Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi Telšių Ąžuolyno gatvės gyventoja. Moteris piktinosi, kad kaimynas stato malkinę per arti jos sklypo, didelis pastatas užgoš jos šalia esantį daržą. Garbaus amžiaus telšiškė prašė pasidomėti, ar statybos vykdomos legaliai, ar prieš statydamas kaimynas neturėjo gauti jos leidimo.
Monika GIRDVAINĖ
Skundas dėl statybų
Prieš kurį laiką Ąžuolyno g. gyventojas vietoje senos apgriuvusios malkinės nusprendė pastatyti naują, darbai dar tęsiami. Naujas statinys kaimynei kelia nerimą.
„Anksčiau čia buvo pašiūrė, o dabar statomas aukščiausias pastatas beveik prie pat mano tvoros, nepalikus jokio atstumo net praeiti. Pastatas užstos saulę mano daržui. Nejau statant tokius statinius, nereikia paisyti reikalavimų, pasitarti su kaimynais“, – stebėjosi moteris.
„Telšių ŽINIOMS“ malkinę statantys kaimynai teigė, kad statybos vykdomos teisėtai, tam turimi leidimai. Kaimynės skundus ir nepasitenkinimą jie laiko bandymu susidoroti.
„Senoji malkinė buvo įteisinta registrų centre, tad naująją statome laikydamiesi senosios išmatavimų – tokio pat ilgio, pločio, aukščio. Gal apgriuvusi malkinė anksčiau atrodė mažesnė, tačiau reikalavimams nenusižengiame. O tai kaimynei viskas negerai, nesvarbu, ką bedarytume“, – teigė malkinę statantis Ąžuolyno g. gyventojas.
Užfiksuoti mažareikšmiai pažeidimai
Įvertinti statybos darbų buvo atvykęs Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) Telšių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Ramūnas Birškys. Rimtų pažeidimų statybvietėje jis neužfiksavo.
VTPSI duomenimis, patikrinimo metu, įvertinus statytojo turimus dokumentus, liudytojų parodymus, nustatyta, kad toje pačioje statybos vietoje yra buvęs tokio pat užstatymo ploto Nekilnojamojo turto registre įregistruotas statinys. Buvęs ir statomas statinys, specialistų teigimu, pagal savo techninius parametrus priskirtinas nesudėtingų statinių kategorijai, kurio statybai toje teritorijoje neprivalomas statybos projektas.
„Tačiau buvęs pastatas visiškai išardytas. Naujo pastato pamatai betonuojami arčiau nei trys metrai iki sklypo ribos, dėl to statytojas privalėjo gauti gretimo žemės sklypo savininko sutikimą. Inspekcija, atlikdama skundų tyrimus, vadovaujasi asmenų prašymų, skundų, pranešimų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybos inspekcijoje taisyklėmis. Pagal taisykles pažeidimas, kai statytojas naujo nesudėtingo statinio statybai neturi Statybos įstatymo 23 straipsnio 1 dalies 5 punkte nurodyto statybą leidžiančio dokumento – žemės sklypo savininko rašytinio sutikimo (kai jis privalomas) – yra laikomas mažareikšmiu. Inspekcija, įvertinusi visas aplinkybes bei remdamasi minėtomis taisyklėmis, priėmė sprendimą skundo nagrinėjimą nutraukti“, – komentavo VTPSI vyriausioji specialistė, atstovė viešiesiems ryšiams Vida Aliukonienė. Specialistė pridūrė, jog pareiškėja informuota, kad dėl savo teisių ir teisėtų interesų turi galimybę kreiptis į teismą.
Reikalavimai statyboms
V. Aliukonienė informavo, kad dažniausiai vykdant statybas privačioje valdoje VTPSI Telšių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus specialistai pagal gyventojų skundus nustato pažeidimus dėl pastatų bendrasavininkų atliekamų bendro naudojimo objektų remonto darbų (laikančiųjų sienų, stogo konstrukcijų ir pan. pertvarkymo darbai), pažeistų sklypo ribų ar neišlaikytų atstumų iki sklypo ribos. Taip pat dažni pažeidimai dėl statybos darbų be privalomų statybą leidžiančių dokumentų bei dėl statybos statinių, kurių naudojimas galimai pablogina prieš tai buvusias sąlygas aplinkiniams (tvartų, dirbtuvių statybos).
„Gretimų sklypų savininkų (valdytojų) sutikimas privalomas norint statyti statinį mažesniu nei reglamentuota atstumu iki sklypo ribos. Toks pat reikalavimas galioja ir rekonstruojant statinį“,– į klausimą, kokiais atvejais vykdant statybas reikalingas gretimų sklypų savininkų sutikimas, atsakė V. Aliukonienė. Ji pridūrė, kad reikalavimai statinių statybai iki 3 m atstumu nuo sklypo ribos nustatyti statybą leidžiančiuose dokumentuose. 3 m atstumu nuo sklypo ribos statinio (pastato ar stogą turinčio inžinerinio statinio) bet kurių konstrukcijų aukštis, skaičiuojant jį nuo žemės sklypo ribos žemės paviršiaus altitudės, negali būti didesnis kaip 8,5 m. Didesniais atstumais statinių konstrukcijų aukštis gali būti didinamas išlaikant reikalavimą, kiekvienam papildomam per 8,5 m aukščio metrui atstumas didinamas po 0,5 m. Šiame punkte nurodyti atstumai gali būti mažinami gavus besiribojančio žemės sklypo savininko ar valdytojo rašytinį sutikimą.
„Reikalavimai norint rekonstruoti ar statyti naują statinį priklauso nuo žemės sklypui galiojančių teritorijų planavimo dokumentų sprendinių, statinio kategorijos (nesudėtingas, neypatingas, ypatingas), vietovės, kurioje yra statinys, jo padėties gretimybių atžvilgiu, įregistruotų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų“, – sakė V. Aliukonienė.
Dėl reikalavimų, taikytinų konkrečiu statybos atveju, specialistė pataria kreiptis į savivaldybės administraciją ar pasikonsultuoti su Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos specialistais telefonu (8 5) 207 3333 arba užpildžius elektroninę paklausimo formą adresu: http://lan.vtpsi.lt/cgi-bin/klausimai-atsakymai/ka.pl
maza mat jau saules,visi i ta pacia zeme atgulsime
Jei statyboms reikalingos kopecios https://www.bausa.lt/irankiai/kopecios-pastoliai/atremiamos-kopecios dar nereiskia, kad statinys uzstos saule. Musu kaimyne kreipesi, kad lietvamzdziai jai saule uzstoja. Greiciausiai tai tiesiog tokia zmoniu rusis, kuri ipratusi del visko skustis. Manau jie yra tiesiog nelaimingi
nu dar tokios bėdos neteko girdėti, bet šiaip jei užstoja saulę, užsisako tegul kitą malkinę, pagamins žemesnę, bet ilgesnę?