Vis dar rusenant abejonėms dėl pratęstos sutarties teisėtumo, Taryba suderino „Litesko“ investicijas

Parašė:  2018-07-10

Praėjusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai pritarė dar vienoms UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ investicijoms į Telšių miesto šilumos ūkį. Nors dalis opozicijoje esančių Tarybos narių abejojo, ar teisėtai šiandien UAB „Litesko“ valdo Telšių šilumos ūkį, piktinosi, jog iki šiol nėra parengtas būtiniausių investicijų planas, bet investicijos reguliariai teikiamos Tarybai derinti, valdantieji „tyliuoju buldozeriu“ vis dėlto suderino beveik 100 tūkst. Eur siekiančias investicijas į šilumos ūkį.
Antanas NEKRAŠIUS
Abejoja sutarties teisėtumu
Vos tik pateikus Tarybai derinti UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ investicijas, Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Almantas Lukavičius pasidomėjo, ar Savivaldybė jau yra gavusi atsakymą iš Konkurencijos tarybos dėl sutarties pratęsimo su minėtu šilumos tiekėju. Tačiau iš karto sulaukė kito Tarybos nario Algirdo Bacevičiaus priekaištų, esą svarstomas papildomų investicijų klausimas, o ne sutarties teisėtumas.
„Jeigu kalbame apie įmonės, kuri neteisėtai valdo mūsų turtą, investicijas – tai reikia kalbėti ir apie teisėtą valdymą, – A. Lukavičiaus pusėn stojo Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Trečiokas. – Aš labai abejoju, netgi galiu pasakyti, jog esu įsitikinęs, kad tai (pratęsta sutartis su UAB „Litesko“, – red.) įvyko neteisėtai. Žinome, kad buvo sudaryta komisija. Komisija savo darbo nepadarė, išvados ne tokios, kokių tikėjomės ir ko prašėme. Esmė tokia: šitos investicijos į turtą per likusį trumpą sutarties galiojimo laiką tik brangina eksploataciją ir bus įskaičiuotos į šilumos kainą. Reikia atsakyti, kiek mes dar tokių papildomų investicijų priimsime ir kiek dar kartų telšiškiams brangs šiluma.“
Savo ruožtu A. Lukavičius prisiminė, kad sutartyje, kuri, anot jo, neaišku, ar yra teisėta, yra numatyta investuoti į biokuro katilą. „Šiemet investicijų į katilą nebus. UAB „Litesko“ pasakė, kad jiems tai yra per didelė našta. Taigi, Telšių laukia dar vienas brangus šildymo sezonas“, – kalbėjo politikas.
Įsiplieskusias diskusijas ėmė stabdyti Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas.
Anot rajono vadovo, Savivaldybė Konkurencijos tarybai yra išsiuntusi visą jų prašytą dokumentaciją, tačiau atsakymo dėl sutarties teisėtumo dar nėra gavusi. „Kol neturime atsakymų, kad sutartis yra neteisėta, ji yra teisėta. Ir nenorėčiau, kad eskaluotumėte, jog kažkas čia neteisėtai dirba“, – drausmino Tarybos narius meras.
Biokuro katilą atnaujins tik kitais metais
Į politikų klausimus, kodėl šiemet nenumatytos investicijos į Luokės katilinės biokuro katilą, bet perkamas dyzelinis generatorius už 33 tūkst. Eur, sutiko atsakyti Tarybos posėdyje dalyvavęs UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ direktorius Vygintas Mikaila.
„Puikiai žinote, kaip kiekvieną žiemą Telšiuose dingsta elektra. Ir kuo toliau – tuo dažniau. O ESO savo padalinį iškėlė į Klaipėdą, ir norint, kad greitai būtų sureaguota į gedimą, – problematiška, – dėl dyzelinio generatoriaus įsigijimo būtinumo kalbėjo V. Mikaila. – Nors valandai ar dviem sutrikus elektros tiekimui, mes nebešildome vartotojų, negaminame karšto vandens. Čia viena problema. Kita – stoja tinklo siurbliai, dėl ko susidaro hidraulinis smūgis į šilumos tinklą. O kas tai yra hidraulinis smūgis – puikiai atsimenate 2006 m. žiemą. Vien dėl to mums reikalingas generatorius.“
Kalbėdamas apie investicijas į biokuro katilą, UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ direktorius svarstė, jog galbūt dalis Tarybos narių neteisingai suprato, kad katilas nebus renovuojamas. Esą 2018–2019 m. šildymo sezonui bus atliktas tik paprastas katilo remontas, o kitąmet planuojamos jau ženklios investicijos.
Suderintos papildomos investicijos
Telšių rajono savivaldybės taryba suderino 99 210 Eur siekiančias 2018 m. papildomas UAB „Litesko“ filialo „Telšių šiluma“ investicijas į Telšių miesto šilumos ūkį.
Įmonė ketina investuoti 15 943 Eur į šilumos apskaitos prietaisų įsigijimą ir įrengimą. Naujais bus pakeisti nepataisomai sugedę, pasenę ir fiziškai susidėvėję 28 šilumos skaitikliai.
Naujų šilumos katilų įrengimo Kalno g. ir Šviesos g. katilinėse investicijos sieks 15 tūkst. Eur. Kalno g. katilinėje 2018 m. numatoma vietoje esamų senų ir susidėvėjusių ir neefektyvių katilų suprojektuoti, sumontuoti ir pastatyti du naujus ekonomiškus dujinius katilus, dirbančius kondensaciniu režimu. Esą katilu naudingo veiksmo koeficientas padidės nuo vidutinio 86 proc. iki 96 proc., ir tai leis sumažinti kuro sąnaudas iki 10 proc.
Šviesos g. katilinėje šiuo metu yra pastatyti 2 dujomis kūrenami katilai. Šiais katilais pagaminta šiluma yra tiekiama Šviesos g. gyvenamiesiems namams, kurių 90 proc. buvo renovuoti 2015–2016 m. Po pastatų renovacijos suvartojamos šilumos kiekis juose sumažėjo apie 40 proc. Esami katilinės katilai dėl ženkliai sumažėjusio šilumos suvartojimo šiuo metu yra ne tik per didelės galios (sumažėjęs šilumos gamybos efektyvumas), bet taip pat esamiems katilams reikalinga atlikti kapitalinį remontą, kadangi jie pastatyti 1982 m. Šviesos g. katilinėje numatoma pastatyti 2 naujus po 100 kW galios kondensaciniu režimu dirbančius katilus, kūrenamus dujiniu kuru, kurie užtikrins efektyvesnį ir patikimą katilinės darbą. Planuojama, kad po atnaujinimo naudojamų dujų kiekis šilumos gamyboje sumažės iki 8 proc.
Be to, po namų renovacijos sumažėjus šiluminės energijos poreikiui, esami tinklo cirkuliaciniai siurbliai yra per didelės galios ir neefektyvūs. Numatoma pastatyti naują mažesnės galios tinklo cirkuliacinį siurblį su dažnio keitikliu, kuris leis sutaupyti iki 30 proc. elektros energijos ir užtikrins ekonomišką šiluminės energijos tiekimą šilumos vartotojams.
Šiemet UAB „Litesko“ numato investuoti ir į šilumos tiekimo tinklų rekonstrukciją. Investicijų suma siekia 24 867 Eur. Planuose – atstatyti susidėvėjusias Masčio, Vilniaus, Respublikos g. šilumos tinklų atkarpas bei užtikrinti patikimą ir nepertraukiamą šilumos tiekimą vartotojams galimai palankesne kaina, mažinti šilumos nuostolius tinkluose ir šilumos tiekimo poveikį aplinkai, padidinti energijos vartojimo efektyvumą šilumos tiekimo srityje ir namų ūkiuose, pagerinti vartotojams tiekiamos šilumos kokybinius parametrus. Numatoma rekonstruoti nedidelio skersmens seniausius ir problemiškiausius šilumos tiekimo tinklus, kurių atsparumas yra gerokai sumažėjęs dėl išorinės korozijos pažeisto metalo, savo įmonės pajėgomis užsakant tik medžiagas ir projektavimo darbus. Šia investicija taip pat bus panaikintos šiluminės kameros, kuriose yra drenažo tinklų.
Taip pat UAB „Litesko“ už 4 300 Eur planuoja pakeisti Telšių miesto Luokės g. esančios katilinės biokuro salės langus bei įsigyti ilgalaikio turto už 39 100 Eur (33 000 Eur kainuojantis mobilus dyzelinis generatorius, 4 600 Eur – Luokės g. katilinės vandens šildymo katilo traukos ventiliatoriaus dažnio keitiklis bei 1 500 Eur vertės cirkuliacinis siurblys Šviesos g. katilinės šilumos tiekimo sistemai).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Liepos pabaigoje sukanka 100 dienų, kada pareigas pradėjo eiti tiesiogiai išrinktas Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. Kaip vertinate naujojo rajono vadovo veiklą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt