Pokalbis su Telšių teismo pirmininke V. Liauzginiene

Parašė:  2012-12-14

Telšių rajono apylinkės teismo teisėja Vitalija Liauzginienė šiemet mini dvidešimties metų darbo teisme sukaktį. Šie metai teisininkei neeiliniai ir dėl jai patikėto teismo pirmininkės vairo.
Visuomenė linkusi teisėjus laikyti uždarais ir paslaptingais. Radusi laisvą akimirką tarp nesibaigiančių darbų, V. Liauzginienė paneigė šį mitą – sutiko papasakoti skaitytojams apie teisėjų darbo kasdienybę, karjerą ir kitas aktualijas.
– „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojams būtų įdomu sužinoti Jūsų, kaip teisininkės, kelio pradžią, karjerą.
– Gimiau ir augau Telšių mieste. Baigiau Telšių „Džiugo“ vidurinę mokyklą, paskui – Vilniaus valstybinio universiteto Teisės fakultetą. Teisinį darbą pradėjau 1986 m. Telšių rajono J. Paleckio kolūkyje, kuriame dirbau iki 1992 m. birželio mėn. Nuo 1992 m. liepos 1 d. iki šiol dirbu Telšių rajono apylinkės teismo teisėja. 2012 m. rugpjūčio 3 d. esu paskirta ir šio teismo pirmininke.
– Ar prisimenate pirmąją, kaip teisėjos, darbo dieną?
– Puikiai prisimenu. 1992 m. liepos 1 d., atvykus į darbą, teismo pirmininkas Vigintas Višinskis (dabar – Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas, profesorius) parodė darbo kabinetą, padėjo ant stalo baudžiamąją bylą ir pasakė, kad ji paskirta nagrinėti šiandien po pietų ir ją išnagrinėti reikės man. Taip ir išnagrinėjau pirmąją bylą be jokio pasiruošimo. Tuo metu teisėjai bylas nagrinėjo ne vienasmeniškai, o su dviem tarėjais. Tai mane šiek tiek nuramino. Paskui jau buvo visos kitos bylos, be jokių mokymų, seminarų, nes pradėjau dirbti, kai Lietuva žengė tik pirmuosius Nepriklausomybės žingsnius.
– Ar naujosios teismo pirmininkės pareigos atnešė papildomų vėjų Jūsų profesinėje kasdienybėje: daugiau darbo, atsakomybės?
– Pagrindinis rajono apylinkės teismo pirmininko darbas yra teisėjo darbas ir tik mažesnė darbo laiko dalis skiriama teismo pirmininko pareigoms atlikti. Negalėčiau pasakyti, kad, pradėjus eiti teismo pirmininkės pareigas, labai padaugėjo darbo, nes teisėjų darbo krūviai ir taip yra labai dideli. Tačiau dirbti teismo pirmininku yra didžiulė atsakomybė. Tai pokalbio metu pabrėžė ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Teismo pirmininkės pareigos man yra nauja veiklos sritis, nes anksčiau vadovavimo darbo patirties neturėjau (išskyrus tai, jog laikinai eidavau teismo pirmininko pareigas), ir manau, kad man pavyks jas atlikti tinkamai.
– Su kokiomis problemomis šiandieną susiduria Lietuvos teismų teisėjai? Visuomenėje netyla diskusijos dėl teisėjų saugumo (incidentas, kai asmuo įsiveržė į teisėjos kabinetą, užfiksuotas ir Telšių r. apylinkės teisme). Ar teisėjai darbe jaučiasi saugūs?
– Lietuvos policijos generalinio komisaro įsakymas, pagal kurį nuo 2013 m. sausio 2 d. teismuose, išskyrus Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą, Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą ir Lietuvos apeliacinį teismą, nebebus užtikrinama fizinė teismų apsauga, mūsų tiesiogiai nepalietė, nes mūsų teisme ir anksčiau nebuvo užtikrinama fizinė teismo apsauga. Siekdama palaikyti rimtį ir tvarką teisme ir užtikrinti teisėjų saugumą, buvau susitikusi su Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) vadovais. Susitikimo metu aptarėme galimas priemones, t. y. teismas įsipareigojo ieškoti galimybių posėdžių salėse ir darbo kabinetuose savo lėšomis įsirengti pagalbos mygtukus, kurių paspaudimas, kai bus teisės pažeidimų teismuose, iš karto sujungs su Telšių AVPK Operatyvaus valdymo skyriaus budėtojais. Policijos komisariato vadovai įsipareigojo dalį patruliavimo maršrutų priartinti prie teismo.
– Kokios žmogiškosios savybės būtinos teisėjui?
– Manau, kad svarbiausios asmeninės savybės teisėjo darbe yra protingumas, profesionalumas, pareigingumas, sąžiningumas, atsakingumas, nesavanaudiškumas, teisingumas, padorumas, pavyzdingumas.
– Rimantui Žilevičiui pirmininkaujant Telšių r. apylinkės teismui, užfiksuota pažeidimų. Ar Jūs, kaip naujoji teismo pirmininkė, įžvelgiate sričių, problemų, kurioms nebuvo skiriama pakankamai dėmesio? Galbūt jau šalinate tuos trūkumus? Kam daugiausia tenka skirti laiko dirbant teismo pirmininke?
– Kaip ir kiekvienas įstaigos vadovas, organizuoju ir prižiūriu administravimą teisme. Daug dėmesio skiriu byloms skirstyti, nes anksčiau šioje srityje buvo nustatyta pažeidimų.
– Ar gausus Telšių r. apylinkės teismo kolektyvas, nejaučiamas žmogiškųjų išteklių trūkumas?
– Šiuo metu teisme dirba 26 darbuotojai, tarp jų – 6 teisėjai. Teismo pirmininkui Rimantui Žilevičiui išėjus iš darbo, nuo 2011 m. lapkričio mėn. iki 2012 m. lapkričio teisme dirbo tik 5 teisėjai, todėl šiais metais buvo ypač didelis darbo krūvis. 2012 m. lapkričio 16 d. buvo paskirta nauja teisėja, tad šiuo metu jau dirba 6 teisėjai, ir tikimės, kad tai palengvins visų mūsų teisme dirbančių teisėjų darbą.
– Kiek Telšių r. apylinkės teismo nuosprendžių panaikina aukštesnės instancijos teismai? Kaip vertinate šiuos statistinius skaičius?
– Šiais metais (2012 m. gruodžio 4 d. duomenys) teisme išnagrinėta bylų: 2 216 civilinių, 329 baudžiamosios, 1 218 administracinių. Atlikti 786 ikiteisminio tyrimo procesiniai veiksmai. Taigi, vienam teisėjui teko išnagrinėti 443 civilines, 65 baudžiamąsias, 243 administracines bylas, atlikti 157 ikiteisminio tyrimo procesinius veiksmus. Per vienuolika šių metų mėnesių gauta apeliacinių ir atskirųjų skundų: civilinėse bylose – 94, baudžiamosiose – 49, administracinėse – 34, ikiteisminio tyrimo medžiagose – 35. Priimtų nuosprendžių baudžiamosiose bylose stabilumas – 97,09 proc., priimtų sprendimų civilinėse bylose stabilumas – 99,83 proc. Tai yra tikrai geri mūsų teisėjų darbo rezultatai.
– Artėja Didžiosios metų šventės. Ko palinkėtumėte rajono gyventojams?
– Visiems Telšių krašto žmonėms: savo kolektyvui, „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojams noriu palinkėti teisingumo, prasmingų darbų, sėkmės, sveikatos ir turiningų švenčių!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

AR kaupiate pensiją privačiuose pensijų fonduose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt