Įvairiapusiška S. Dužinsko kūryba

Parašė:  2011-10-27

Spalio 15 dieną Žemaitės dramos teatre iškilmingai paminėtas tautodailininko Stasio Dužinsko 70-asis jubiliejus. Ta proga susirinkusiesiems pristatyta nauja menininko knyga „Visur savęs ieškojau“ ir atidaryta jo darbų paroda.
Kūrybinis kelias
S. Dužinsko nueitą kūrybos kelią pristatė Žemaitijos kolegijos Telšių fakulteto dėstytoja Salomėja Udovičienė: „1970 m. S. Dužinskas baigė Telšių taikomosios dailės technikumo metalo apdirbimo specialybę ir liko dirbti gamybinio mokymo meistru „Praktikoje“.
S. Dužinskas parodose dalyvauja nuo 1970 m., 1971 m. jis priimtas į Lietuvos tautodailininkų sąjungą ir nuo to laiko aktyviai dalyvauja rajoninėse, regioninėse bei respublikinėse parodose, kūrybinėse stovyklose, tautodailės mugėse. Ir, žinoma, labai svarbūs gyvenimo įvykiai – tai personalinės ir jubiliejinės darbų parodos.
Apžvelgiant sukurtus tautodailininko darbus, galima teigti, kad visur jaučiasi juvelyro kruopštumas, tikslus detalių jungimas, preciziškumas. Darbai atspindi laiko dvasią, idėjas, kūrybines paieškas. Tai įvairiapusis kūrėjas, ieškantis ir save išbandantis įvairiausiose medžiagose, technologijose.
Sukurti juvelyrikos darbai – tai pakabukai, apyrankės, segės. Savo darbuose dailininkas naudoja žalvarį, varį, melchiorą, sidabrą, gintarą, riešutą. Pritaiko įvairias metalo apdirbimo technologijas.
Galima išskirti atskirą darbų grupę – tai įvairios paieškos, kai jungiamas metalas, gintaras, medis, ebonitas ir kitos medžiagos.
Medžio drožyba – dar vienas tautodailininko pomėgis. Juvelyriškai išdrožinėti stalo įrankiai: šaukštai, šakutės, primena senąsias medžio drožybos tradicijas ir yra saviti, unikalūs. Su kitais tautodailininkais Stasys Dužinskas yra išdrožinėjęs suolą, kuris stovi ant Zakso kalno, Viešvėnų valgyklos bareljefą.
Darbai iš žuvies kaulų – tai unikalus atvejis, kai pomėgis žvejoti suteikė galimybę kurti iš netradicinės medžiagos. Darbai atlikti kruopščiai, juvelyriškai, detalės sujungtos preciziškai. Žuvies kaulai tiesiog nebeatpažįstami, jie virsta smulkiausiais augalų lapeliais, žiedeliais, pumpurėliais.
Stasys Dužinskas – labai aktyvi, nuolat ieškanti, viskuo besidominti ir, manau, laiminga asmenybė.“
Šventė
Prasidėjus renginiui, S. Dužinskas bei jo žmona Irena buvo pakviesti į sceną. 70-metį mininčiam jubiliatui Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkė Sigita Dacienė užrišo simbolinę jubiliejinę juostą.
Sveikinimą palydėjo garsaus pianisto, koncertmeisterio S. Dužinsko sūnaus Lino bei kartu su juo koncertuojančios solistės Nijolės Kniūkštaitės-Vaičiulienės muzikiniai kūriniai.
Po skambių melodijų tautodailininką sveikino LR Seimo nario Valentino Bukausko padėjėja Regina Lukauskienė.
S. Dužinsko sukurtais darbais džiaugėsi ir šventėje dalyvavęs Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva.
Renginio metu žiūrovams buvo pristatyta naujai išleista S. Dužinsko knyga „Visur savęs ieškojau“. Apie ją kalbėjo Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Elvyra Spudytė: „Puiki knyga, padaryta puikaus žmogaus.“ Pranešėja tautodailininką apibūdino kaip žmogų, turintį Dievo dovaną, visų galų meistrą. Ir visa tai Stasys paveldėjo iš tėvo, mat jis buvęs medžio drožėjas. Tačiau medis S. Dužinsko nepatraukė. Jį labiau sužavėjo piešimas akvarele bei pieštuku, paveikslų gamyba iš žuvies kaulų, fotonuotraukos, knygoje yra publikuojama ir Stasio kūryba.
70-ojo jubiliejaus proga Stasį sveikino Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas, Telšių rajono pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas Kajetonas Šliogeris, giminės, kaimynai, jo kūrybos gerbėjai ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
Telšių „Telšiai“ naują NKL sezoną pradėjo pergalėmis (0)

Krepšinio klubas „Telšiai“ naują Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezoną pradėjo skindamas pergales. Namuose spalio 3 d. […]

2019-08-27
SUPER FIESTA (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar reikėtų išsaugoti ir prasmingai panaudoti Respublikos g. išardyto buvusio grindinio akmenis?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt