Platelių dvaro istoriniai tyrimai tęsiami. Muziejuje „Alka“ apsilankė svečias iš Prancūzijos

Parašė:  2017-04-07

Kovo 24 d. Žemaičių muziejuje „Alka“ apsilankė prancūzų istorikas Gilles Dutertre, žinomas kaip knygos „Prancūzai Lietuvos istorijoje (1009–2009)“ autorius. Buvęs karininkas, išėjęs į pensiją, paskyrė gyvenimą kelionėms. 2005 metais atvykęs į Lietuvą, susidomėjo, kad Lietuva turi daug istorinių sąsajų su Prancūzijos istorija. G. Dutertre apsigyveno Vilniuje ir, prisijungęs prie Prancūzų–lietuvių kultūros draugijos, domėjosi bendra istorine Lietuvos ir Prancūzijos praeitimi.
Lietuvių bendruomenė Prancūzijoje ruošėsi išleisti knygą apie prancūzus, susijusius su Lietuva, ir pasiūlė G. Dutertre šia tema parašyti straipsnį. Istorikas prikaupė daug informacijos, kad vietoj straipsnio teko leisti knygą. Taip ir gimė „Prancūzai Lietuvos istorijoje“. Knygoje rašoma apie žymiausius prancūzus, kurie čia gyveno ar lankėsi, kaip nors prisidėjo prie Lietuvos istorijos. Aprašytas prancūzų armijos žygis per Lietuvą, grafas Augustas Šuazelis-Guffje (de Choiseul-Gouffier), kuriam priklausė Platelių dvaras, įžymi prancūzų dama Claire Isabelle de Mailly-Lascaris, kuri buvo ištekėjusi už LDK kanclerio Žygimanto Kristupo Paco, Pažaislio vienuolyno įkūrėjo, ir daugelis kitų prancūzų veikėjų. G. Dutertre knyga kol kas išleista tik prancūzų kalba.
Pastaruosius keletą metų G. Dutertre gyveno Rygoje, kur domėjosi Latvijos istorinėmis sąsajomis su Prancūzija. Savo tyrinėjimų apžvalgą taip pat tikisi išleisti kitoje savo knygoje. Istoriniams tyrimams istorikas pasirinko Baltijos šalis, apie kurias jau daug metų rašo savo blog‘e (Le blog de Gilles): svarbiausi įvykiai Lietuvoje, Latvijoje, operatyvi politinė, ekonomikos, kultūros ir socialinio gyvenimo informacija, praktiški patarimai atvykstantiems į Pabaltijį užsieniečiams. Kovo mėnesį Lietuvoje vykstančiuose Frankofonijos (prancūzų kultūros) renginiuose įvairiuose Lietuvos miestuose kasmet šis prancūzas skaito istorinės apžvalgos paskaitas temomis „Šuazeliai – Gufjė ir Lietuva“, Prancūzai Žemaitijoje“, „Prancūzų valdymo laikotarpis Memelyje (Klaipėdoje) 1920–1923 m.“ ir kt.
Prancūzų–lietuvių draugija, kuriai priklauso istorikas, buvo pernai įvykdyto projekto „Užkoduotas Platelių dvaro palikimas“ (skirtas vertimams iš prancūzų ir lenkų kalbų) partnerė.
Apsilankymo muziejuje tikslas – pasidomėti Žemaitijos istorija, taip pat išsaugota gausia archyvine Platelių dvaro medžiaga, susijusia su prancūzų kilmės grafų Šuazelių-Gufjė šeima, kuriai priklausė Platelių dvaras, laikotarpiu nuo 1802 iki 1940 metų. Kartu su istoriku buvo tartasi dėl grafų Šuazelių šeimos genealogijos sudarymo, kai kurių archyvinių dokumentų aprašymų.
Prieš daug metų pradėjusi domėtis mūsų muziejuje išsaugota gausia archyvine Platelių dvaro medžiaga, supratau, kad tyrimą apsunkins prancūzų ir lenkų kalbomis rašyti laiškai bei kiti dokumentai. Todėl malonu sutikti istorijai pasišventusių žmonių, kurie gali suteikti konsultacijas. Platelių dvare XIX amžiuje gyveno žinoma istorinė asmenybė – Platelių dvaro savininkė rašytoja Sofija Tyzenhauzaitė-Šuazel, o jos sūnus Aleksandras Šuazelis buvo vienas iš pirmųjų fotografų Žemaitijoje.
G. Dutertre buvo nustebintas, kad palyginti tokiame nedideliame Telšių mieste yra įspūdingas muziejus su išsamiomis ekspozicijomis, atspindinčiomis įvairius rinkinius ir istorinius laikotarpius, ir istorijos tyrinėtojams atsiveria daug nepažintų kultūros lobių…
Žemaičių muziejaus „Alka“ Istorijos skyriaus vyr. muziejininkė Regina BARTKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Tzinios.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama tzinios.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
http://tzinios.lt/prenumerata/
- Peržiūrėti visą naujienų archyvą -

Apklausa

Ar patenkinti mokinių maitinimu ugdymo įstaigose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 tzinios.lt