Gegužės 12 dieną Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyriaus gydytojai atliko pirmąją gydymo įstaigos istorijoje peties sąnario protezavimo operaciją. Sėkmingai, be komplikacijų Telšių ligoninėje pirmą kartą atlikus šią operaciją, ateityje tokį gydymą planuojama taikyti ir kitiems pacientams.
Monika GIRDVAINĖ
Po traumos teko protezuoti sąnarį
Prasiplėtė Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyriaus paslaugų spektras – nuo šiol čia bus atliekamos ne tik kelio ir klubo sąnarių, bet ir peties sąnario protezavimo operacijos.
Pirmoji laimingoji, kuriai buvo atlikta ši operacija, – telšiškė Rimantė Gibiežienė. Prieš trejus metus važiuojant dviračiu parvirtusiai moteriai lūžo žastikaulis, ji negalėjo pakelti rankos, judinti sąnario. Pacientė buvo gydoma taikant įvairius metodus, tačiau patologijos nepavyko panaikinti.
„Vos patyrus traumą, moteriai buvo atlikta osteosintezė – lūžę kaulai sujungti plokštele ir sraigtais. Po to ji buvo operuota dar kartą, išimti metalai, tačiau, deja, liko kaulo poslinkiai, kurie dėl lūžimo ypatumų negalėjo sugyti. Nuspręsta, kad pacientei būtina atlikti peties sąnario protezavimą“ – sakė Telšių ligoninės Traumatologijos skyriaus vedėjas Sigitas Kaktys. Būtent jis su dar dviem ligoninės traumatologais ortopedais – Kristina Norkute bei Klaudijumi Beinaravičiumi – pirmą kartą gydymo įstaigos istorijoje ir atliko peties sąnario protezavimo operaciją. Telšių medikams padėjo, operacijos metu konsultavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikose dirbantis ortopedas traumatologas Antanas Vizgirda. Taip pat buvo atvykę vilniečiai atstovai iš kompanijos, kuri tiekia gydymo įstaigai protezus.
Operacija vyko sėkmingai
S. Kaktys pasakojo, kad peties sąnario protezavimo operacija truko apie 3 valandas – beveik dvigubai ilgiau negu protezuojant kelio ar klubo sąnarius.
„Tokių operacijų technika yra komplikuota, todėl atliekant ją reikėjo įdėti daug triūso. Atlikti peties sąnario protezavimo operaciją yra sudėtingiau, nei protezuoti kitus sąnarius, nes šalia žastikaulio yra daug kraujagyslių, nervų, audinių, todėl būtina juos kruopščiai atidalinti, pašalinti, kas nereikalinga.
Didesniąją dalį operacijos laiko ir buvo atliekami šie veiksmai, o ne dedamas sąnarys“, – kalbėjo vedėjas.
Jis pridūrė, kas operacija pavyko sklandžiai, nebuvo jokių sutrikimų, pacientė jaučiasi gerai. Jos pooperacinis laikotarpis – sėkmingas. Pacientė bus perkelta į Reabilitacijos skyrių.
Džiaugiasi rezultatu
Nepraėjus nė savaitei po operacijos, ponia Rimantė „Telšių ŽINIOMS“ teigė jau jaučianti pagerėjimą. 48 metų telšiškė guodėsi anksčiau net negalėdavusi pakelti rankos, visus darbus dažniausiai atlikdavo su viena, sveikąja dešine ranka. Po šios operacijos moteris jau pradeda judinti traumą patyrusią ranką.
„Nesigailiu operaciją nusprendusi darytis Telšių ligoninėje ir iš tiesų net nesvarsčiau galimybės operuotis kitur. Jaučiau, kad su ta ranka nieko geriau nebus, tai nusprendžiau rizikuoti ir operuotis. Pamaniau, kad ar važiuosiu į kitus miestus, ar operuosiuosi Telšiuose – tas nieko nekeičia, juk jeigu operacija pasiseks, tai pasiseks, jei ne – tai ne. Gydytojas specialiai tikrai nieko blogo nedarys. Jaučiuosi puikiai, dabar norisi kuo greičiau pasveikti, kur nors įsidarbinti“, – pasakojo R. Gibiežienė.
Moteris už puikią priežiūrą ir aukštą teikiamų paslaugų kokybę išreiškė padėką visam Telšių ligoninės Traumatologijos skyriaus kolektyvui, ypač operaciją atlikusiam S. Kakčiui.
Atliks visiems pacientams
Traumatologijos skyriaus vedėjas teigė, kad nuo šiol peties sąnario protezavimo operacijos bus atliekamos visiems pacientams. Jau yra laukiančiųjų šios operacijos.
Pabrėžiama, kad tokio tipo protezavimo operacijos nuolatos atliekamos tik didžiosiose šalies ligoninėse Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, o kitos gydymo įstaigos peties sąnarį protezuoja retai.
„Tokių operacijų poreikis buvo ir anksčiau, tik viskam turi pribręsti, reikalingos tinkamos sąlygos. Be to, tokioms operacijoms reikia pasiruošti, daug dirbti, kad įvaldytum operacinę metodiką. Nieko ypatingesnio nepadarėme, negu kad daro tokias operacijas kitose ligoninėse atliekantys medikai, tik tas mūsų pavyzdys rodo, kad pritaikant technologijas galima žengti pirmyn, nesvarbu, kokio lygio ligoninė bebūtų“, – tvirtino S. Kaktys.
Vedėjas informavo, kad peties sąnario protezavimas atliekamas dviem atvejais – patyrus traumą arba esant sąnario artrozei. Jeigu lūžta trys ar daugiau žastikaulio fragmentų, protezavimo operaciją rekomenduojama atlikti skubiai, o kai yra artrozė – t. y. susidėvi sąnario kremzlė, atlikus protezavimo operaciją, peties sąnarys vėl tampa judrus.
Peties sąnario, kaip ir kitų protezavimo operacijų ir protezų išlaidos finansuojamos iš valstybės biudžeto.