Žemaitiški užrašai – draugystės su bretonais rezultatas

Parašė:  2017-07-28

Praėjusią savaitę Telšiuose svečiavosi turistų pora iš Prancūzijos, Bretanės regiono – Odette ir Daniel. Tai – penktoji jų viešnagė Žemaitijos sostinėje. Pasirodo, Bretanė ir Žemaitija turi kažką bendro.
Aurelija SERVIENĖ
Graži draugystė
Telšius prancūzai pažino prieš 25-erius metus. Viskas prasidėjo nuo to, kai pas juos į Prancūzijos šiaurės vakaruose esantį Bretanės regioną atvyko Telšių folkloro ansamblio „Insula“ delegacija. Žemaičiai buvo apgyvendinti prancūzų šeimose. Odette ir Daniel namuose įsikūrė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių apskrities pirmininkė Sigita Dacienė.
Žemaičių ir bretonų draugystė įsiliepsnojo: važiavo vieni pas kitus, bendravo laiškais, mokėsi kalbų, stengėsi pažinti svetimas šalių kultūras. Per 25-erius draugystės metus jau įvyko 10 gražių susitikimų.
Odette ir Daniel Telšiuose svečiavosi penkis kartus. Paskutinysis jų vizitas buvo prieš septynerius metus. Šią vasarą atvykę į Žemaitijos sostinę svečiai buvo pakerėti miesto pasikeitimų. Ypač žavėjosi sutvarkyta Masčio ežero pakrante, juokavo, ar tai tikrai tas pats ežeras.
„Visa jūsų Lietuva labai graži – daug žalumos, ežerų, gyvena draugiški žmonės“, – kalbėjo svečiai.
Odette ir Daniel Prancūzijoje gyvena Bretanės regione. Tai, pasak jų, panašiai kaip Lietuvoje Žemaitija. Bretanės regionas išskirtinis savo kalba, savo žmonėmis, jų charakteriu – kažkuo labai artimas žemaičiams. „Bretonai yra autonomistai, jie nori būti nepriklausomi. Aš – tikra bretonė, šeimoje kalbėjome būtent šia kalba, bet kai išėjau į mokyklą, buvau mokoma taisyklingos prancūzų kalbos“, – prisiminė Odette.
Parsivežė idėją
Bretanės regione prieš daugelį metų svečiavosi ir Žemaičių kultūros draugijos Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius. Didžiausią įspūdį jam paliko savitas regiono išskirtinumas, jo kalba, o ypač sužavėjo miestų ir miestelių įvažiavimų pavadinimai užrašyti tiek prancūzų, tiek bretonų kalba. Tokią idėją A. Dacius parsivežė ir į Telšius. Nors pradžioje ji nesulaukė palaikymo, tačiau bėgant laikui atsirado keletas žmonių, kurie šią idėją išplėtojo ir įgyvendino. Tai – Degaičių seniūnijos seniūnas Antanas Kontrimas ir architektas Algirdas Žebrauskas. Dabar jau ne tik Telšiuose, bet ir daugelyje rajono miestelių įvažiavimus puošia žemaitiški pavadinimai, Telšiuose yra daug skulptūrų su žemaitiškais užrašais.
Svečiams iš Bretanės patinka, kad ir žemaičiai gerbia bei puoselėja savo krašto identitetą. Jie džiaugiasi idėja miestų bei miestelių užrašus rašyti ir žemaitiškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar patenkinti mokinių maitinimu ugdymo įstaigose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt