Už žemę mokėjusi moteris nerimauja pasakiusi asmens kodą

Parašė:  2017-11-14

„Telšių ŽINIŲ“ redakcija sulaukė vienos telšiškės vizito. Moteris viename „Perlo“ terminale (Telšiuose) mokėjo žemės mokestį – 3,52 Eur, ir buvo šokiruota, jog ją aptarnavusi kasininkė pareikalavo jos asmens kodo, esą kitaip mokėjimo įvykdyti negalima.
Gyventoja teigė tik vėliau supratusi, ką padarė – davė savo svarbiausius asmens duomenis. „Kam kasininkei reikia asmens kodo, kai mokėjimo lape puikiausiai yra nurodytas mokėtojo kodas? Ką gali žinoti, kas dabar pasinaudos mano duomenimis, juos įvedė ir kažkur jie plaukios po sistemą. Dėl keleto eurų tokie reikalavimai pateikti svarbius asmens duomenis! Kam viso to reikia, juk čia ne bankas, ne kokie didžiausi pervedimai“, – nerimo moteris.
Telšiškė tikino, kad kasininkė neturėjo teisės prašyti asmens duomenų.
Aurelija SERVIENĖ
Kreiptis į Savivaldybę
Telšių rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus duomenimis, žemės nuomos mokestį mokesčių mokėtojai gali sumokėti bankuose ir kitose mokėjimą priimančiose įstaigose, taip pat „Maximos“ parduotuvių kasose, UAB „Perlo paslaugos“ loterijos terminaluose, mokėjimo pervedimu (nurodymu) elektroninės bankininkystės sistemoje.
Pasak Finansų skyriaus vedėjos pavaduotojos Daivos Vaitkuvienės, atliekant mokėjimą „Maximos“ parduotuvių kasose arba „Perlo“ terminale, pateikiamas Telšių rajono savivaldybės administracijos atsiųstas mokėjimo kvitas su nurodytu brūkšniniu kodu. Jokių papildomų duomenų nurodyti aptarnaujančiam personalui nebūtina.
„Būna atvejų, kai dėl pažeisto brūkšninio kodo ar kitų techninių nesklandumų informacija nenuskaitoma“, – sakė D. Vaitkuvienė.
Nepavykus sumokėti žemės nuomos mokesčio „Maximos“ parduotuvės kasoje ar „Perlo“ terminale, galima pasirinkti kitą mokėjimo įstaigą (banką, paštą) arba su tokiu mokėjimo kvitu kreiptis į Savivaldybės administracijos darbuotojus adresu: Žemaitės g. 14 (310 kabinetas), Telšiai.
Tuomet kvito nenuskaitymo priežastys bus nustatomos individualiai.
Informacija mokėtojui atpažinti
UAB „Perlo paslaugos“ teisininkas Andrius Karaliūnas „Telšių ŽINIAS“ informavo: „Mokėtojai, norintys sumokėti mokesčius (valstybės, socialinio draudimo arba įvairius komunalinių paslaugų mokesčius) ir kitas įmokas mūsų paslaugų teikimo vietose per „Perlo“ terminalus, neturi sąskaitos mūsų įstaigoje. Dėl santykinai nedidelių operacijų sumų bei siekdami supaprastinti teikiamą paslaugą, mes netaikome mokėtojo tapatybės nustatymo. Tačiau tas pats Mokėjimų įstatymas nustato mokėjimo paslaugų teikėjo pareigą įmokos gavėjui pateikti informaciją, iš kurios jis galėtų atpažinti mokėtoją.
Todėl mes prašome iš mokėtojų pateikti informaciją, pagal kurią lėšų gavėjas galėtų suprasti, kas (ir už ką) atliko mokėjimą.
Dažniausiai gavėjai (paslaugų teikėjai, kitos įmonės ar organizacijos), siųsdamos savo klientams (mokėtojams) mokėjimo dokumentus, pvz., sąskaitas, mokėjimo nurodymus ir t. t., pateikia dokumente brūkšninį kodą, iš kurio techninėmis priemonėmis nuskaitoma visa mokėjimui atlikti būtina informacija: mokėtojas, gavėjas, mokėjimo paskirtis bei suma. Tačiau taip būna ne visais atvejais ir tokiu atveju terminalą aptarnaujantis darbuotojas turi klausti mokėtojo būtinos mokėjimui atlikti informacijos.
Yra du panašūs mokesčiai: žemės mokestis (kurį šiuo metu renka Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI)) ir žemės nuomos mokestis, renkamas savivaldybių. VMI visais atvejais kaip mokėtojo kodą naudoja piliečių asmens kodus arba juridinio asmens kodus. Savivaldybės mokėtojų kodus pasirenka įvairiai, tačiau dažnu atveju mokančius gyventojus atpažįsta pagal asmens kodus. Kokį mokėtojo atpažinimo kodą pasirenka gavėjas, mokėjimo paslaugų teikėjas (taip pat ir UAB „Perlo paslaugos“) negali daryti įtakos.
Dėl anksčiau minėtų priežasčių tam tikrais atvejais mokėtojų prašome pateikti asmens kodą, jei šį kodą lėšų gavėjas pasirinko kaip savo klientų identifikavimo kodą. Mokėjimo suma šiuo atveju neturi reikšmės. Ir asmens kodas tokiais atvejais naudojamas ne mokėtojo tapatybei nustatyti, o perduoti jį gavėjui kaip informaciją, pagal kurią gavėjas gali priskirti sumokėtą sumą tam tikram konkrečiam savo klientui.
Iš Jūsų pateiktų klausimų negalime identifikuoti, koks buvo atliekamas mokėjimas (žemės mokestis ar žemės nuomos mokestis, ir jei taip, kuriai savivaldybei skirtas mokėjimas), todėl negalime tiksliai atsakyti, kodėl šios mokėtojos buvo prašoma pateikti savo asmens kodą. Tačiau užtikriname, kad toks reikalavimas bet kuriuo atveju buvo pagrįstas, ir mes nerenkame tokių duomenų, kurių neperduodame gavėjams tam, kad jie galėtų identifikuoti mokėtoją ar mokėjimą.“
Užtikrina duomenų saugumą
UAB „Perlo paslaugos“ užtikrina mokėtojų pateiktų duomenų saugumą savo mokėjimų administravimo sistemoje. Terminale įvesti duomenys nėra kaupiami, kadangi terminalas yra tik ryšį užtikrinantis įrenginys, nekaupiantis duomenų. Visi duomenys kaupiami ir apdorojami įmonės duomenų centre.
„Turime pažymėti, kad mokėjimo duomenis pateikiame gavėjui ir negalime atsakyti už tai, kaip mokėjimo gavėjai elgiasi su gautais duomenimis bei kaip juos saugo“, – tikino atstovas spaudai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

  1. Benas parašė:

    Nesvaikit. Jūsų asmens kodus žino ne tik parduotuvės bet ir kaimynai.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

AR kaupiate pensiją privačiuose pensijų fonduose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt