Žemaitijoje stiprios Užgavėnių šventės tradicijos

Parašė:  2019-03-15

Triukšmingos ir linksmos Užgavėnės „Germanto“ progimnazijoje

Kaip ir pridera, progimnazijoje skambėjo nuotaikingos Užgavėnių dainos, buvo žaidžiami žaidimai, pasigamintomis tarškynėmis vaikai kėlė triukšmą.
Būtinas šventės akcentas – persirengėliai. Išmoningai ir kūrybingai čigonėmis, giltinėmis, daktarais, raganomis, žydukais tapo daug mokinių ir mokytojų. Jų „paradas“ sulaukė ovacijų. O kokios Užgavėnės be Lašininio ir Kanapinio, be jų kovos ir Kanapinio pergalės! Aišku, Lašininis buvo nugalėtas.
Kaip žiema pasitrauks, jei nebus sudeginta Morė. Per Užgavėnes mūsų mokykloje jų atsirado ne viena ir net ne dešimt! Įspūdingą didžiulę Morę apsupo visas būrys mažesnių morikių – kiekvienos klasės mokiniai jas su meile pagamino, išpuošė, išdabino… Tačiau jų likimas negailestingas…
Šventės dalyviai gardžiais blynais, atsineštais iš namų, vaišino vieni kitus, ragavo ir šiltutėlių mokykloje iškeptų įvairių blynų su saldžiais priedais ir kvapnia arbata.
„Germanto“ progimnazijos jaunųjų žurnalistų būrelis

Smagiais liaudies šokiais varė lauk žiemą

Užgavėnių dieną lietus ir vėjas nedžiugino, bet su gera nuotaika Nevarėnų pagrindinės mokyklos aktų salėje įvairiausi personažai trankiai varė žiemą – čigonės šoko šokį, pristatė Užgavėnių šventę, kiti persirengėliai: priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai, 1–4 klasių mokiniai, sakė eilėraščius.
Pasirodę Kanapinis ir Lašininis šventės dalyviams uždavė mįslių, paporino keletą prietarų apie Užgavėnes. Žinoma, o kaip be jų kovos. Visi stebėjome ir palaikėme Kanapinį.
Lauke sudeginę šventės simbolį – Morę, skanavome mamų Erikos ir Reginos gardžių blynų.
Tikėkimės, kad mokytojų Indrės ir Ingos surengtas smagus renginys išvarys žiemą, o gera šventės dalyvių nuotaika prišauks pavasarį.
Danutė RAMANČAUSKYTĖ

Žėima, žėima, biek ėš kėima!

Užgavėnėmis Telšių centro „Viltis“ bendruomenė pradėjo kovo 5-ąją. Sakoma, kad per Užgavėnes reikia daug ir sočiai prisivalgyti, tada būsi sotus ir stiprus visus metus.
Užgavėnės simbolizuoja žiemos išvarymą, siekiant prisišaukti pavasarį, bei žymi paskutinę žiemos mėsiedo dieną.
Senoliai Užgavėnes švęsdavo labai trankiai. Taip šią dieną stengiamės paminėti ir mes: daug šokome, dainavome, žaidėme žaidimus, stebėjome trumpą humoristinį darbuotojų pasirodymą – Lašininio ir Kanapinio kovą, į kurią įsitraukė klientai ir darbuotojai. Visi buvome pasipuošę kaukėmis. Kokių tik persirengėlių nebuvo – net akys raibo nuo išradingumo ir spalvingumo.
Mus aplankė persirengę ir su trankia muzika pasirodę Dūseikių grupinių gyvenimo namų gyventojai su darbuotojomis.
Šventės pabaigoje Morė, skambant garsiai skanduotei „Žėima, žėima, biek ėš kėima“, buvo sudeginta.
Telšių centro „Viltis“ kineziterapeutė Laura BIKNIŪTĖ

Varuom žėima vėsė ėš kėima

Blogas oras nesutrukdė atšvęsti Užgavėnių Degaičių seniūnijoje. Kaukėti Užgavėnių personažai bei kiti susirinkusieji Eigirdžių pagrindinės mokyklos fojė šoko tradicinius ratelius, buvo vaišinami Eigirdžių bendruomenės keptais blynais bei šiupiniu. Vėliau ėjo į lauką pažiūrėti Lašininio ir Kanapinio, „Užgavėnių partijos“ atstovo, kovos, sudeginti Morės. Degaičiuose būrelis persirengėlių, parke pasišokę ir pasivaišinę blynais, taip pat sudegino Morę.
Smagu, kai į tradicinius renginius ateina įvairių kartų atstovai šeimomis. Mamos ir senelės, ne vienerius metus lydėjusios savo vaikus ir anūkus, ateina pačios pabūti Užgavėnių šurmulyje.
Bendrystė, jungianti Degaičių seniūniją ir jos bendruomenes, Eigirdžių pagrindinę mokyklą, Telšių r. savivaldybės Karolinos Praniauskaitės VB Degaičių filialą, padėjo įveikti blogą orą ir suteikė galimybę tęsti tradicijas.
Virginija KERŠIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo. Ar užtenka pramogų Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt