Vandens kokybė Gedrimuose pagerėjo. Ar ilgam?

Parašė:  2015-12-01

Gadūnavo seniūnijos Gedrimų kaimo gyventojai ilgą laiką nerimavo dėl geriamojo vandens kokybės kaime – iš čiaupų sodiečiams kurį laiką bėgo rudos spalvos, pilnas nuosėdų, nemalonaus kvapo vanduo. Gyventojams tai kėlė didelių nepatogumų, vandenį jie buvo priversti pirkti parduotuvėse. Po ne vieną mėnesį trukusių kančių pagaliau gedrimiškiai gali džiaugtis geros kokybės, skaniu vandeniu, tik ar visa tai ilgam?
Monika GIRDVAINĖ
Nuolatinė problema
Gedrimų kaimo bendruomenės pirmininkė Sandra Valančienė „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo, kad prastos vandens kokybės problema kaimo gyventojus kamuoja jau ne vienerius metus.
Seniau buvusiame gręžinyje, iš kurio gyventojams tiektas vanduo, buvo per didelis fluoro kiekis. Prieš trejus metus iškastas naujas gręžinys, tačiau tada atsirado kita problema – vandenyje normas viršijo geležies kiekis. Gedrimiškiai keletą metų kentėjo vartodami nekokybišką vandenį, kol praėjusiais metais buvo pastatyti geležies šalinimo filtrai. Problemos, atrodė, dingo, bet tik trumpam.
„Nuo rugpjūčio mėnesio vanduo buvo tiesiog katastrofiškos būklės. Jis smirdėjo dumblu, buvo rudos spalvos, pilnas nuosėdų. Tokio vandens negalėjo nei gerti, nei juo praustis ar plauti rūbų. Įpylus vandens į stiklinę, net nesimatė jos dugno, tai galima įsivaizduoti, koks buvo vanduo“, – kalbėjo S. Valančienė.
Pašnekovė pridūrė, kad virinant vandenį smirdėdavo visi kambariai, nešvariu vandeniu skalbti rūbai įgavo nemalonų kvapą, parudavo. Skalbimo mašinos, indaplovės negalėjo tinkamai atlikti savo funkcijų. Gyventojai buvo priversti vandenį pirkti parduotuvėse.
Vykdė stebėseną
Gedrimų bendruomenės pirmininkė lapkričio 19 d. pasidžiaugė, kad jau visą savaitę kaimo gyventojai gali vartoti skanų, kokybišką vandenį. Tačiau kol buvo pasiektas šis rezultatas, nueitas nelengvas kelias.
Dėl netinkamos geriamojo vandens kokybės gedrimiškiai rugsėjo pabaigoje kreipėsi į Maisto ir veterinarijos tarnybą.
Vanduo buvo nuolat tiriamas. Spalio pradžioje paėmus mėginius ir nustačius, kad vandens trasose yra padidėjęs mikroorganizmų skaičius, spalio 15-ąją vandens tiekimas buvo sustabdytas. Vandens trasos buvo plaunamos, dezinfekuojamos, reguliariai imti tyrimai.
„Ištyrus spalio 27 dieną paimtus mėginius nustatyta, kad mikrobiologinis užterštumas vandens trasose atitinka teisės aktų reikalavimus, todėl vandens tiekimas buvo atnaujintas“, – teigė Telšių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas-valstybinis maisto produktų inspektorius Ričardas Končius.
Pagal tyrimo protokolą, spalio 27-ąją paimtuose vandens mėginiuose indikatoriniai rodikliai (spalva, drumstumas) dar viršijo leistinas normas, tačiau, anot R. Končiaus, tai netrukdė atnaujinti vandens tiekimo. Valstybinis maisto produktų inspektorius paaiškino, kad minėtų indikatorinių rodiklių viršijimas neigiamo poveikio žmonių sveikatai neturi – toks vanduo tik atrodo neestetiškai, bet yra saugus buitiniams reikalams naudoti.
„Šiuo metu tiek saugos, tiek indikatoriniai rodikliai atitinka teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Tinklų praplovimo darbai yra nutraukti, bet stebint pokyčius ir užfiksavus, kad vandens kokybė suprastėjo, darbai vėl bus tęsiami“, – lapkričio 20-ąją sakė R. Končius.
Kokybė suprastėjo dėl gyventojų kaltės?
Tą pačią dieną UAB „Telšių vandenys“ generalinis direktorius Alvydas Jasevičius, paklaustas apie Gedrimuose susidariusias problemas, teigė, kad visi nesklandumai panaikinti.
„Gręžinys naujas, vandens kokybės gerinimo filtrai veikia, visi tiekimo tinklai išplauti. Problemos nebeturėtų kartotis“, – „Telšių ŽINIOMS“ komentavo direktorius.
A. Jasevičius tvirtino, kad labiausiai tikėtina priežastis, dėl kurios gedrimiškiams iš čiaupų bėgo blogos kokybės vanduo, – netinkamas pačių gyventojų elgesys.
Šalinant gedimus aptikta, kad kai kurie Gedrimų gyventojai ne pagal reikalavimus prie bendro vandens tiekimo tinklo buvo prijungę hidroforus. Svarstoma, kad dėl to vandenyje ir galėjo pasitaikyti nešvarumų. Anot „Telšių vandenų“ direktoriaus, kai hidroforai buvo atjungti, vandens kokybė pagerėjo.
Pašnekovas dar pridūrė, kad Gedrimuose apskritai nėra daug vandens vartotojų, labiausiai nutolusioje Šermukšnių gatvėje vanduo užsistovi ilgesnį laiką, dėl to jo kokybė tinkluose taip pat gali suprastėti.
Nesklandumai kartojasi
Nors gedrimiškiai nuo lapkričio vidurio ir mėgavosi geros kokybės vandeniu, jie vis tik teigė nerimaujantys, ar ilgai tai tęsis. Pasirodo, nerimas buvo pagrįstas.
Kai šis straipsnis jau buvo paruoštas spaudai, „Telšių ŽINIAS“ pasiekė informacija, kad vandens kokybė Gedrimuose, keliuose Šermukšnių gatvėje esančiuose namuose, vėl suprastėjo. Kartojosi tos pačios bėdos – vanduo drumzlinas, nemalonaus kvapo.
„Telšių vandenų“ Vandentiekio cecho viršininkė Irena Norkienė lapkričio 27-ąją žadėjo įvertinti esamą situaciją Gedrimuose, spręsti susidariusias problemas.
Pažadas buvo ištesėtas – lapkričio 30-ąją gedrimiškiai informavo, kad vėl geria kokybišką vandenį. Nuleidus apie 3 kub. m vandens tinkluose užsilaikiusio vandens, jis atsinaujino, o kokybė pagerėjo.
I. Norkienė pažymėjo, kad nuosėdų pasitaiko kiekviename vandens tinkle, o kada kaime mažai vartotojų, tinkluose vanduo užsistovi ir taip praranda savo kokybę.
„Jei problema Gedrimuose, ypač Šermukšnių gatvėje, kartosis, vėl nuleidinėsime vandenį. Sulaukę gyventojų skundų, visada reaguojame į susidariusias problemas“, – kalbėjo I. Norkienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

AR kaupiate pensiją privačiuose pensijų fonduose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt