Velykų stalo puošmena – putpelių kiaušiniai

Parašė:  2019-04-19

Telšių rajone, Eigirdžių kaime, šeštus metus nedidelį putpelių ūkį puoselėja Edita ir Zigmas Nevardauskai. Tėvams aktyviai talkina putpelių ūkio entuziastas sūnus Matas.
Prieš šv. Velykas putpelių ūkyje – pats darbymetis, mat taškuotų kiaušinukų poreikis šiuo laikotarpiu išauga keliskart. Norinčiųjų šventinį stalą papuošti mažučiais kiaušiniais atsiranda vis daugiau.
Aurelija SERVIENĖ
Augina tik estiškas putpeles
Pirmosios putpelės – „Mirgu-margu“ veislės – Nevardauskų ūkyje apsigyveno prieš šešerius metus. Šeimininkai teigė, kad tai nutiko per smalsumą, o gal ir sūnaus Mato įtaka buvo, mat jis – didelis putpelių kiaušinių mėgėjas.
Taip 2013 m., artėjant rudeniui, eigirdiškiai apsisprendė auginti putpeles. Kadangi šiems paukščiams reikalinga bent +14–15 laipsnių temperatūra, būtina buvo pradėti šiltinti ir šildyti patalpas arba baigti tik kilusį sumanymą.
„Gaila buvo visko atsisakyti – užsidegimo netrūko. Šiltinti ir šildyti patalpą, kur bus laikoma 15 putpelių, tiesiog neapsimokėjo – kiaušiniai taptų auksiniai. Nusprendėme plėstis. Susiradome ir aplankėme Estijoje esančią 60 000 putpelių fermą. Negalėjome atsistebėti putpelininko užsidegimu pasakoti apie putpelininkystės plonybes, ūkininkavimo subtilumus“, – pasakojo vyriškis.
Draugystę su svečios šalies putpelių augintojais eigirdiškiai tęsia iki šiol. Iš estų fermos nuolat atnaujina veislinį putpelių būrį, perka putpeles, veislinių putpelių kiaušinius. Taip, bėgant metams, Nevardauskai tapo vieni iš nedaugelio Lietuvoje, auginantys estiškas putpeles. Jie džiaugiasi, kad šios veislės putpelių įsigyja iš vienos vietos ir jos visada vienodos. Estiškų putpelių kiaušiniai didesni: parduotuvėje perkami kiaušiniai sveria 10–12 g, o estiški – 14–16 g.
Ūkyje – 500 putpelių
Nevardauskai tvirtino, kad 500 putpelių ūkis – tik jų hobis. Tam, kad galima būtų uždirbti, reikia bent 3 000–4 000 putpelių.
Šeimininkas juokavo, kad jų putpelių ūkis pagal gyvūnų galvų skaičių yra didžiausias rajone.
Putpelių kiaušinių mėgėjai
Mūsų šalyje putpelių kiaušiniai nėra labai populiarūs. Kaip pavyzdį Zigmas pateikė Estijos gyventojus: estas per metus suvalgo apie 50 putpelių kiaušinių, o lietuvis – vos 5.
Nevardauskų šeima putpelių kiaušinių suvalgo gal net 10 kartų daugiau nei statistinis estas. Naudoja juos blynams, kiaušinienei, šaltibarščiams ir kt. Vienu metu šeima fotografavo tai, ką gamino, o galutinis to rezultatas – išleistas spausdintas leidinys.
E. Nevardauskienė pritaria, jog putpelių kiaušinukus galima valgyti su lukštais. Jie sako patys yra išbandę vienos gydytojos pasiūlytą receptą: „Ilgesnį laiką lupame kiaušinius ir lukštus dedame į šaldytuvą. Po to juos malame ir dedame į puodą su vandeniu virti. Verdama dviem tikslais: taip yra pasterizuojami ir išsiplauna kiaušinio plėvelė. Likusį „smėliuką“ dedame į orkaitę ir išdžiūvusį galime laikyti ilgai. Tokius miltelius naudoti yra daug priimtiniau.“
Vištos ar putpelės kiaušinis?
Z. Nevardauskas įsitikinęs, jog dvejoti, kuris – vištos ar putpelės – kiaušinis vertingesnis, net nereikėtų: „Tai – putpelių kiaušiniai! Paklausykite, kaip skamba: višta ir putpelė. O vaikams kokia pramoga! Kas pabando, pasiskaito, žino jų savybes. Visų pirma – tai estetika. Na, pažiūrėkim, kaip atrodo putpelės kiaušinio puselė šaltibarščiuose arba gražiai perpjauta ant salotų.“
Virto kiaušinio receptas
E. Nevardauskienė atskleidė mėgstamiausią jų šeimos virto kiaušinio receptą: „Užverdame puodą vandens – tiek, kad sudėjus kiaušinius virimas nesustotų. Pridedame šaukštą druskos tam, kad geriau luptųsi lukštas. Verdame 2 min. 20 sek. – nei daugiau, nei mažiau. Nupilame karštą vandenį, stipriai sukratome, kad sutrupėtų lukštai, ir užpilame šaltu vandeniu. O jau tada lupame, lupame, lupame…“
Kiaušinis – rekordininkas
Smagu žinoti, kad Nevardauskų putpelių ūkyje auginamų estiškų putpelių kiaušinis – Lietuvos rekordininkas. 2014 m. padėtas kiaušinis yra įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą ir kol kas šito rekordo dar niekas neviršijo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Aletrikas -Ginekologas parašė:

    Jazau narvuose augina,Laisve Putpelems !!!!!

  2. *|* parašė:

    Narvuose augina,Laisve Putpelems !!!!!

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo. Ar užtenka pramogų Telšių rajone?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt