
Ganėtinai sena, tačiau nepamiršta istorija: prieš daugiau nei metus Telšių rajono savivaldybė už beveik 100 tūkst. Eur iš Telšių rajono savivaldybės tarybos nario Danieliaus Rupšio nusipirko daugiabutį namą Ryškėnuose. Nusipirko ir nusprendė, jog užbaigs namo statybas (daugiabučio statyba baigta tik 75,68 proc.) ir jame įrengs 35 socialinius butus. Juolab kad ir pinigų tam lyg ir yra – 2016 m. gautas Europos Sąjungos finansavimas 59 butams įsigyti. Taigi, kažkuriuo momentu buvo pagalvota, kam tų butų tiek pirkti, jeigu didžiąją dalį jų galima įrengti iš Tarybos nario nupirktame daugiabutyje! Deja, šį sprendimą mūsų valdžia priėmė nepasitarusi su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Šių metų sausio 10 d. Savivaldybė sulaukė VšĮ Centrinės projektų valdymo agentūros rašto, kuriame suraityta didžiulė špyga: esą Europos Sąjungos pinigėlių, kurie yra skirti 59 butams pirkti – daugiabučio namo rekonstrukcijai bei jam pritaikyti socialiniams būstams, naudoti nevalia, nes tai būtų per brangu.
Antanas NEKRAŠIUS
Atmetė Savivaldybės prašymą
2016 m. pabaigoje Telšių rajono savivaldybės administracija kartu su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra pasirašė projekto „Socialinio būsto fondo plėtra įsigyjant butus“ finansavimo sutartį. Iš Europos Sąjungos lėšų (734 964 Eur) ir Savivaldybės biudžeto lėšų (129 700 Eur) per dvejus metus suplanuota nupirkti 59 socialinius būstus Telšių ir Varnių miestuose, Tryškių ir Luokės miesteliuose (iš viso ketinama įsigyti 21 vieno kambario, 32 dviejų kambarių ir 6 trijų kambarių butus, kurių bendras plotas siektų 2 859 kv. m).
Telšių rajono savivaldybė, įgyvendindama šį projektą, per metus sugebėjo įsigyti vos keletą naujų butų. O ir greičiausiai nei stengėsi, nei skubinosi: juk įrengus 35 socialinius būstus buvusiame D. Rupšio name, likusius ne taip jau sunku ir nupirkti. Ramia širdimi, tvirta ranka 2017 m. pabaigoje Telšių rajono savivaldybės vadovai kreipėsi į VšĮ Centrinę projektų valdymo agentūrą su prašymu pakeisti projekto veiklą į socialinių būstų įrengimą ir būstų pirkimą.
Tačiau tokiam prašymui VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra nepritarė.
Jos rašte Telšių rajono savivaldybės administracijai teigiama, jog rizikos, kad nepavyks Savivaldybei laiku įgyvendinti projekto – nupirkti 59 butų – kol kas nėra. O pakeitus projekto veiklą, t. y. leidus lėšas naudoti ne tik naujiems butams pirkti, bet ir būstams įrengti, vos ne puse milijono eurų išaugtų projekto vertė. Naujų būstų įrengimas ir butų pirkimas kainuotų 1,347 mln. Eur (iš jų rangos darbams, t. y. 35 butams įrengti buvusiame D. Rupšio name, planuojama skirti 849 835 Eur), o dabartinė bendra projekto vertė – 864 664 Eur.
Netgi daugiau. Agentūra patikrino Telšių rajono savivaldybės administracijos prašyme pateiktus skaičiavimus ir nustatė, kad daugiabučio namo rekonstrukcijai atlikti reikalingų darbų vertė sieks net 1,109 mln. Eur, o kartu su likusių 24 butų nupirkimu projekto kaštai nuo pradinės jo vertės padvigubės – iki 1,613 mln. Eur. Esą todėl lėšos būtų naudojamos neracionaliai.
S. Urbonas nesutinka su Agentūros pozicija
„Taip, susirašinėjimas vyksta, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas. – Mano manymu, ministerijos pozicija yra neteisinga. Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimas įrengti 35 butus Ryškėnuose esančiame daugiabutyje buvo teisingas ir laiku. Nes įvertinus nekilnojamojo turto rinką, šiuo metu Telšiuose nelabai yra ko pirkti. O ir butų kainos yra milžiniškos.“ Anot S. Urbono, įvertinus tai, kiek šiandien kainuotų nupirkti 35 butus, įrengti juos Ryškėnų daugiabutyje būtų gerokai ekonomiškiau.
Apie Agentūros rašte pateiktus skaičiavimus, kuriais vos ne dvigubai viršijama bendra projekto vertė, Savivaldybės administracijos direktorius kalbėjo, jog nesuprantantis, pagal ką buvo suskaičiuota tokia suma. Esą Savivaldybė yra parengusi techninį projektą, kuriame aiškiai įvardinta, jog rekonstruoti daugiabutį ir jame įrengti 35 socialinius būstus kainuoja apie 850 tūkst. Eur.
„Aš kvestionuoju visą šitą Agentūros raštą, – sakė S. Urbonas. – Be jau minėtų skaičiavimų, man taip pat yra keista ministerijos pozicija, kada skaičiuojamos butų kainos remiantis VĮ Registrų centro duomenimis ir siūloma juos pirkti, nes jie esą pigūs. Mes puikiai žinome, kad Registrų centre nekilnojamojo turto kainos pateikiamos ženkliai mažesnės, nei yra iš tikrųjų. Ir tai galima lengvai patikrinti – pasižiūrėti skelbimuose. Pavyzdžiui, neremontuotą 2 kambarių butą šiandien Telšiuose galima įsigyti mažiausiai už 26 tūkst. Eur. Tokia ministerijos pozicija… tarsi gyvenimas provincijoje nevirtų. Jeigu Vilniuje yra didžiulė butų pasiūla, nes pristatyta daugybė naujų daugiabučių, tai Telšiuose ji nėra didelė. Pas mus po nepriklausomybės atkūrimo pastatytas tik vienas naujas daugiabutis namas… Ir jeigu dabar pirktume visus 59 butus – įsivaizduokite, kaip Telšiuose iškreiptume nekilnojamojo turto rinką.“
Kitas dalykas, S. Urbono teigimu, Europos Sąjunga skyrė finansavimą 59 butams įsigyti. Ir jeigu Telšių rajono savivaldybė per numatytą laikotarpį šio rodiklio nepasieks, t. y. laiku nenupirks arba pritrūks pinigų visiems 59 butams nupirkti, tai teks grąžinti projektui skirtas lėšas, net ir tas, kurios jau bus išleistos socialiniams būstams įsigyti. „Ir ką tada ministerija sakys? Kad Savivaldybė nemoka pirkti butų, nes juos perka per brangiai? Kaip tame pasakyme: žirafa aukščiau – jai toliau matyti. Taip ir ministerijai: ji aukščiau sėdi, jai neva geriau matyti, kas pas mus vyksta. Bet mes gyvename čia ir mes geriau žinome, kas aplink mus dedasi“, – tvirtino Savivaldybės administracijos vadovas.
apsijuoke taryba su rupsiu, kuriam uz plytu kruva tiek tukstanciu sumokejo. dabar gal zagsi tarybos nariai toki š nupirke? ar jiems jau viskas tas pats. panašu kad tas pats. vakar apsidirbo iki ausu taryba balsuodama del zelnio
Eilinės sapalionės pono S.Urbono,visi kvaili jis tik protingas.Kvestionuoti agentūros raštą per ,,skystas,,.
Didelė,didelė užuojauta – kažkam nenuskilo.
Otkatai seniai sumokėti, nes antstolis tuos visus butus pardavinėjo už 40 000 Eurų, o savivaldybė nupirko už 96 000. Taip kad otkatai seniai sumokėti, bet ne tame esmė. Čia yra padarytas nusikaltimas, kurį turi tirti prokuratūra, o kalti asmenys, atlyginti padarytą žalą. Kad būtų aiškiau, visi projekto rengėjai ir balsavę už tai turi savivaldybei atlyginti padarytą žalą, nes už tarybos narių ir urbono pinigus buvo pirkta plytų krūva, o už visų mūsų pinigus, kuriais disponuoja urbonas ir nieko nesuprantantys rankų kilnotojai, dar save vadinantys tarybos nariais. Amen .
Byla Saulę Didyjį,kaip paveldėtoją aferų,turėtų pasiekti ir už pakartotiną Formacijos fabriko statybą(kodėl po ATA V.K.ten viskas buvo išmontuota???ir stebuklingu būdu vėl atstatyta!!!Plungės g.garažai irgi turi socdemų nenuplaunamą dėmę.Žinia kaip būdavo perkami socialiniai būstai:pažįstami būdavo įspėjami,kad tai vyks ir jie laukdavo to momento nes kainos būdavo labai išpūstos,nauda suprantama kam…Ryškėnų išskirtinis griuvėsių”kompleksas” ne išimtis
matydami atvirus nebaudžiamus aferizmus, grobuonių plėšikavimus žmonės emigruoja, geria, žudosi, skesta neviltyje.
O „VALDŽIA” giriasi nuopelnais laikraščiuose…….
Va galetu padaryt siuolaikiska vandens parka su pirtim, baseinu,jakuzzi,nusileidimo kalneliais, kavine, pokyliu sale. Kad be tik privatus asmenys imtu pelna is pokyliu nuomos, bet ir valstybe, juk dabar labai populiarus toks laisvalaikis
Normalioje visuomenėje kur piliečiai gerbia vieni kitus ir save pačius tokios akivaizdžios vagystės yra negalimos. Šiuo atveju normalioje šalyje jau senai prokurorai būtų apgynę viešajį interesą.