Sprūdė – lankomiausių piliakalnių trejetuke

Parašė:  2017-01-31

LR Seimas, siekdamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse sutelkti tautą ir įkvėpti jai pasididžiavimo, 2017-uosius paskelbė Piliakalnių metais.
Piliakalniai, prie jų esančios gyvenvietės, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, senieji keliai yra lietuvių tautos tapatumą stiprinančios vertybės.
Žemaitijos gamtovaizdis neįsivaizduojamas be piliakalnių, nuo kurių atsiveria pasakiški reginiai. Vienas tokių – Sprūdės piliakalnis, esantis Varnių regioninio parko teritorijoje.
Aurelija SERVIENĖ
Sprūdė – tarsi paslaptinga piramidė, išryškinanti gražiausias Žemaitijos aukštumas. Ji primena turtingą ir šlovingą mūsų ainių – baltų – praeitį kovose dėl žmogaus vietos po saule.
Piliakalnio teritorija apima apie 26 ha žemės. Čia išlikę gynybiniai grioviai, iki keturių metrų aukščio pylimų pėdsakai, atsekamas senasis įvažiuojamasis kelias į pilį.
Iki Varnių regioninio parko įkūrimo piliakalnis buvo visiškai paskendęs želdinių sąžalyne, jo net nebuvo matyti nuo kelio. Vėliau atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimai atvėrė dalį pilies kalvos su iškilusiais galingais pylimais ir grioviais. 2011 metais Sprūdė buvo sutvarkyta, padarytas žvyro dangos privažiuojamasis kelias, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, padaryti mediniai laiptai, informacinis stendas, medinės skulptūros. Piliakalnio viršūnėje įrengta apžvalgos aikštė, suformuota takų sistema.
Sprūdės viršūnėje nurodytos kryptys bei atstumai iki artimiausių miestelių, piliakalnių, ežerų ir pan. Nuo piliakalnio gerai matomi Varniai, Šatrijos, Girgždūtės, Moteraičio ir Medvėgalio kalnai, Pabiržulio archeologinis draustinis.
Pasak Varnių regioninio parko vyr. specialisto, kultūrologo Lino Šedvilo, šiandien Sprūdės piliakalnis ypač mėgstamas lankytojų. Jis – lankomiausių piliakalnių trejetuke (Šatrija, Medvėgalis, Sprūdė).
„Prieš keletą metų sutvarkius piliakalnį ir atsivėrus gražiam kraštovaizdžiui, piliakalnis tapo labai lankomas. Gaila, jog ne visi apsilankiusieji būna drausmingi. Pasitaiko ir vandalizmo atvejų: tai akmenuotą automobilių aikštelę išdarko, suoliukus nuverčia, kažkada net lauko tualeto durys buvo išplėštos“, – pasakojo L. Šedvilas.
Šiukšlinimo problema buvo išspręsta panaikinus šiukšlių dėžes, mat atvykę autobusai pilni turistų čia tarsi apsivalydavo – kalnai atliekų net netilpdavo į šiukšlines. Jas panaikinus, teritorija tapo švaresnė.
Ypač daug rūpesčių kelia piliakalnio šlaitų šienavimas. Teritorija labai didelė. Gera žinia ta, jog Varnių regioninis parkas įsigijo naują traktoriuką šiems darbams atlikti. Prie šienavimo darbų prisideda ir žmonės, atsiųsti iš Teritorinės darbo biržos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar patenkinti mokinių maitinimu ugdymo įstaigose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt