Žemaitijos sostinė ruošiasi Žemaitijos metams

Parašė:  2018-04-17

Pernai LR Seimas 2019-uosius paskelbė Žemaitijos metais. Žemaitijos sostinė Telšiai jau ėmė ruoštis būsimiems minėjimo renginiams. Telšių rajono savivaldybės mero Petro Kuizino sudaryta darbo grupė šiandien dirba ties būsimų renginių programa, kurią gegužės pabaigoje ketinama teikti Telšių rajono savivaldybės tarybai tvirtinti.
„Kaip būsimų Žemaitijos metų minėjimo renginių įžangą šiemet ant Zakso kalno norime iškelti aukščiausią ir didžiausią Lietuvoje Žemaitijos vėliavą. Kad niekam nekiltų pagundų pretenduoti į mūsų miesto istorinį Žemaitijos sostinės vardą“, – teigė Telšių rajono savivaldybės meras P. Kuizinas.
Antanas NEKRAŠIUS
Telšių rajono savivaldybės mero P. Kuizino teigimu, sudaryta darbo grupė šiandien šlifuoja būsimą kitų metų renginių programą. Nors, kaip sakė meras, programos „griaučiai“ jau yra, bet detalizuoti jos, kol nebus visiškai ištobulinta, jis nenori. Esą programą Telšių rajono savivaldybės tarybai tvirtinti ketinama pateikti jau gegužės mėnesį, tada ir bus galima kalbėti plačiau. „Be Savivaldybėje dirbančių specialistų, siūlymus dėl Žemaitijos metų minėjimo renginių teikia kultūros centrų darbuotojai, Žemaičių kultūros draugija priešakyje su Stanislovu Kasparavičiumi, prof. Algirdu Žebrausku, Andriumi Daciumi. Stipriai į šią veiklą įsijungė ir Varnių regioninis parkas.
Darbo grupė labai plati, ir tikiuosi, jog būsimų renginių programa bus tikrai įspūdinga“, – sakė meras.
Tačiau P. Kuizinas su „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojais pasidalijo keliais būsimais Žemaitijos metų minėjimo akcentais. Rajono vadovas pasakojo, kad dar šių metų liepos 13-ąją – Durbės mūšio dieną – planuojama Telšių miesto amfiteatre suorganizuoti atvirą konferenciją žemaitiškumo tema. Į ją bus pakviesti žymūs Lietuvos istorikai. O po jos ant Zakso kalno numatoma iškelti aukščiausią ir didžiausią Lietuvoje Žemaitijos vėliavą. Anot mero, suplevėsuosianti Žemaitijos vėliava bus gerai matoma visiems: tiek atvykstantiems į Telšius, tiek po juos vaikščiojantiems. Ji bylos apie tai, kad žmogus yra ne kur kitur, bet pačioje Žemaitijos sostinėje. „Vėliava dar turės ir kitą paskirtį: kad niekam nekiltų pagunda pretenduoti į mūsų miesto istorinį Žemaitijos sostinės vardą“, – šypsojosi P. Kuizinas.
Idėja iškelti pačią aukščiausią ir didžiausią Lietuvoje Žemaitijos vėliavą, kaip sakė meras, kilo kalbantis su J. E. Telšių vyskupu Kęstučiu Kėvalu. „Nors J. E. vyskupas K. Kėvalas nėra žemaitis, bet džiaugiasi Telšiais, Telšių vyskupija, – kalbėjo P. Kuizinas. – Esame sutarę kartu dirbti, bendradarbiauti ruošiantis Žemaitijos metų minėjimo renginiams.“
Darbas ruošiantis Žemaitijos metams verda ir Seime. Šiuo klausimu Parlamente rūpinasi Laikinoji Žemaičių grupė, kuriai vadovauja Rimantė Šalaševičiūtė. Grupei priklauso ir mūsų Seimo narys Valentinas Bukauskas.
Skaitytojams priminsime, kad 2017 m. rudenį Seimas, atsižvelgdamas į tai, kad 2019-aisiais bus minimos pirmą kartą Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose (Ipatijaus kronikoje aprašant Haličo-Voluinės didžiųjų kunigaikščių ir Lietuvos taikos sutartį minimi ir du žemaičių kunigaikščiai Erdvilas (Gerdvilas) ir Vykintas) 800-osios metinės, paskelbė šiuos metus Žemaitijos metais.
Seimo nutarime pabrėžiama Žemaitijos lemiama reikšmė Lietuvos ir Baltijos jūros rytų pakrantės XIII–XIV a. valstybių formavimosi istorijoje Vokiečių ordinui vykdant kuršių ir prūsų genčių nukariavimus, taip pat pažymimas Žemaitijos vaidmuo Europos istorijoje 1236–1422 m. laikotarpiu, 200 metų trukusi kova su Ordinu ginant savo žemę ir laisvę, indėlis į pergalę Saulės ir Durbės mūšiuose užtikrinant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės stiprėjimą, apsaugant latvių ir estų žemes nuo prūsų likimo.
Seimas šį sprendimą priėmė pripažindamas Žemaitijos indėlį per visą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės gyvavimo laikotarpį į valstybės gyvenimą, išlaikant prigimtinę savastį, kalbą, papročius, tradicijas ir savitą krašto istoriją.
Pagal priimtą nutarimą Parlamentas Vyriausybei pasiūlė sudaryti Žemaitijos metų komisiją, kuri iki 2018 m. gruodžio 1 d. parengtų Žemaitijos metų paminėjimo programą, ir 2019 m. valstybės biudžete numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
LILIPUTŲ CIRKAS – kovo 23 d. 12 val. Telšiuose! Jubiliejinė 30-mečio programa! (1)

DĖMESIO! Išsikirpus šią skrajutę, kurią rasite „Telšių ŽINIŲ“ laikraštyje – taikoma 1 Eur. NUOLAIDA. Garsiausia pasaulyje […]

2019-02-26
DŽENTELMENAI (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Paskutinį kovo sekmadienį bus įvedamas vasaros laikas. Kokia Jūsų nuomonė?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt