Suaugusių švietimui Telšiuose – naujausia europinė patirtis

Parašė:  2017-11-22

Prieš du dešimtmečius Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija įkūrė Telšių regioninį suaugusiųjų švietimo informacinį centrą, kurio siela tapo Rita Vargalytė. Pedagogė džiaugiasi, kad suaugusiųjų susidomėjimas mokymusi, profesiniu tobulėjimu vis auga ir kad Telšiuose norintieji šviestis gali gauti ne prastesnes paslaugas negu senas suaugusiųjų mokymosi tradicijas turinčioje Vokietijoje.
Vėjūnė KAIRYTĖ
Palinkėjimas išsipildė
R. Vargalytė pasakojo, kad tapti Telšių regioninio suaugusiųjų švietimo informacinio centro vadove buvo vienas įdomiausių nuotykių, kurį suteikė likimas. Iki tol dirbusi chemijos ir biologijos mokytoja Telšių suaugusiųjų mokykloje, tapusi centro vadove, pateko į visiškai naują erdvę – jaunieji andragogai, kurdami viską nuo pradžių, ne tik mokė kitus, bet ir mokėsi patys.
„Savo karjeros pradžioje teko stažuotis Vokietijos Wupertalio liaudies aukštojoje mokykloje. Sužinojau labai daug įdomių dalykų, pamačiau, kaip galima plėtoti suaugusiųjų švietimą. Likau sužavėta. Bet labiausiai įstrigo palinkėjimas: Rita, linkime, kad po 10 metų ir Telšiuose būtų taip. Džiaugiuosi, jog prabėgus kad ir 20 metų, turime ir mes kuo pasigirti, ir ko kitus pamokyti“, – džiaugsmu dalijosi Telšių švietimo centro direktorė.
Gerųjų pavyzdžių lobynas
Savo patirtimi andragogė dalijasi vos prieš kelerius metus Europos Komisijos iniciatyva sukurtoje Europos suaugusiųjų švietimo specialistų elektroninėje platformoje „Epale“. Joje veikia atvira bendruomenė, kuri dalijasi turiniu, padedančiu plėtoti kokybišką suaugusiųjų švietimą visoje Europoje. R. Vargalytė yra šios platformos ekspertė.
„Informacijos šioje platformoje galima rasti įvairiausios: apie suaugusiųjų mokymą, politiką, mokymąsi darbo vietoje ir kita. Net 28 kalbomis skelbiamos naujienos praplečia akiratį, sužinome, kas vyksta kitose šalyse. Kiekvienas andragogas gali pasinaudoti šiuo lobynu. Dar svarbiau, kad ne tik domėtumėmės, kas vykdoma Europoje, bet ir patys parodytume, kiek gražių pavyzdžių turime“, – komentavo pašnekovė.
R. Vargalytė rūpinasi, kad geriausi pavyzdžiai iš Telšių ir Tauragės regionų būtų surinkti ir paviešinti.
„Kiekviena veikla ar iniciatyva, kurią skelbiu šioje platformoje, man yra įdomi. Vienas smagiausių suaugusiųjų švietimo pavyzdžių – Vokiečių kalbos ir kultūros draugų klubo užsiėmimai. Jau šešti metai renkasi šio klubo nariai. Pasirinktoje kavinėje susirinkusieji bendrauja vokiečių kalba, atlieka įvairias užduotis. Toks natūralus ir draugiškas pokalbis tikrai lengviau padeda išmokti kalbą“, – suaugusiųjų švietimo iniciatyvomis džiaugėsi moteris.
Labiausiai domina menai
Mokymosi galimybių suaugusieji Telšiuose turi išties nemažai: rajone aktyviai veikia Trečiojo amžiaus universitetas, yra Suaugusiųjų mokykla, kur galima įgyti vidurinį išsilavinimą, platų programų pasirinkimą siūlo Telšių regioninis profesinio mokymo centras. Besidomintiems sveika gyvensena Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo nemokamus mokymus įvairiausiomis temomis. Norintys gali net praktiškai išbandyti mankštas, kai kurias sporto šakas.
Meninius gebėjimus lavina per įvairius Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto organizuojamus projektus, dalyvauja Telšių dailės mokykloje vykdomoje dvejų metų dailės programoje suaugusiesiems. Tokie užsiėmimai, pašnekovės teigimu, gyventojų itin mėgstami ir lankomi.
Trečius metus iš eilės veikia ir vietinėje muzikos mokykloje suburta suaugusiųjų grupė. Norėdama išmokti groti smuiku, pernai į šią mokyklą viena gyventoja važinėdavo net iš Gargždų. Toks stiprus buvo jos noras įgyvendinti vaikystės svajonę.
„O vienas šešiasdešimtmetis vyriškis atėjo mokytis natų, nes grodavo tik iš klausos. Jis labai norėjo užrašyti savo kuriamą muziką, – didžiuodamasi sako R. Vargalytė. – Taip pildosi žmonių svajonės.“
Andragogė ir pati išbandė Telšių ,,Alkos“ muziejaus siūlomas programas suaugusiesiems, kur galima sužinoti apie dvarus, jų vitražus, portretus, pažinti istoriją.
Tobulina kvalifikaciją
Telšių švietimo centras taip pat organizuoja mokymus suaugusiems. Ypač populiarūs užsienio kalbos kursai. Per metus juose mokosi apie 80 žmonių. Dažniausiai tai moterys, norinčios atnaujinti žinias.
„Suaugusieji, kurie ateina mokytis, yra motyvuoti, tačiau su sava patirtimi. Jų negali kaip moksleivių užpildyti žiniomis. Andragogo darbo tikslas – padėti besimokantiems suaugusiems žmonėms panaudoti sukauptą patirtį ir papildyti trūkstamas žinias. Jiems turi pateikti tik tai, kas aktualu ir atitinka jų poreikius. Dėl to bendravimas, reflektavimas ir aptarimas, kas jiems įdomu, naudinga ir pritaikoma, yra neatsiejama darbo dalis“, – sako R. Vargalytė.
Dar įdomesnis darbas jai – mokyti kitus mokytojus. Šioje srityje R. Vargalytė yra sukaupusi didžiausią patirtį. Vien per 2016 metus Telšių švietimo centras mokytojams vykdė mokymus pagal 85 programas. Beveik 2 500 pedagogų tobulinosi ir kėlė kvalifikaciją.
Kaip parodė Telšių rajono suaugusiųjų neformaliojo švietimo ir tęstinio mokymosi poreikio tyrimas, per pastaruosius dvejus metus mokęsi suaugusieji daugiausiai rinkosi kvalifikacijos tobulinimo kursus ir gilino profesinei veiklai reikalingas žinias, domėjosi psichologija, saviugda, pedagogika, mokėsi užsienio kalbų ir kompiuterinio raštingumo.
Mokymosi visą gyvenimą galimybių yra kiekvienoje savivaldybėje. Lėšų suaugusiųjų švietimo programoms skiria Švietimo ir mokslo ministerija, jos finansuojamos ir iš 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Suaugusieji gali nemokamai mokytis lietuvių kalbos, užsienio kalbų, įgyti psichologinių, skaitmeninio raštingumo ir kt. įgūdžių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

AR kaupiate pensiją privačiuose pensijų fonduose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt