Teatro dienos išvakarėse – pokalbis Žemaitės dramos teatre

Parašė:  2019-04-05

Kovo 27 dieną Žemaitės dramos teatre buvo minima Tarptautinė teatro diena. Ta proga telšiškiams parodyta premjera „Šventųjų gyvenimas“, režisuota Donato Žilinsko, pristatyta paroda „1907–2019 m. Telšių Žemaitės dramos teatro istorija“ (ją parengė teatro dailininkė Giedrė Slavinskienė).
Aurelija SERVIENĖ
Didesnės pajamos, daugiau premjerų, nauji etatai…
Pasitinkant Tarptautinę teatro dieną, Žemaitės dramos teatro direktorė Eva Stonkevičienė didžiuojasi, jog teatras per pastaruosius keletą metų labai stipriai pasistūmėjo į priekį – tiek kiekybiniais, tiek kokybiniais rodikliais. Teatras yra biudžetinė įstaiga, todėl per porą metų gerokai padidėjusios šios įstaigos pajamos džiugina. Kaip pavyzdį direktorė pateikė skaičius: per 2017 m. sukaupta pajamų suma – 17 000 Eur, o jau 2018 m. ji išaugo per 22 000 Eur.
2018 m. parodyta ir daugiau premjerų. Seniau jų per metus pristatydavo vos porą, o pernai parodytos keturios. „Suprantama, kodėl taip būdavo – teatras ilgą laiką neturėjo nuolat dirbančio režisieriaus. Dabar su suaugusiųjų trupe dirba režisierius Donatas Žilinskas. Jų komanda sustiprėjo ir atsinaujino – į kolektyvą įsiliejo naujų narių“, – priežastis vardijo direktorė.
Įdomu tai, kad per pastaruosius metus teatras įgavo ir tarptautinį kontekstą – pradėta bendradarbiauti su Gruzija. Graži draugystė teatro režisierę Laimutę Pocevičienę ir jos studiją „Savi“ sieja su Londonu.
E. Stonkevičienė pasakojo, kad šiais metais teatro renginių grafikas itin įtemptas. Darbus lengvina sustyguotai dirbantis kolektyvas. „Visi dirba labai motyvuotai ir stengiasi dėl to, kad ne tik įstaiga uždirbtų daugiau lėšų, bet ir keltų savo prestižą, kad visuomenei būtų iš ko rinktis, stengiasi kiek galima daugiau patenkinti visuomenės poreikį“, – kalbėjo pašnekovė.
Šiemet teatre įsteigti du nauji profesionalių aktorių etatai. Direktorė prasitarė, jog dėl vieno jų jau vyksta diskusijos. Į Telšius planuoja sugrįžti buvusi kraštietė, profesionali atlikėja, šiuo metu dirbanti Kauno kameriniame teatre. „Tai – žmogus, turintis didžiulį žinių bagažą ir patirtį šioje srityje. Todėl į mūsų gretas įsiliejus tokiam profesionaliam atlikėjui, visai kita jėga galėtume organizuoti kūrybinę veiklą“, – tvirtino direktorė.
Džiaugiasi teatro darbuotojai ir ištikimais rėmėjais, kurie prisideda prie jų veiklos. Pasak E. Stonkevičienės, kiekvieno jų parama yra labai svarbi.
„Ačiū, kad mylite teatrą“, – teatro žiūrovams dėkojo direktorė.
Premjera – Teatro dienos proga
Telšių Žemaitės dramos teatro režisierius Donatas Žilinskas per 2018 metus išleido dvi premjeras: K. Sajos „Anapilin, arba Kvailybės gravitacija“ ir bendradarbiaujant su Sakartvelo Zugdidi nacionaliniu dramos teatru pastatytas spektaklis „Nepriklausomybės diena“. Pernai spalio mėn. režisieriui gimė mintis pirmą kartą Telšiuose surengti suaugusiųjų mėgėjų teatrų festivalį „TEATradimai“. O jau lapkričio mėn. su suaugusiųjų trupe išvyko dalyvauti XXIV Lietuvos suaugusiųjų mėgėjų teatrų šventėje „Atspindžiai“, regioninėje apžiūroje Kelmėje. Čia spektaklis „Anapilin, arba Kvailybės gravitacija“ apdovanotas šventės apžiūros laureato diplomu. Birželio ir liepos mėnesiais telšiškiai dalyvavo Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Vardan tos…“ Teatro dienos „Sau, tautai, žmonijai“ generalinėje repeticijoje Telšiuose ir baigiamojoje šventėje Vilniuje.
Iš viso, pasak režisieriaus, pernai Telšių Žemaitės dramos teatro suaugusiųjų trupė Žemaitės dramos teatre viešai parodė 29 spektaklius.
Džiuginantys ir šie metai! Kovo 23 d. Lietuvos mėgėjų teatrų šventėje „Tegyvuoja teatras“ spektaklis „Anapilin, arba Kvailybės gravitacija“ nominuotas kategorijoje „Ryškiausia nacionalinės dramaturgijos interpretacija“.
Šių metų Teatro dienos proga suaugusiųjų trupė žiūrovams parodė premjerą „Šventųjų gyvenimas“ pagal P. Cvirkos romaną „Frank Kruk“. Spektaklis skirtas Žemaitės dramos teatro 60-mečiui ir P. Cvirkos 110-osioms gimimo metinėms paminėti. Šis spektaklis dar suvaidintas Viešvėnuose ir Varniuose.
D. Žilinskas jau kuria ateities planus: liepos 21–22 d. su suaugusiųjų trupe planuoja vykti į XVIII Kurtuvėnų dvaro teatrų vasaros festivalį; liepos 4–7 d. pasirodys Baltijos šalių mėgėjų teatrų festivalyje „Baltijos rampa“.
Teatrine kalba įprasminta žemaičių istorija
Žemaitės dramos teatro režisierė Laimutė Pocevičienė Žemaitijos vardo paminėjimo 800 metų jubiliejaus metais, mąstydama apie prabėgusį laiką, suskaičiavo, kad iš viso yra jau pastačiusi 9 žemaitiškus spektaklius.
„Man įdomi Žemaitijos erdvė, bandau iškasti ir teatrine kalba įprasminti paslėptą žemaičių istoriją ir asmenybes. Mano vaikų studija „Savi“, bendradarbiaudama su meno ženklų autoriais Romualdu Inčirausku ir architektu Algirdu Žebrausku, atidengė beveik visas menines plokštes Žemaičių sienoje, pristatė Žemaitijos istoriją, įamžintą Katedros duryse, dalyvavo atidengiant Durbės mūšio paminklą bei Atminimo plokštę, skirtą garbiems žemaičiams Stanislovui ir Gabrieliui Narutavičiams. Bendradarbiaujant su archyvu, teatralizuoti įvairiausi Žemaitijos istorijos projektai. Vienas iš įdomiausių – „Telšių žydų senosios kapinės – atmintis prieš užmarštį“. Įvairiose vietose jaunieji aktoriai pristatė parodą „Žemaitija – senuosiuose Europos žemėlapiuose…“, – apie svarbius renginius pasakojo studijos „Savi“ režisierė. Daug bendrų renginių surengta drauge su choreografės Inos Petrakovos-Levickienės vaikų studija.
L. Pocevičienė Žemaitijos vardo paminėjimo 800 metų jubiliejų pradėjo originaliu žemaičių grožinės literatūros antologijos „Žemaitē / Žemaičiai“ pristatymu – žemaitišku muzikiniu spektakliu „Spalvuotu guzikieliu rožončius“. Režisierę džiugina tai, kad Telšiuose jau šešis kartus rodytas spektaklis vis sulaukia pilnų salių žiūrovų: gimnazistų, senjorų, vaikų ir kitų teatro gerbėjų. L. Pocevičienei smagu, kad prie studijos „Savi“ šiame spektaklyje prisijungė suaugę aktoriai: Vida Čejauskienė, Ernesta Dargužienė, Diana Bomblauskienė ir Linas Ulkštinas.
Vasario 16 d. muzikinis spektaklis parodytas Doviluose, o jau kovo 19 d. aktoriai Juozapines šventė su Vilniaus žemaičiais Mokytojų namuose pilnutėlėje žiūrovų salėje. Spektaklį stebėjo prof. Viktorija Daujotytė, baleto primarijus Nerijus Juška, garsūs žemaičiai politikai, LR Seimo žemaičių parlamentinė grupė. Režisierė pasakojo, jog su spektakliu „Spalvuotu guzikieliu rožončius“ dar laukia daug kelionių, festivalių – visi metai jau suplanuoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Telšių „Telšiai“ naują NKL sezoną pradėjo pergalėmis (0)

Krepšinio klubas „Telšiai“ naują Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezoną pradėjo skindamas pergales. Namuose spalio 3 d. […]

2019-08-27
SUPER FIESTA (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Kiek metų skaitote „Telšių ŽINIAS“?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt