Varniuose bus statomas modernus paminklas Lietuvos šimtmečiui

Parašė:  2018-04-13

Varniuose, Motiejaus Valančiaus skverelyje, šalia rekonstruojamo Motiejaus Valančiaus namo ir Motiejaus Valančiaus paminklo, išaugs naujas statinys – paminklas, skirtas Lietuvos šimtmečiui paminėti. Paminklo menine išraiška jau rūpinasi profesorius Romualdas Inčirauskas, idėja ir architektūrinis sprendimas – architekto profesoriaus Algirdo Žebrausko.
Balandžio 7 dieną vyko paminklo pirmųjų darbų pristatymas. Dalyvavo ir paminklo idėja džiaugėsi Jo Ekscelencija Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas, Varnių parapijos klebonas Domas Gatautas, Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas.
Aurelija SERVIENĖ
Idėjos – Varniuose pastatyti paminklą, žymintį Lietuvos šimtmetį, – autorius A. Žebrauskas tikino, jog prie to eita labai nuosekliai: daug kalbėta su seniūnu, vyko svarstymai su bendruomene, išspręsti biudžetiniai reikalai ir kt.
Šįkart rinktasi iš keturių variantų – prof. R. Inčirausko kūrinys buvo pats įdomiausias, už jį pasisakė ir didžioji dalis bendruomenės.
„Viską įvertinusi bendruomenė pasisakė, jog dabar yra ne 1928 metai, turime sukurtą visiškai kitokią erdvę. Turime M. Valančiaus paminklą, jau visai kitokį, nors formos išlaikytos, mastelis ir kt. dalykai. Todėl dabar turėtume tęsti tuos darbus, kuriuos jau esame pradėję. Šalia restauruojamas M. Valančiaus namas, o pagrindinė idėja yra ta, jog M. Valančiaus skverelyje turi dominuoti M. Valančius“, – pasakojo A. Žebrauskas.
Naujojo paminklo idėja sušiuolaikinta – apsistota prie šiuolaikinės klasikinės formos. Pasak autorių, labai svarbu, kad M. Valančiaus skverelyje esančios formos „susikalbėtų“. Naujajame statinyje bus išlaikytas trijų laiptelių motyvas: du laipteliai aukščiau, o apatinis šiek tiek platesnis – paliktas gėlėms ir žvakėms.
Paminklo idėja – tautos namai. Daromos keturios vienodos bronza lietos plokštumos, jų viduryje – įgilintoje erdvėje – Varnių, Lietuvos ir Žemaitijos herbai. Likusioje, ketvirtojoje, plokštumoje bus tekstai: nurodyti iniciatoriai, kas sukurta, kam dėkojama. Šiek tiek žemiau bus dar viena plokštė, orientuota į Kultūros centro pusę, kurioje bus pasakojama paminklo atsiradimo istorija. Paminklo viršų puoš granitinis stogelis, iš to paties akmens bus ir apatinė jo dalis.
Granite taip pat bus iškalta juosta – kaip ornamentas. Iš kokios pusės bežiūrėtum, bus tas pats užrašas – „1918–2018“ – dvi datos, pasakančios, kad paminklas skirtas šimtmečiui.
Paminklo viršutinėje dalyje, bronza lietose plokštėse, bus vaizduojama ne tik Varnių istorija. „Viskas prasideda nuo tėvų žemės, ir tai ne tik Varniai, bet ir visa Žemaitija. Norėjosi sudėti įvairiausius reliktus. Tėvynė yra labai platus dalykas. O herbai ant paminklo yra durys, per kurias aš galiu įeiti į Tėvynę: į regioninę ir į konkrečią Tėvynę“, – tikino idėjos autorius.
Profesorius R. Inčirauskas pasakojo, jog svarbiausi paminklo akcentai yra trys herbai, o aplinkui eis, kaip buvo sutarta, nenuoseklus literatūrinis pasakojimas. „Eina asociatyviai Žemaitijos istoriją jungiantys fragmentai, galima atpažinti herbą, Varnių katedrą ir kt. Norėjosi, kad tai būtų mįslė, abstraktu, įvykiai, vaizdiniai…“ – kalbėjo darbo autorius.
Jo Ekscelencija Telšių vyskupas paminklą prilygino riboženkliui: „Čia toks Tėvynės polis įkaltas, kad šie metai, šis kraštas, šie įvykiai. Simpatiška idėja.“
Seniūnas R. Bružas taip pat džiaugėsi, jog, pasibaigus šimtmečiui, liks materialus atsiminimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. parašė:

  Reikėtų skelbti paminklui konkursą, nes dabar visur tie du profesoriai. Kažkaip norėtusi įvairesnių minčių. Rinkosi iš keturių variantų, tai kas tie trys kiti buvo?

 2. Telšietis parašė:

  Kalvotoje žemaitijoje visai kitaip aprašomi įvykiai.

 3. Jums parašė:

  Kiti trys variantai buvo to paties A. Žebrausko. Taigi, kažkas rinkosi iš to paties autoriaus.

 4. Juozas parašė:

  Pirmiausia turėtų būti parašyta kaina ir kas mokės už paminklo projektavimą ir statybą. Kiek Žebrauskas gaus šį kartą?

 5. mes parašė:

  tas moka visus melžti savo idėjomis. iš tiesų, ar daugiau menininkų ant Lietuvos nebera, kad visi užsakymai jam

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
Telšiškiams – trys medaliai (1)

Telšių jaunieji sportininkai varžybose iškovojo tris medalius. Merginų grupėje svorio kategorijoje iki 60 kg čempionės vardą […]

2019-01-28
Tabaluga (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar apsisprendėte, už ką ketinate balsuoti Telšių rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose, kurie vyks kovo 3 d.?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt