų.
Ne Stulpinas, o Žebrauskas susireiksmines. Jei paminklas poetui, reikia ir su jais tartis. Jie labiau dvasinius dalykus suvokia, kai tuo tarpu architektas – piniginius. Ypač gėdinga ignoruoti idėjos autorių. Tai lygu idėjos vagystei, plagiatui
Nu taip, čia svarbiausias yra Stulpinas, jaučiu ir paminklas primins Stulpiną jaunystėje 🙂
Visi čia vienodai susireikšminę. Taip veiksmas vyksta ne iš pagarbos Mačerniui, o noro pasirodyti.Prie buteliuko susidialoguos….Žemaitė garsi.
Prašau pažiūrėti reportažą šia tema.https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=fBuh2TJJhoE
Gal leiskim vieną kartą dirbti profesionalams, kiek galima lysti ne į savo daržą. Grynai turgaus boba tas „poetas” juokas ima atsirado visažinis :DDD
kaip smagu komentuoti ir viską stebėti tyliai… tokia ta mūsų visuomenė…