Varniškių jausmai tvarkant Medininkų aikštę

Parašė:  2018-05-08

Varniuose vyksta viešųjų erdvių tvarkymo darbai. Medininkų aikštėje išpjauti medžiai, daugiausia liepos, kurios augo maždaug nuo 1961 metų. Daugeliui tai sukėlė liūdesio bangą, nostalgiją ar net gailestį, kiti – priešingai – pokyčiais džiaugiasi.
Projekte numatyta atsodinti naujus medžius ir dekoratyvinius krūmus, palikti vietą Kalėdų eglei, įrengti modernų aikštės ir jos prieigų apšvietimą. Atsiras inžinerinės komunikacijos, automobilių stovėjimo vietos, takai, pritaikyti neįgaliesiems.
Aurelija SERVIENĖ
Aikštė nebeatitiko šio laikmečio dvasios
Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas tikino, jog šiandienos vaizdas Varnių miesto centrinėje dalyje akiai neįprastas Varnių seniūnijos gyventojams. Išpjauti medžiai, daugiausia liepos, kurios augo maždaug nuo 1961 metų, kai buvo sutvarkyta (įrengta Lenino aikštė), pastatytas paminklas „didžiajam vadui“. Maždaug tada buvo pasodintos liepaitės. Panaikinus Varnių rajoną, aikštėje vyko visi didesni renginiai, šventės, demonstracijos ir t. t. Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, 1991 m. buvo pašalintas ,,didžiojo vado“ paminklas. Paminklo vieta buvo užklota šaligatvio plytelėmis, visa aikštės architektūra ir struktūra liko kaip sovietinio tipo reliktas.
Liepos augo, jų šaknys iškilnojo plyteles, iškraipė gazoninius bortus, dėl išvešėjusių medžių šaknų gazonai tapo nelygūs: šienavimas ir priežiūra kėlė problemų, medžiai praaugo šalia aikštės esančius namus, šakos rėmėsi į gyvenamųjų namų langus, fasadus ir lietvamzdžius, todėl juos gadino. Gyventojai skundėsi medžių lajų daroma žala jų butams, saulės, šviesos trūkumu ir t. t. Pačių liepų kamienai dėl pažeidimų ir puvinio kėlė grėsmę žmonių ir automobilių saugumui. Todėl, pasak R. Bružo, atsiradus galimybei atnaujinti Varnių miesto viešąsias erdves, buvo nuspręsta pakeisti Medininkų (buvusios Lenino) aikštės infrastruktūrą, pritaikant ją šiandieniniams bendruomenės poreikiams.
„Aikštė nebeatitiko šių dienų, šio laikmečio dvasios“, – teigė seniūnas.
Liepoms – daugiau kaip 55 metai
Projektuojant ir darant naujus sprendinius Varniuose, įvertinus specialistams, atsižvelgiant į visuomenės nuomonę, buvo atsisakyta saugoti ir išlaikyti peraugusias, ligotas ir pavojų keliančias liepas, kurių amžius – daugiau kaip 55 metai.
Seniūnas pasakojo, jog projektiniuose pasiūlymuose buvo numatyta atsodinti naujus medžius ir dekoratyvinius krūmus, palikti vietą Kalėdų eglei, įrengti modernų aikštės ir jos prieigų apšvietimą ir apšvietimo valdymą. Aikštėje atsiras inžinerinės komunikacijos, automobilių stovėjimo vietos, takai, pritaikyti neįgaliesiems. Projektinėje užduotyje buvo iškelti reikalavimai dėl aikštės funkcionalumo šventėms ir renginiams.
„Projekto įgyvendinimo nekantriai daugelis laukė keletą metų. Šiandien Varnių viešųjų erdvių atnaujinimas akivaizdžiai virsta realybe“, – pokyčiais džiaugėsi R. Bružas.
Telšių rajono savivaldybė šių metų pradžioje po įvykdyto konkurso pasirašė sutartį dėl projekto įgyvendinimo nuo 2018 metų balandžio mėnesio. Darbų pabaiga numatyta 2019 metų rugsėjo mėnesį.
„Teigiamos emocijos ar pastebėjimai ir malonūs jausmai užplūsta, kai galime džiaugtis galutiniu rezultatu. Taip atsitiko ir prieš keletą metų, kai buvo vykdoma Dariaus ir Girėno gatvės Varniuose rekonstrukcija: darbų atlikimo metu atsirado kai kurių nepatogumų. Šiandien sulaukiame gerų žodžių, padėkų ne tik iš vietinių gyventojų, bet ir iš Varnius aplankančių ar pravažiuojančių svečių. Manau, taip atsitiks ir su šiuo projekto įgyvendinimu. Todėl linkiu kantrybės ir atsiprašome už laikinus nepatogumus“, – kalbėjo R. Bružas.
Apmaudu, jei nebus atsižvelgta į paveldą
Varnių vyskupo M. Valančiaus bendruomenės pirmininkas Antanas Ivinskis dėl šio projekto įgyvendinimo turi savo nuomonę: „Jau prieš kelis šimtmečius trijų kelių sankirtoje natūraliai susiformavo aikštė, kurioje iki Lenino paminklo pastatymo šimtus metų veikė rinka (turgūs), tad medžiams čia nebuvo leidžiama augti. Aikštės kraštinė palei dabartinę parduotuvę „Grūstė“ buvo užstatyta namais. Smetonos laikais aikštės centre, panašiai tiesiai prieš vaistinę, stovėjo mažas puošnus prekybinis paviljonas – P. Vasiliausko ir V. Žulkaus kioskas-knygynas. Taigi, man ne medžių gaila, bet to, kad aikštės rekonstrukcijos projekte nenumatyta dangose atspindėti dargi archeologų atrasto istorinio užstatymo perimetro. Šioje rekonstruotoje erdvėje puikiai priderėtų religinės bendruomenės sugalvotas Laisvės paminklas Lietuvos šimtmečiui. Tik apmaudu būtų, jei į šios aikštės paveldą taip niekas neatsižvelgtų ir jei šioje istorinėje erdvėje tebūtų įrengta tik mašinų stovėjimo aikštelė.“
Telšiai puošiasi, kodėl negalima Varniams?
Ilgametė Varnių gyventoja, mokytoja Gendvika Čiužienė sakė, jog jau daug kartų aptarinėtas visų Varnių aikščių erdvių atnaujinimas: numatoma statyti vasaros estradą, tiltelį per Varnelę, įrengti vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių poilsiui skirtas erdves ir t. t.
„Taip, medžių gaila, ypač tiems, kurie juos sodino. Mano vyro jaunystės pradžia čia pratriūsta. Prisimena, kaip Debesnose plėšė velėną ir vežė kloti visą aikštę. Prisimena ir tuos medžius, kurie jau iškirsti rekonstruojant Dariaus ir Girėno gatvę. Bet viskas atsodinta, pasidarė daug erdviau. Dabar jau „nebevirkauja“ eidamas pro šalį. Pasenome mes – paseno, išklypo ir medžiai. Atsinaujinti reikia, todėl reikia paaukoti tai, kas pasenę. Saugotinų medžių rūšių nėra. Aš manau, kad verta pasiaukoti ir ateities kartoms palikti kažką atnaujintą. Telšiai puošiasi, kodėl negalima Varniams? Jūs klausėte mano nuomonės – aš atsakiau. O oponuojančių buvo ir bus. Kas galva – tas ir protas. Atleiskite, jei ne taip“, – kalbėjo G. Čiužienė.
Reikia atsinaujinti
Varnių miesto bibliotekos bibliotekininkė Zita Macienė, Varniuose gyvenanti 17 metų, tvirtino, jog senų liepų iškirtimas jai nesukeliantis jokių sentimentų. „Mėgstu šviesą ir erdvę, kas dabar ir atsitiko iškirtus medžius. O, be to, juk ir atsinaujinti reikia“, – teigė varniškė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Deivydas parašė:

  Tendencingas straipsnis, nes nėra išsakytos nepritariančiųjų medžių iškirtimui mintys. Tarsi sakytų – „pakentėkit, užsimerkit, kol tuos pinigus įsisavins, o vėliau priprasit ir užmiršit.“
  Studentas, buvęs varniškis esu ir sakau, kad prieš atnaujinant pamąstyti reikia. Medis yra vertybė. Tos liepos pagal medžių amžių dar paauglystėje tebuvo, o ne peraugusios. Pelninga ir daug proto nereikia viską iškirsti, bet nekultūringa.
  Visoj Lietuvoj per tuos ES pinigus žmonėms ramybės nėra, nes šienauja valdininkai medžius, kaip pievas kokias…

 2. Jo parašė:

  Pagaliau ryžtasi nušluoti nuo žemės paviršiaus sovietinį palikimą… šaunu. Bus nauja, gražu…

 3. kostas parašė:

  Labai jau šviesūs pasidarė Varniai. Anksčiau , kol buvo tie didžiuliai medžiai , eidavome ar važiuodavome lig tuneliais . Dabar , kai pravažiuoji, atrodo, lig patekai ne Į Varnius , o kažkur į naują šviesų miestą. Butų gerai , kad niekas nebetrukdytų, o leistų dirbti darbininkams. Pasigirsta kalbos , kad yra trukdžių.Girdėjau, kad ponas Ivinskas nepatenkintas…Geriau būtų, kad jis pasižiūrėtų į savo muziejaus stogą. Juk ten yra tik keletas nukritusių čerpių, o tos skylės pridarys daug rūpesčių, kai vanduo supūdys lubas…

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
Telšiškiams – trys medaliai (1)

Telšių jaunieji sportininkai varžybose iškovojo tris medalius. Merginų grupėje svorio kategorijoje iki 60 kg čempionės vardą […]

2019-01-28
Tabaluga (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar apsisprendėte, už ką ketinate balsuoti Telšių rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose, kurie vyks kovo 3 d.?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt