Prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas

Parašė:  2019-04-12

Pirmadienį, balandžio 15 d., prasidės žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas. Deklaruoti žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus tiesioginėms išmokoms gauti bus galima iki birželio 7 d., o pavėluotai – iki liepos 2 d. „Esminių pokyčių šiemet nėra. O tie, kurie yra, daugiausia orientuoti į administracinės naštos pareiškėjams mažinimą, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė bei ragino rajono žemdirbius nelaukti paskutinės dienos deklaracijoms pateikti, bet kreiptis į seniūnijas, kuriose yra registruota jų žemės ūkio valda, kaip galima anksčiau.
Anot Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėjos, šiemet LR žemės ūkio ministerija supaprastino tiesioginių išmokų taisykles, kurios leido sumažinti administracinę naštą pareiškėjams. Pavyzdžiui, nuo šių metų nebus tikrinamas piktžolėtumas (būdavo atvejų, kad dėl kelių kiečių taikytos sankcijos), taip pat sušvelnintas Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų dėl draudimo auginti kaupiamuosius žemės ūkio augalus statesniuose kaip 12 proc. šlaituose pažeidimų traktavimas.
Nuo šių metų daugiametes pievas bus galima deklaruoti tik praėjus 5 metams po ariamosios žemės deklaravimo atitinkamame plote.
Kita naujovė – Nacionalinė mokėjimo agentūra iš pareiškėjų reikalaus žemės valdymo teisės (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) patvirtinimo dokumentų tik tuo atveju, jei plotų, kurių valdymo teisę būtina pagrįsti, dokumentų nebus Valdų registre. Kitaip tariant, dokumentus Valdų registre susitvarkiusiems pareiškėjams šiek tiek palengvintas biurokratinis kelias.
V. Lukoševičienė atkreipė dėmesį, kad terminas, iki kurio pareiškėjai galėjo atnaujinti valdas, minėtame Valdų registre pasikeitė: anksčiau buvo iki einamųjų metų gruodžio 31 d., dabar – iki rugpjūčio 1 d.
Kiti pokyčiai yra susiję su švelnesniu sankcijų traktavimu pareiškėjams, pretenduojantiems į susietąją paramą už vaisių bei uogų auginimą ir nenuėmusiems derliaus laiku, taip pat tokiais atvejais, kai bus nustatomas kitas nei deklaruojamas susietajai paramai gauti pasėlis.
Patikslinus posėlio deklaravimo tvarką, reikės nurodyti, ar posėlis susideda iš žieminių ar iš vasarinių augalų. Posėliui pasirinkusiems vasarinius augalus žalinimo išmokos bus mokamos įprasta tvarka, tačiau deklaruoto žieminio posėlio vietoje kitais metais auginant žieminius augalus, praėjusiais metais žieminio posėlio plotas jau nebus laikomas tinkamu žalinimo elementu.
Kartu pateiktoje tiesioginių išmokų paraiškoje ūkininkai gali prašyti paramos ir pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemones: „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, Ekologinis ūkininkavimas“, „Su Natura 2000 ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“, „Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“, taip pat susietosios paramos už mėsinius galvijus ir mėsines avis, pieninių veislių bulius, pienines ožkas, pienines karves ir ėriavedes.
Pateikti paraiškas turėtų ir tęsiantieji prisiimtus įsipareigojimus pagal ankstesnio laikotarpio Kaimo plėtros programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programas ir (arba) veiklas, taip pat ekologinių ūkių valdytojai.
Paraiškas galima savarankiškai pildyti internetu, prisijungus prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos, taip pat jos teikiamos seniūnijoje, kurioje registruota pareiškėjo žemės ūkio valda, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biuruose.
2019 metams skirta bendra tiesioginių išmokų už plotus ir gyvulius suma – 483,68 mln. Eur (praėjusiais metais – 475,31 mln. Eur).
Numatomi preliminarūs vidutiniai išmokų dydžiai pagal atskiras paramos schemas: vienkartinė išmoka už plotus – 64 Eur už ha, žalinimo išmoka – 50 Eur už ha, pirmųjų hektarų išmoka – 58 Eur už ha, jaunojo ūkininko išmoka – 48 Eur už ha.
Preliminarūs vidutiniai numatomi susietosios paramos išmokų dydžiai: baltyminiai augalai – 50 Eur už ha, lauko daržovės – 344 Eur už ha, uždaro grunto daržovės – 210 Eur už arą, vaisiai ir uogos – 240 Eur už ha, sertifikuota javų sėkla – 15 Eur už ha, cukriniams runkeliams – 94 Eur už ha, melžiamos karvės – 107 Eur, pieninių veislių buliai – 79 Eur, o mėsiniai galvijai – 91 Eur.
Pernai Telšių rajone žemės ūkio naudmenas ir pasėlius deklaravo 3 352 pareiškėjai. Deklaruotas plotas – 65,5 tūkst. ha. „Kasmet pastebime tendenciją: deklaruojamos žemės hektarų skaičius didėja, o pareiškėjų – mažėja. Tai byloja, kad ūkiai rajone stambėja“, – teigė V. Lukoševičienė.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Liepos pabaigoje sukanka 100 dienų, kada pareigas pradėjo eiti tiesiogiai išrinktas Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas. Kaip vertinate naujojo rajono vadovo veiklą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 tzinios.lt