Telšių rajono apylinkės prokuratūra: už visų nusikaltimų slypi žmonių likimai

Parašė:  2010-02-20

Bylų vilkintojai, pedofilų gynėjai, vykdantys šeimos genocidą, – pastaruoju metu tokiais ir dar skambesniais epitetais linčiuojami mūsų valstybės prokurorai. Kas šie pareigūnai, kam jie tarnauja: valstybei, piliečiui ar, kaip pareiškė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, „nežinia kam“?
Prie šalies prokuratūrų nuvilnijo gyventojų piketai. Jie neaplenkė ir Žemaitijos sostinės. Ar Telšių prokurorai taip pat verti antausio?
„Telšių ŽINIOS“ kalbėjosi su Telšių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiuoju prokuroru Arūnu Gailiumi, jo pavaduotoju Arūnu Laukaičiu, prokurorais Rolandu Sakalausku ir Dariumi Stulpinu.

Pedofilijos bylos
Pernai Telšiuose pradėti net 4 ikiteisminiai tyrimai dėl seksualinės vaikų prievartos, dar vieną bylą dėl mažamečio asmens tvirkinimo Telšių r. apylinkės prokuratūra netrukus perduos teismui.
Ar galime būti tikri, jog pažįstame su mumis ar šalia mūsų gyvenantį žmogų? Galvojantieji, jog pedofilai – tai įvairaus plauko asocialūs asmenys, gali smarkiai apsirikti – pasak A. Gailiaus, tarp įtariamųjų yra garbių, visuomenei žinomų piliečių.
Prokuroro A. Laukaičio teigimu, pedofilijos bylų Telšiuose užfiksuojama gana nemažai. „Turime du židinius: Vaikų globos namus ir Specialiąją mokyklą“, – informavo prokuroras ir pridūrė, jog mažamečių seksualinės prievartos bylų dalyviai – esami ar buvę šių įstaigų auklėtiniai.
„Galbūt ir turime tokių bylų daugiau, nes į vaiko žodžius nepa-žvelgiame pro pirštus. Vaiko teisių apsaugos skyrius mums praneša, jei turi informacijos apie vaiko išnaudojimą, policijoje yra Nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupė, kuri turimą informaciją siunčia tiesiai mums. Jeigu aiškūs nusikaltimo požymiai, pradedame tyrimą, tada įsijungia policija, tyrimą pradeda kontroliuoti prokuroras“, – pasakojo A. Gailius.
Nužudymai
Pernai Telšių r. apylinkės prokuratūra teismui perdavė 16 sunkių ir labai sunkių nusikaltimų bylų: tris – nužudymo, likusias – sunkaus sveikatos sutrikdymo bei seksualinių nusikaltimų.
Skaitytojai tikriausiai prisimena, jog 2008 m. lapkričio mėnesį Telšiuose, Žemaitės g. esančiame bute, motina nužudė savo trimetę dukrą. Nustatyta, kad moteris yra nepakaltinama, ji gydoma Psichiatrijos ligoninėje.
Antroji nužudymo byla, perduota teismui: dėl 2008 m. gruodžio 20 d. Telšių stadione mirti paliktos devyniolikmetės merginos.
Trečioji byla, kurią prokurorai teismui perdavė vos po trijų mėnesių, – kai moteris sodo namelyje peiliu nudūrė savo sugyventinį.
2009-aisiais Telšių r. apylinkės prokuratūra vadovavo šešioms nužudymo byloms ir jas kontroliavo. Vieną jų prokurorai vadina tamsiu nusikaltimu – tai verslininkės Stasės Liaudanskienės nužudymas. Nors šiam nusikaltimui tirti metamos didžiulės pajėgos, žudikas dar nenustatytas. Pareigūnai buvo sulaikę keletą įtariamųjų, tačiau visi jie buvo paleisti po 48 val. „Rankų nenuleidžiame“, – tvirtino A. Gailius.
Įtariamųjų kol kas neturima ir 2008-aisiais įvykdyto vyriškio nužudymo byloje.
Terminai
Pasak A. Gailiaus, prokurorams metami kaltinimai, esą jie vilkina tyrimą, yra neteisingi – prokurorai tyrimo neatlieka, jie jį organizuoja ir jam vadovauja. Tačiau pasitaiko visko – tenka dirbti ir už kitos institucijos darbuotojus. Pavyzdžiui, vienas iš Telšių r. apylinkės prokuratūros prokurorų, žinodamas, kad baigiasi suimti skirtas terminas, pasiėmė bylą iš policijos, kuri buvo užsiėmusi persikraustymo darbais, ir, atidėjęs savo pareigas, pareigūnų darbą padarė pats.
A. Laukaitis informavo, kad sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai ištiriami maždaug per 9 mėnesius, o seksualiniuose nusikaltimuose, ypač nepilnamečių atžvilgiu, šis terminas gali būti net vieneri metai: laiko užima psichologiniai tyrimai, nukentėjusiojo psichiatrinė ekspertizė, specifinė jo apklausa ir pan.
„Žmonėms galbūt atrodo, kad byla turi būti teisme, nes jau viskas aišku, tačiau yra pagrindinis dalykas – įrodymai“, – kalbėjo vyriausiojo prokuroro pavaduotojas.  Praėjusiais metais Telšių r. apylinkės prokuratūra išžaginimo bylą teismui perdavė vos per 10 dienų.
Telšių r. apylinkės prokuratūroje dirba septyni prokurorai, kiekvienas jų vienu metu kontroliuoja po 120–170 bylų.
A. Gailius neslėpė, jog ne į naudą, kad nebėra tokio policijos tardytojų instituto, koks buvo anksčiau – tuomet visi, norintys dirbti tardytojais, privalėjo turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, o dabar tyrimą gali atlikti net policijos patrulis: „Todėl ir pasitaiko vilkinimų, kartais net piktybinių. Būna, jog tyrėjas pasako, kad jam penkios nemokamų atostogų dienos, taigi dirbti nėra kada.“
Valstybinis kaltinimas
Viena iš prokuratūros funkcijų – palaikyti valstybinį kaltinimą baudžiamosiose bylose. Šis darbas Telšių r. apylinkės prokuratūroje tenka prokurorui D. Stulpinui.
„Triūsas, įdėtas ikiteisminio tyrimo metu renkant duomenis, kurių pagrindu vėliau formuluojamas kaltinimas, gali nueiti perniek, jei prokurorui pritrūktų kompetencijos palaikant valstybinį kaltinimą. Tuomet turėtume prastą rezultatą – išteisinamąjį nuosprendį“, – pasakojo D. Stulpinas.
Praėjusiais metais, Telšių r. apylinkės prokurorams palaikant valstybinį kaltinimą, teismas išnagrinėjo 178 bylas, pagal kurias nuteista 211 asmenų, tarp jų – 15 nepilnamečių.
13 iš šių bylų buvo išnagrinėtos pagreitinto proceso tvarka (nuteista 14 asmenų), 27 bylose procesas užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu (nuteista 30 asmenų).
Prokuroras tikino, kad Telšių r. apylinkės prokuratūros darbas palaikant valstybinį kaltinimą vertinamas teigiamai – Telšių r. apylinkės teisme išnagrinėjus 178 baudžiamąsias bylas, buvo išteisintas vos 1 asmuo, tačiau ir šiuo atveju paduotas skundas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, nes, prokurorų nuomone, asmuo buvo išteisintas nepagrįstai.
„Pernai vos viena byla teismo nutartimi buvo perduota prokurorų tyrimui papildyti. Ir šioje vienintelėje byloje kaltinimą buvo surašęs ne Telšių prokuroras – ikiteisminis tyrimas buvo atliktas kitame rajone. Vadinasi, pernai Telšių prokurorų surašyti kaltinamieji aktai išnagrinėtose bylose visiškai atitiko įstatymų numatytus reikalavimus, prokuratūra tinkamai vadovavo ikiteisminiams tyrimams“, – kalbėjo D. Stulpinas.
Pernai Telšių r. apylinkės teisme nė viena byla nebuvo nutraukta suėjus baudžiamosios atsakomybės senaties terminui.
Nusikaltimai finansams
Nusikaltimus finansams ir ekonomikai Telšių r. apylinkės prokuratūroje kuruoja prokuroras R. Sakalauskas. Pasak jo, tokie nusikaltimai yra specifiniai ir skiriasi nuo kitų, nes daro didelę žalą valstybės finansiniams interesams, lemia tiek mokesčių mokėjimą, tiek socialinių garantijų dydžius.
Telšių r. apylinkės prokuratūra praėjusiais metais teismui perdavė 20 baudžiamųjų bylų, iš jų 4 – su kaltinamaisiais aktais, 16 – su pareiškimu dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu. Dėl 53 nusikalstamų veikų padarymo 22 asmenys buvo perduoti teismui, iš jų – 3 juridiniai asmenys.
