
Praėjusį ketvirtadienį Telšių rajono savivaldybės taryba patvirtino sprendimo projektą, pagal kurį prašoma įsteigti po vieną etatą Telšių kultūros centre ir Žemaitės dramos teatre. Telšių kultūros centras panoro 0,75 etato viešųjų ryšių ir 0,25 etato informacinių technologijų (IT) specialistų pareigybių, o Žemaitės dramos teatras – profesionalaus aktoriaus.
Antanas NEKRAŠIUS
Teatre – 14,5 etato ir nei vieno aktoriaus
„Atsižvelgdami į Telšių rajono savivaldybės Žemaitės dramos teatro vykdomų veiklų plėtrą, dedamas pastangas tapti profesionaliu dramos teatru bei siekdami užtikrinti geresnę teikiamų paslaugų kokybę, prašome padidinti Žemaitės dramos teatro maksimalų etatų skaičių iš 14,5 į 15,5, – savo prašyme įsteigti dar vieną etatą rašė Žemaitės dramos teatro direktorė Eva Stonkevičienė. – Telšių rajono savivaldybės Žemaitės dramos teatre planuojama vidaus struktūros pertvarka, kurios tikslas – administracinio aparato mažinimas funkcionaliau paskirstant darbus, sukuriant efektyvią kultūrinės veiklos planavimo ir organizavimo sistemą bei sukoncentruojant įstaigos potencialą į menines teatrines veiklas.“ Esą šiam tikslui pasiekti Žemaitės dramos teatro įstaigai reikalingas vienas papildomas kūrybinio darbuotojo etatas, kuris užtikrintų galimybę teatre dirbti ne tik mėgėjams, bet ir profesionalams bei pritraukti papildomų lėšų iš projektinės veiklos ir pasirodymų.
Sprendimą dar svarstant Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas pasiteiravo, apie kokias struktūrines pertvarkas kalba teatro direktorė, ši atsakė, kad planuojama restruktūrizuoti veiklą. „Šiuo metu įstaigoje yra etatai, pareigybių pavadinimai ir atliekamos funkcijos, bet nėra funkcionaliai įgyvendinamos užduotys, – Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje kalbėjo E. Stonkevičienė. – Jeigu atsirastų du skyriai – Kultūros ir meno skyrius bei Techninio aptarnavimo ir ūkio skyrius – šiek tiek pasistumdytų subordinacija tarp kolektyvo narių. Planuojame mažinti administracijos aparatą – būtų panaikintas pavaduotojo etatas ir liktų tik direktorius, personalo specialistas-vadybininkas ir po pusę etato bilietų kontrolieriaus ir specialisto.“
Tačiau Žemaitės dramos teatre atsirastų du nauji skyriai kartu su jiems vadovaujančių vedėjų etatais. Anot E. Stonkevičienės, skyrių vedėjais taptų tie patys teatre dirbantys asmenys, o ir lėšų nereikėtų papildomai – išsiverstų turimais resursais.
Kalbėdama apie prašomą papildomą profesionalaus aktoriaus etatą, Žemaitės dramos teatro direktorė teigė, kad 2017 m. pradžioje pasikeitė LR teatrų ir koncertinių įstaigų įstatymas, kuris šiandien tapo LR profesionaliojo scenos meno įstatymu. Esą įstatymo pakeitimai įpareigoja kelti teatrų profesionalumą. „Šiandien teatras neturi nei vieno profesionalaus aktoriaus, – kalbėjo E. Stonkevičienė. – Mes turime nuolat besikeičiantį jaunimą, su kuriuo dirba režisierė Laimutė Pocevičienė, ir suaugusiųjų trupę, nuo kurios narių užimtumo, darbų, noro dalyvauti teatro gyvenime ir atstovauti jam esame labai priklausomi. Įsteigus vieną profesionalaus aktoriaus etatą – mes turėtume galimybę pakelti teatrą šiek tiek aukščiau.“
Į šiuos direktorės žodžius replikavo Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas: „Su vienu profesionaliu aktoriumi Jūs pereitumėte į kitą lygį?! Monospektaklius ketinate statyti? Aš nesu prieš šį sprendimą, tačiau, mano manymu, trūksta diskusijos. Visų pirma – kokį teatrą mes norime matyti? Dabar pristeigti profesionalių aktorių etatų… man atrodo toks chaotiškas sprendimas. Ir nereikia savęs apgaudinėti – papildomų lėšų steigiant etatus visada reikia. Jei ne šiemet – jų reikės kitąmet.“
„Žiūriu į tą visą teatro struktūrą… Turite 15-ka darbuotojų ir norite vieno aktoriaus? – svarstė Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Rimantas Adomaitis. – Gal daugiau jūs ten aktorių etatų įsteikite. Dabar Jūs ten 15-ka dirbate, sukatės: vienas specialistas bilietus pardavinėja, kitas – už personalą atsakingas. Ar reikia personalo vadybininko, kada įstaigoje vos 15-ka etatų? Su vienu aktoriumi jūs penkiolikos etatų neišlaikysite!“
„Nebūtinai naujai įsteigtu aktoriaus etatu dirbs tik vienas aktorius. Tai gali būti ir du, ir trys, ir netgi keturi atlikėjai, kurie būtų nusamdyti kokiam laikinam projektui“, – patikslino E. Stonkevičienė bei priminė, kad Žemaitės dramos teatre etatų skaičius nuo 2009 m. nedidėjo, o tik sumažėjo 4 etatais.
