
Beveik 639 mln. eurų – tokia įspūdinga Europos Sąjungos (ES) lėšų injekcija vien praėjusiais metais pasiekė įvairius šalies privataus ir viešojo sektoriaus projektus.
Finansų ministerijos duomenimis, tai yra rekordiniai skaičiai – didžiausia per metus išmokėta ES struktūrinių fondų investicijų suma per visą pastarąjį dešimtmetį.
Įsibėgėjantys 2025-ieji taip pat pateikia daugiau nei optimistines prognozes. Šių metų pirmąjį ketvirtį per visas ES investicijų programas jau yra išmokėta beveik 200 mln. Eurų.
Skaičiuojama, kad šiemet iš 2021–2027 m. ES investicijų projektų vykdytojus pasieks daugiau nei 1 mlrd. eurų. Dar 1,445 mlrd. eurų bus išmokėta pagal RRF (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo) priemonę.
Taigi šiais metais į Lietuvos ekonomiką turėtų įsilieti dar solidesnė ES investicijų lėšų dalis nei pernai – iš viso daugiau nei 2,5 mlrd. eurų.
Šis finansavimo šaltinis neabejotinai išlieka viena svarbiausių priemonių kurti dar patrauklesnei, modernesnei ir stipresnei Lietuvai, neaplenkiant ne tik didžiųjų miestų, bet ir atokesnių šalies kampelių gyventojų.
Nuoseklias pastangas mažinti regionų atskirtį taip pat liudija iškalbinga statistika – kaip skelbia Finansų ministerija, praėjusius metus galima įvardyti regioninių investicijų proveržio metais.
2024-aisiais iš visų Investicijų programos suplanuotų 1,62 mlrd. eurų investicijų Lietuvos regionų vystymuisi įvairiems projektams paskelbta kvietimų net už 933 mln. eurų ES lėšų.
O iš tiesų už šių skaičių slypi gausybė galimybių – įkvepiančių idėjų, vizijų, kūrybingų ir ambicingų žmonių, kurių praėjusiais metais suplanuoti bei pateikti projektai ir galiausiai – įgyvendinti darbai suteiks didžiulį postūmį reikšmingiems regionų ateities pokyčiams.
Iš viso 2021–2027 m. Investicijų programos planams numatyta beveik 6 mlrd. eurų ES lėšų. Praėjusiais metais jau paskelbta kvietimų už kiek daugiau nei 2 mlrd. eurų, pasirašyta sutarčių už beveik 1,7 mlrd. eurų, o išmokėta 510 mln. eurų – tai yra 70 proc. visų 2024 m. suplanuotų lėšų.
Nuo 2021 iki 2025 m. šios programos rėmuose iš viso paskelbta kvietimų už maždaug 4,5 mlrd. eurų (75 proc.) skirtų ES lėšų, sutarčių pasirašyta už 2,6 mlrd. eurų (44 proc.), o išmokėta 728 mln. eurų (12 proc.).
Be Investicijų programos, dar 129 mln. eurų ES lėšų praėjusiais metais išmokėta pagal 2014–2020 m. Veiksmų programą.