„Terminai – čia pasigirti negalime. Finansiniai nusikaltimai ištiriami itin sudėtingai, reikia specifinių žinių, reikalinga „Sodros“, Valstybinės mokesčių inspekcijos pagalba. Jei įmonė didesnė, reikia ištirti begalę dokumentų“, – neslėpė R. Sakalauskas.
Aiškindamasi nusikaltimus finansams, ekonomikai, Telšių r. apylinkės prokuratūra bendradarbiauja su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Telšių skyriumi.
R. Sakalauskas teigė, kad FNTT Telšių skyriuje, be viršininko, realiai darbuojasi tik trys tyrėjai, kurie turi tirti nusikaltimus ne tik Telšiuose, bet ir visoje apskrityje. Sklandesniam finansinius nusikaltimus tiriančių tyrėjų darbui, prokuroro manymu, trukdo ir nežinia dėl ateities – Prezidentė siūlo FNTT sujungti su Valstybine mokesčių inspekcija.
„Sausio mėnesį trys FNTT tyrėjai turėjo 46 ikiteisminius tyrimus, dėl darbuotojų trūkumo ir velkasi neištirtų tyrimų uodega. Reikia įsivaizduoti: reikalavimai aukšti, bylos sudėtingos, jų nepabaigsi taip greitai, kaip visi nori“, – tvirtino R. Sakalauskas.
Ištirti tyrimus, prokuroro teigimu, trukdo ir tai, kad nemažai žmonių yra išvykę iš Lietuvos, taigi nėra galimybių jų apklausti.
Teigiami rodikliai
Pernai prokurorai priėmė 516 nutarimų nutraukti ikiteisminius tyrimus. Vyriausiasis prokuroras informavo, kad tokiu atveju suinteresuotas asmuo per numatytą terminą nutarimą gali apskųsti aukštesnes pareigas einančiam prokurorui, taip pat teismui. Jei, tarkime, Telšių r. apylinkės teisme žmogaus prašymas nepatenkinamas, lieka dar viena išeitis – aukštesnės instancijos teismai.
2009-aisiais Telšių r. apylinkės prokuratūra į teismą kreipėsi dėl 45 įtariamųjų suėmimo, 43 asmenys buvo suimti. Didžioji jų dalis, kol tyrimas bus baigtas, dienas leido Šiaulių tardymo izoliatoriuje, kitiems suėmimas buvo pakeistas į kitą kardomąją priemonę.
313 – tiek praėjusiais metais Telšių r. apylinkės prokuratūros raštinėje užregistruota gyventojų skundų, prašymų. Iš šio skaičiaus 294 (160 patenkinta) – ikiteisminio tyrimo klausimais.
Pernai dėl 11 asmenų buvo išduoti Europos arešto orderiai. Juos surašė Telšių r. apylinkės prokurorai.
Visose institucijose, atliekančiose ikiteisminius tyrimus, sausio 1 d. buvo 3 525 nebaigtos bylos. Į šį skaičių įeina ir tos bylos, kuriose nenustatyti įtariamieji.
„Už visų šių skaičių slypi ne tik teisiniai dalykai, visokios vingrybės, bet ir žmonių likimai“, – neslėpė A. Gailius.
Pernai prokurorai turėjo tikrinti 405 policijos pareigūnų priimtus nutarimus, kuriuose atsisakoma pradėti ikiteisminį tyrimą. Iš šio skaičiaus prokurorai panaikino 35, ir dėl įvykių buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. „Matome, jog yra nusikalstamos veikos požymių, – o tokiais atvejais visada turi būti pradedami ikiteisminiai tyrimai – ir konstatuojame, jog policijos nutarimas yra neteisėtas“, – kalbėjo A. Gailius.
„Nenorime pasakyti, kad mes labai daug dirbame, bet mūsų rodikliai – kiek užregistruota nusikalstamų veikų, kiek ištirta, kiek perduota teismui – visur tik teigiami“, – apžvelgdamas praėjusių metų rezultatus džiaugėsi Telšių r. apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar norėtumėte, kad ugdymas nuo rugsėjo 1-osios vyktų nuotoliniu būdu?

Loading ... Loading ...
Archyvas
http://argus.lt/lt/autonominiai-dumu-detektoriai
Visos teisės saugomos © 2020 tzinios.lt