„Mes ne prieš, kad teatras gyvuotų, keltų profesionalumą, – toliau tęsė R. Adomaitis. – Mes kalbame apie tai, kad šiandien scena yra tuščia – niekas joje nedirba. Tai kam tada yra reikalingi tie 15-ka etatų, jeigu aktorių nėra?! Parodykite rezultatus: yra skirtos lėšos – mes prašome 7–8 mėgėjiškų spektaklių per metus ir keleto profesionalių. Gal nereikėtų mums pradėti smulkintis dėl to papildomo etato… Mes norime rezultatų.“
Senka Kultūros centro viešųjų ryšių specialisto geranoriškumas
Telšių rajono savivaldybės kultūros centro direktoriaus pavaduotojas kultūrinei veiklai, pavaduojantis direktorių, Linas Ulkštinas kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės tarybą su prašymu kultūros centre įsteigti 0,75 etato viešųjų ryšių ir 0,25 etato IT specialisto pareigybes. Savo prašymą L. Ulkštinas argumentavo tuo, kad pasibaigus „Telšių – Lietuvos kultūros sostinės 2016“ renginiams, organizuojamų renginių nesumažėjo. Tačiau visuomenė pajuto informacijos apie vykstančius renginius stygių (pernai projektui „Telšiai – Lietuvos kultūros sostinė 2016“ įgyvendinti buvo įdarbinti du viešųjų ryšių specialistai). Esą reikalingas kompetentingas specialistas, gerai susipažinęs su visuomenės informavimo darbo specifika, puikiai išmanantis lietuvių kalbą, gebantis operatyviai ir tiksliai, pasitelkdamas skirtingas visuomenės informavimo priemones (Telšių kultūros centro internetinė svetainė, žiniasklaida, radijas, televizija, socialiniai tinklai, telefonai, vizuali spausdintinė medžiaga ir kt.), iškomunikuoti reikiamą informaciją, sudomindamas didžiąją visuomenės dalį ir ją pritraukdamas aktyviai dalyvauti renginiuose.
Anot Telšių kultūros centro laikinojo vadovo, svarbi ne tik informacijos sklaida, bet ir inovatyvių, bendruomenei patrauklių projektų rengimas, todėl viešųjų ryšių specialistas, kai nevyks renginiai, rengs kultūrinei veiklai ir įvairioms iniciatyvoms organizuoti skirtų projektų paraiškas, ieškos skirtingų finansavimo šaltinių jiems įgyvendinti ir taip pritrauks Telšių rajono savivaldybės kultūros centrui specialiąsias lėšas.
IT specialistas reikalingas, nes Telšių kultūros centras taip pat turi nemažą kompiuterių tinklą, kurį nuolat reikia prižiūrėti, ne sykį buvo įsilaužta į Kultūros centro svetainę, ją reikia tinkamai apsaugoti. O tuo pasirūpinti gali darbą išmanantis ir vietoje būnantis specialistas, nes samdyti firmą šiam darbui Telšių kultūros centrui yra brangu.
„Atsižvelgiant į poreikį išsaugoti aukštą Telšiuose organizuojamų ir vykstančių renginių lygį, renginys bus sėkmingas ne vien dėl režisūrinių sprendimų, bet ir dėl teisingo, tikslingo bei atsakingo anksčiau minėtų specialistų darbo, kurių veikla dažnai nepastebima, bet yra matoma ir pasiekia visuomenę, – savo prašyme dėsto L. Ulkštinas. – Įvertinus Telšių kultūros centro organizuojamų renginių kiekį, jaučiamas žmogiškųjų išteklių stygius pateikiant informaciją apie juos ir apšviečiant visuomenę pasibaigus renginiui, todėl prašome skirti 0,75 etato viešųjų ryšių specialisto-projektų vadovo ir 0,25 etato informacinių technologijų specialisto pareigybėms įsteigti.“
Savivaldybės administracijos direktorius S. Urbonas komiteto posėdyje suabejojo, ar šiandien reikia kalbėti apie naujų pareigybių įsteigimą Telšių kultūros centre. Esą netrukus bus skelbiamas konkursas naujam direktoriui, todėl būtų logiška palaukti jo. „Ateis naujas vadovas su savo mąstymu, vizija – gal jis sakys, kad iš viso nereikia jam tiek etatų įstaigoje“, – Verslo, ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje kalbėjo S. Urbonas.
„Šiandien Telšių kultūros centras turi 0,25 etato viešųjų ryšių specialisto, – į Savivaldybės administracijos direktoriaus žodžius atsakė L. Ulkštinas. – Labai dažnai pirmiausia prašoma parodyti rezultatą, o tik vėliau kalbame, reikia žmogų priimti į tas pareigas ar ne. Mūsų viešųjų ryšių specialistas (Donata Kazlauskienė, – red.) rezultatą jau parodė. Bet dirbant 0,25 etato, tas geranoriškumas po truputį senka. Kartais tenka ir savaitgaliais dirbti po 12–14 valandų… Yra truputėlį nenormalu negauti už tai tinkamo atlyginimo.“
Išgirdęs šiuos laikinojo direktoriaus žodžius, S. Urbonas atrėžė, kad tas Telšių kultūros centro viešųjų ryšių specialistas savaitgaliais ir renginių metu dažniausiai dirba kaip Seimo nario padėjėjas (D. Kazlauskienė taip pat eina ir Seimo nario Valentino Bukausko padėjėjos pareigas).
Ginčus nutraukė Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Almantas Lukavičius, teigdamas, kad per daug diskutuojama ir laužoma iečių dėl kelių papildomų etatų įsteigimo.
Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Telšių rajono savivaldybės taryba po trumpų diskusijų bei išklausiusi Telšių kultūros centro ir Žemaitės dramos teatro vadovų, vis dėlto nusprendė įsteigti po vieną etatą abiejose kultūros įstaigose.
Kai pradėjau skaityti straipsnį, tai pritariau Urbono žodžiams. Bet kai patvirtino tuos etatus, tai liko aišku, kad trūksta principingumo. Todėl ir yra bardakas..Mokyklų direktoriai, darželių vedėjos, seniūnas.., kurie pencininkai. Nėra valios juos atleisti ir priimti jaunus žmonės.
O dėl viešinimo, tai savivaldybės puslapyje yra dvi skiltys: VERSLAS IR TURISMAS, kurie tik vietą užima, nėra ten naujos informacijos. Tai geriau padarytų KULTŪRA. Tokios vat mintys.
tipo biurokratai pasimaivė dėl akių bet vis tiek ciniškai įdarbino naujų biurokratų.ne mažina, bet didina dykaduonių armiją.kur matyta, teatre 15 biurokratų ir nė vieno aktoriaus? sudegęs teatras. tai gal ir nevadinti įstaigos teatru, o „direktoriaus draugų bendrovė”…. kaip atrodytų pvz. mokykla kur 100 mokytojų ir nė vieno mokinio? bet valdininkams tai nė motais. svarbu saviem darbo vietą parūpinti,o visa kita – dzin
Gal pats laikas atsisakyti eks direktoriaus-bilietų plėšytojo etato teatre…. 😀
na ir komentarai…diletantų paistalai (beje ir posėdžių „svarstytojai“ nedaug nuo jų atsilieka)Kiek man žinoma, aktorių etatai yra steigiami profesionaliose teatruose, o Telšių Žemaitės dramos teatras toks nėra. Tai mėgėjų teatras, kuriame vaidinantys aktoriai negauna atlygio. Manau, priimtas sprendimas įsteigti bent vieną aktoriaus etatą, tai ėjimas profesionalaus teatro link. „Turite 15-ka darbuotojų ir norite vieno aktoriaus?“…. na ir klausimas. Ir dar kas paklausė…. Ir kas tokius „žinovus“ į tarybą išrenka….