Sunkiai kvėpuojantis Biržuvėnų dvaras

Parašė:  2016-06-07

Prasidėjus turizmo sezonui neretai žmonės laisvalaikį leidžia lankydami kultūros paveldo objektus, įžymias vietas ir architektūrinius paminklus. Tačiau, deja, turistų lūkesčiai ne visada pasiteisina. „Telšių ŽINIŲ“ redakcija sulaukė skaitytojos laiško. Moteris, apsilankiusi Biržuvėnų dvaro sodyboje, teigė nusivylusi jo išvaizda, vykdoma veikla, lankytojams siūlomomis paslaugomis.
„Laukėme Biržuvėnų dvaro renovacijos, nes tikėjome, kad rajone bus šiuolaikiška poilsio oazė, kurioje bus organizuojamos turiningos programos. Deja, mano nuomone, dvaras merdi. Apsilankius Biržuvėnų dvaro sodyboje apėmė liūdesys dėl ten tvyrančios beviltiškos nykumos“, – teigė telšiškė.
Kodėl Telšių rajono valdžiai besididžiuojant šiųmetiniu Telšių – Lietuvos kultūros sostinės – titulu, visa kultūra sukasi aplink miesto centrą, o dalis lankytinų objektų rajone primiršti?
Monika GIRDVAINĖ
Neišsipildę pažadai
Biržuvėnų dvaras – vienas iš žymesnių lankytinų objektų Telšių rajone. Prieš kurį laiką dvaras buvo atnaujintas, jo rekonstrukcijai investuota 2,7 mln. eurų, tačiau vis dažniau girdima, kaip rajono gyventojai, dvaro lankytojai nuogąstauja, jog vienas iš rajono traukos centrų turėjęs tapti dvaras merdi.
„Prieš keletą metų rašėte apie rajono vadovų pažadus, kad Biržuvėnų dvaro sodyboje veiks parodos, vyks renginiai, galėsime irstytis išsinuomota valtimi ar skrosti tvenkinio bangas vandens dviračiu, mėgautis parko pavėsiu. Veiks kavinė. Tiesa, ji veikė, bet labai trumpai. Darbo valandomis, greičiausiai kasdien, atrakintos ir dvaro durys. Bet ar to pakanka vis labiau išprususiam turistui? To neužtenka ir kukliam rajono gyventojui. Artėja rinkimai, vėl atsirita pažadų lavina… Sustabdykime ją paprašydami realių darbų“, – „Telšių ŽINIOMS“ rašė telšiškė.
Moteris taip pat pastebėjo, kad įspūdingose klombose prie dvaro sodybos dar net nežydi ir, ko gero, kaip ir ankstesniais metais, nežydės gėlės, o gandras, susisukęs lizdą ant oficinos kamino, baigia nudergti dalį pastato stogo. „Negi nuolat ten būnantys darbuotojai nemato situacijos ir negali rasti jokių sprendimų? Negi būtina tašyti kuolą ant galvos, kad kažkas pajudėtų savo darbo vietoje?“ – nepasitenkinimą reiškė skaitytoja.
Priekaištus laiko nepagrįstais
Už Biržuvėnų dvaro sodybą ir veiklą joje atsakinga VšĮ Žemaitijos turizmo informacijos centras, o už oficinos dvaro administravimą – Telšių r. savivaldybė. Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorė Kristina Miliuvienė pripažįsta, kad Biržuvėnų dvaras turistams neatrodo toks patrauklus kaip, pavyzdžiui, Oginskių dvaras Plungėje ar kiti lankytini objektai aplinkiniuose rajonuose, tačiau priekaištai, kad dvaras merdi ir jame nieko nevyksta, anot vadovės, nepagrįsti.
„Renginiai Biržuvėnų dvare yra organizuojami ir vyksta kiekvieną mėnesį, keičiamos parodos, vyksta konkursai, festivaliai. Atvažiuoja ir nemažai lankytojų, užsisako ekskursijas, vykdo vestuvines fotosesijas. Teigti, jog Biržuvėnų dvaras merdi ir nieko jame nevyksta, būtų labai klaidinga, nes iš esamos situacijos visi stengiamės išspausti maksimumą ir padėti ne tik dvarui, bet ir pačiam miesteliui tapti turizmo traukos objektu“, – komentavo K. Miliuvienė.
Ji informavo, kad dvaro sodyboje dirbti yra įsteigti 2 etatai, dirba 2 administratorės. Jos atsakingos už dvaro priežiūrą ir veiklos organizavimą jame, ekskursijų vedimą, bendravimą su klientais.
K. Miliuvienės teigimu, veiklai Biržuvėnų dvaro sodyboje vykdyti skiriamas finansavimas yra mažas, o norint kažką organizuoti, reikia rėmėjų, organizatorių. Esantys darbuotojai ne visada viską spėja, o pagalbos, palaikymo iš aplinkinių sulaukiama retai.
„Ne visada pavyksta prisikviesti žmonių į renginius. Jie patys nesidomi organizuojama veikla, o pasakyti, kad nieko pas mus nevyksta, lengviausia.
Trūksta pačių žmonių iniciatyvos. Ir nors visiems siūlome aplankyti Biržuvėnus, pristatome visas paslaugas, sunku pasakyti, kodėl žmonės labiau domisi kitkuo, mieliau traukia į Palangos pusę“, – kalbėjo Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorė.
Nesklandumai dėl aplinkos priežiūros laikini?
K. Miliuvienė patikino, kad gėlės šiemet dvaro sodybos klombose sužydės – pirkti jas yra suplanuota ir, reikia tikėtis, artimiausiu metu papuoš dvarą. O kaip dėl oficinos stogo, kurio dalis atrodo neišvaizdžiai dėl ten įsikūrusio gandro išmatų?
Telšių r. savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjas Raimondas Račkauskas informavo, kad tiek ant dvaro sodybos, tiek ant oficinos kaminų yra įrengta tam tikra apsauga, kad gandrai nesuktų lizdų, – vėjarodės. Tačiau gandras į tai nereagavo ir lizdą ant oficinos stogo susisuko šalia apsaugos.
„Kai gavome informaciją apie tai, kad ant oficinos stogo gandras suka lizdą, buvo per vėlu kažką daryti – jau buvo sudėti kiaušiniai. Netoliese įrengėme ir dirbtinį gandralizdį, tačiau jis paukščių netraukia. Tad šiemet tą gandrą palikome taip, kaip yra, o jeigu matysime, kad stogui padaryta žala, tai jį nuplausime. Kitų metų pavasarį reikės spręsti šią problemą, gal net pritvirtinti specialius spyglius, kad gandrai nebesuktų lizdų“, – teigė R. Račkauskas.
Kavinės ateitis – miglota
Aplinkos priežiūros klausimais bent pavyko išgirsti veiksmų planą, pažadus, o štai dėl oficinoje įkurtos kavinės, kuri šiuo metu uždaryta, situacija keblesnė. MB „Seliavita“, kuri iš Telšių r. savivaldybės nuomojasi oficinos patalpas, vadovas Vytautas Karbauskis apie kavinės veiklą ateityje nieko konkretaus nepasakė.
„Kavinė laikinai uždaryta, ieškoma darbuotojų, turime vilčių, kad galbūt kavinė šiemet dar bus atidaryta. Kol kas dar nuomojame tas patalpas, o kas bus rytoj, niekas nežino“, – komentavo V. Karbauskis. „Seliavita“ Biržuvėnų oficinos patalpas yra išsinuomojusi 10-čiai metų, iki 2024-ųjų lapkričio 7 d. Galbūt oficinos savininkė turėtų imtis kažkokių veiksmų, kad kavinė vėl dirbtų ar kad oficinos patalpos būtų išnaudojamos tikslingai?
„Nuomos sutartis yra galiojanti, nenutraukta, nuompinigiai Savivaldybei mokami tvarkingai, o ar ten vykdoma veikla, ar ne, čia jau yra privataus verslo klausimas, nebe mūsų“, – tokią nuomonę šiuo klausimu pateikė Telšių r. savivaldybės administracijos atstovė, Juridinio, personalo ir dokumentų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Skaistė Sadonytė.
Ateities planams lemta išsipildyti?
Ar Biržuvėnų dvarui nėra skiriama per mažai dėmesio, kokių priemonių žadama imtis, kad dvaras taptų patrauklesnis, paklausėme Telšių r. savivaldybės mero Petro Kuizino.
„Man asmeniškai skaudu, kad Biržuvėnų dvare ir aplink esančioje teritorijoje nėra tokio judesio, kokio norėtųsi, tačiau pirmiausia aš visur įžvelgiu pozityvą – reikia džiaugtis tuo, kad tokia istorinė vertybė, toks dvaras apskritai išsaugotas, rekonstruotas“, – sakė rajono vadovas.
P. Kuizinas pridūrė, kad Biržuvėnų dvaras tikrai nėra pamirštas, jam skiriama daug dėmesio: ieškoma verslininkų, kurie norėtų dvaro teritorijoje, Virvytės upėje vykdyti veiklą, idėjų, minčių semiamasi bendraujant su Luokės seniūnijos gyventojais, kitais suinteresuotais asmenimis. Planuojama, kad ateityje paslaugų spektras dvare turėtų prasiplėsti.
Meras informavo, kad dar šiais metais Biržuvėnų dvaro arklidėse turėtų pradėti veikti vienintelis šalyje turizmo muziejus. Jame bus galima apžvelgti Lietuvos turizmo istoriją, darbuotojai vykdys edukacinę veiklą Virvytės upėje, organizuos įvairius užsiėmimus. Ateityje Biržuvėnų dvaro parke planuojama įrengti kemperių stovėjimo aikštelę, kur galėtų apsistoti turistai.
Idėjos gražios, kaip ir anksčiau girdėtos apie būsimą galimybę paplaukioti valtimi, vandens dviračiais…
Ar dar kartą patikėsime, kad tiek anksčiau dalinti ir iki šiol vis dar neišsipildę pažadai, tiek ateities planai virs realybe?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

 1. Staselė parašė:

  Tai jau tikrai važiuos kas nors pažiūrėt turizmo muziejaus… 🙂 humoristai. Panašu, kad kas nors laukia šio objekto privatizavimo, kai tik baigsis apribojimai dėl ES pinigų panaudojimo…

 2. Telsiskis parašė:

  Tuoj atgimimu pasirupins didziausias rajono globejas Saule Didysis ie,bent iki seimo rinkimu,dvaras suklestes,bent zodiniais pazadais 😀

 3. Danutė parašė:

  Jeigu sudėtinga į edukacines programas prikviesti vietos gyventojus,tai bent jų labui keletą smėlio mašinų atvežt ir suformuot normalią prieigą prie vandens.Atsigaivine upės vandenyje gal ir kultūros renginiams bus ukvatnesni…

 4. Sigita parašė:

  Gražu.Preita rudenį ten buvo moliūgų šventė.Tikrai nuostabu,buvo pakviesta kelios grupės koncertuoti.Mums šiauliečiams labai patiko.Nors aš kilusi iš Luokes

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
Telšiškiams – trys medaliai (1)

Telšių jaunieji sportininkai varžybose iškovojo tris medalius. Merginų grupėje svorio kategorijoje iki 60 kg čempionės vardą […]

2019-01-28
Tabaluga (0)
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar apsisprendėte, už ką ketinate balsuoti Telšių rajono savivaldybės tarybos ir mero rinkimuose, kurie vyks kovo 3 d.?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt